"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"
ارتحال عالم و عارف ربانی آیت الله شیخ حسنعلی نخودكی اصفهانی(1321ش) - شهادت مظلومانه رجایی و باهنر به دست منافقین(1360ش) - روز مبارزه با تروریسم - روز دولت
  درگذشت عالم عارف، استاد ادبیات عرب، میرزا عبدالجواد ادیب نیشابوری(ادیب اول)(1344ق) - شهادت فقیه مجاهد آیت الله ملامحمدتقی برغانی«شهیدثالث» در فتنه «بابیه» به دستور برادرزاده اش«قرة العین»(1263ق) - ولادت خواجه نظام الملك طوسی وزیر دانشمند سلجوقی،موسس مدرسه نظامیه در بغداد و نیشابور(408ق) و ...

 
1- ارتحال عالم و عارف ربانی آیت ‏اللَّه "شیخ حسنعلی نخودكی اصفهانی" (1321 ش)
آیت‏اللَّه شیخ حسنعلی اصفهانی معروف به نخودكی در حدود سال 1240 ش (نیمه ذی‏قعده 1279 ق) در اصفهان دیده به جهان گشود و از كودكی تلاش و جدّیت وافر در تزكیه نفس، تهجّد و عبادت داشت. وی تحصیلات مقدماتی را در اصفهان‏فراگرفت و آن‏گاه ریاضیات، حساب و فلسفه را از محضر آخوند ملامحمد كاشی و جهانگیرخان قشقایی آموخت. سپس به نجف اشرف عزیمت نمود و در محضر بزرگانی چون سیدمحمد فشاركی، سید مرتضی كشمیری و ملااسماعیل قره‏باغی شاگردی نمود. آیت‏اللَّه نخودكی اصفهانی پس از مراجعت از نجف اشرف، در مشهد مقدس اقامت گزید و از محضر فرزانگان این دیار نیز بهره‏مند گشت. او علاوه برتدریس و تحقیق و عبادت بسیار، به مستمندان و نیازمندان توجه ویژه‏ای داشت. آیت‏اللَّه نخودكی اصفهانی، بیشتر ایام عمر را در ریاضت‏های طاقت‏فرسا سپری كرد. وی دارای مقامات و كرامات بسیار بود كه شرح جزئی از كرامات و كارهای خارق‏العاده وی در كتابی تحت عنوان نشان از بی‏نشان‏ها توسط فرزندش گردآوری و منتشر گردید. آیت‏اللَّه نخودكی سرانجام در هشتم شهریور 1321 ش برابر با 17 شعبان 1361 قمری وفات یافت و در جنب ایوان عباسی (مقابل صحن ایوان طلا) در حرم حضرت رضا(ع) مدفون گردید.

2- امضای معاهده ننگین تقسیم ایران بین روسیه و انگلیس در عهد "محمد علی ‏شاه قاجار" (1286 ش)
روسیه و انگلستان از سال‏ها قبل رقابت شدیدی بر سر منافع خود در ایران داشتند. هر امتیازی كه یكی از این دو كشور به دست می‏آورد، دیگری سعی می‏كرد، مشابه آن را تحصیل كند. اگر دولتمردان ایران به سوی روسیه تمایل می‏یافتند، انگلستان تلاش می‏كرد كه آنها را از صحنه خارج سازد و اگر نفوذ انگلیس در حكومت ایران گسترش می‏یافت، روسیه به وسایلی متوسل می‏شد تا آن وضع را تغییر دهد. علی‏رغم این همه رقابت و اختلاف، پس از انقلاب مشروطه، ناگهان بین روسیه و انگلیس توافقی حاصل می‏شود كه به موجب آن، ایران به مناطق نفوذ تقسیم می‏شود. بر اساس قرارداد تقسیم ایران، منطقه مركزی كشور، بی‏طرف اعلام شد. مناطق شمال و قسمتی از غرب ایران، تحت كنترل روسیه قرار گرفت و نواحی جنوبی نیز به منطقه نفوذ انگلیس تبدیل گردید. این قرارداد در حالی امضا شد كه حكومت ایران به علت بی‏كفایتی شاهان قاجار، به قدری تضعیف شده بود كه روسیه و انگلیس برای انقعاد این قرارداد، حتی با دولت ایران نیز مشورت نكردند. این پیمان كه به قرارداد 1907 مشهور شد خشم مردم ایران را برانگیخت و مجلس شورای ملی نیز با آن مخالفت كرد. علی‏رغم امتناع مجلس از تصویب این قرارداد، نیروهای روس و انگلیس، تا پس از انقلاب كمونیستی در شوروی، از ایران خارج نشدند.


 
3- انفجار دفتر نخست ‏وزیری توسط منافقین و شهادت مظلومانه "رجایی" و "باهنر" (1360 ش)
پس از عزل بنی صدر از ریاست جمهوری، دشمنان انقلاب، با از میان بردن مسؤولین نظام قصد براندازی حكومت اسلامی را در سر می‏پروراندند. در این راستا، فاجعه هفتم تیر سال 60 و شهادت آیت‏اللَّه بهشتی و 72 تن از یاران انقلاب، ثمره تصمیم شیطانی استكبار جهانی و دشمنان جمهوری اسلامی بود. پس از آن، گرچه عكس العمل سریع، قاطع و انقلابی حضرت امام خمینی(ره)، هرگونه ابتكار عمل را از دشمنان سلب نمود ولی كار به زعم دشمنان هنوز به اتمام نرسیده بود و طرح نابودی مسوولان طراز اول مملكت، در رأس فعالیت آنها قرار داشت. بدین ترتیب واقعه هشتم شهریور همان سال به وقوع پیوست و رییس جمهور محبوب، محمد علی رجایی و نخست وزیر متفكر و دانشمندش، حجت الاسلام دكتر محمد جواد باهنر در انفجار دفتر نخست وزیری به درجه رفیع شهادت نائل آمدند. شهید رجایی پس از پیروزی انقلاب، مسؤولیت وزارت آموزش و پرورش را به عهده گرفت و به دنبال تمایل مجلس، در مردادماه 1359، به عنوان اولین نخست وزیر جمهوری اسلامی ایران به مجلس معرفی و برگزیده شد. سرانجام به دنبال عزل بنی صدر، شهید رجایی به ریاست جمهوری انتخاب شده بود. شهید باهنر نیز با داشتن سابقه مبارزاتی در عرصه انقلاب، با فرمان حضرت امام، به عضویت شورای انقلاب اسلامی درآمد. ایشان پس از پیروزی انقلاب اسلامی به نمایندگی مردم كرمان در مجلس خبرگان قانون اساسی، نمایندگی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و وزارت آموزش و پرورش رسید و پس از انتخاب شهید رجایی به ریاست جمهوری، به عنوان نخست وزیر به مجلس معرفی شد و با رأی قاطع مجلس، كابینه خود را معرفی كرده بود.

 
4- روز مبارزه با تروریسم
پدیده تروریسم، موضوعی است که برای ما ایرانیان که از قربانیان آن هستیم، آشناست. آمریکایی ها به مدت دو دهه، سازمان تروریستی منافقین را زیر چتر حمایت مالی، سیاسی و تبلیغی خود درآوردند و همه گونه امکانات در اختیارشان قرار دادند و از جنایات تروریستی آنان بر ضد مردم یا مسئولان نظام جمهوری اسلامی حمایت کردند. این گروهک شیطان صفت با شیوه قهرآمیز و ترورهای فراوان، درصدد حذف فیزیکی عناصر کار آمد و طراحان نظام بر آمد تا با ایجاد خلأهای جدی در ارکان حساس کشور، ضربه ای اساسی به جمهوی اسلامی ایران وارد آورد. ترور شهدای محراب، شهدای هفتم تیر و شهدای هشتم شهریور، برخی از مهم ترین این ترورها به شمار می آید. در این راستا، هشتم شهریور، سالروز شهادت مظلومانه شهیدان باهنر و رجایی، «روز مبارزه با تروریسم» نام گذاری شده است.

 
5-  شهادت شهید حبیب دارابی / 1360ش
در سال ۱۳۳۹ش در شهر دزفول یاوری از فرزندان حق، کودکی از خطه همیشه قهرمان‌پرور جنوب به‌نام حبیب در خانواده‌ای مهربان و صمیمی پا به عرصه وجود نهاد: شهید حبیب دارابی. دوران پرنشاط خردسالی را در کنار آغوش گرم خانواده سپری کرد و با فرا رسیدن هفتمین پائیز زندگی، جهت آموختن علم و دانش راهی مدرسه گردید. او در کنار تحصیل علم از تذهیب نفس و تربیت اخلاق غافل نبود و چون شاگردی در مدرسه عشق حبیب‌وار درس آزادگی را می‌آموخت و مهرش چون گرمی شعله شمعی در دل دوستان و آشنایان گرمی داشت.
پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و آغاز ناگهانی جنگ تحمیلی رژیم متجاوز عراق علیه جمهوری اسلامی ایران و طی دوره آموزش نظامی جهت انجام خدمت مقدس سربازی، به جبهه‌های نورانی نبرد حق علیه باطل شتافت و در این عرصه، آن‌چه را که آموخته بود در بوته آزمایش نهاد و با وجود تمام سختی‌ها به‌واسطه ایمانی استوار و درونی پاک، روز به روز پله‌های ترقی و ایمان را طی کرده و هر لحظه شوق رسیدن به حق در او پایداتر می‌گشت.
در روزهای پرالتهاب دفاع مقدس، حبیب پس از مدتی مشمول یک مرخصی کوتاه‌مدت شد ولی شوق خدمت در وجودش سرشار بود و همین امر موجب گردید که در این دوره مرخصی به گروه دکتر چمران بپیوندد و پس از طی یک دوره فشرده جنگ‌های چریکی، به‌طور داوطلب در عملیات آزادسازی کرخه نور و بستان خدمت نماید.
حبیب پس از اقامه نماز عشق به قلب سپاه دشمن هجوم برد و در تاریخ هشتم شهریورماه سال ۱۳۶۰ هجری شمسی در سن ۲۱ سالگی بر اثر اصابت گلوله در بستان به درجه رفیع شهادت نائل گردید و عاشورائی گشت. پیکر مطهر شهید حبیب دارابی پس از چند ماه به دست رزمندگان اسلام افتاد و به زادگاهش منتقل و به خاک سپرده شد.

 
6- آیت الله پسندیده برادر آیت الله خمینی از تبعید آزاد شد. همچنین آیت الله قمی و حجه الاسلام ناصر مکارم شیرازی از تبعید سیاسی آزاد شدند(1357ش)
7-قلع و قمع بازماندگان بنی ‏امیه توسط بنی ‏عباس(132 ق)
پس از قیام ابومسلم خراسانی و سرنگونی دولت بنی‏امیه، خاندان بنی عباس به قدرت رسیدند و به كشتار وسیع امویان دست زدند. این قتل‏عام‏ها به حدی رسید كه ابوالعباس، خلیفه‏ی اول عباسی به سفّاح یعنی خونریز شهرت یافت. سفاح تنها دریك جلسه‏ی مهمانی، هفتاد نفر از بزرگان بنی‏امیه را احضار كرد و كشت. سپس بر روی نعش آن‏ها سفره انداخت و طعام خورد و نفسی به راحتی كشید.

 
8- تولد علامه "میرزا محمد حسین نایینی" مدرس و مرجع بزرگ تقلید(1276 ق)
حاج میرزا حسین نایینی از بزرگ‏ترین علما و فقهای قرن چهاردهم هجری است كه به كثرت تحقیق و فصاحت و كتابت معروف می‏باشد. وی درنایین به دنیا آمد و پس از تحصیل مقدمات به اصفهان رفت و پس از ده سال، راهی حوزه‏ی نجف گردید. درنجف از محضر آیات عظام: فشاركی، صدر و میرزای بزرگ شیرازی و آخوند خراسانی بهره گرفت و پس از مدتی بر كرسی تدریس نشست. سیدمحسن حكیم، سیدمحمود شاهرودی، سید محمد حجت، سیدابوالقاسم خویى و میرزا هاشم آملی و ده‏ها فاضل، مجتهد و فقیه از جمله شاگردان او می‏باشند. میرزای نایینی از طرفداران نهضت مشروطه و یكی از رهبران آن بود و كتاب تَنبیهُ الاُمَّة را در زمینه‏ی حكومت اسلامی نگاشت. وسیلةُ النَّجاة، قاعده‏ی لاضرر، احكام خلل و تعلیقه بر عُروَةُ الوُثقی ازدیگر كتب اوست. این عالم عالی‏قدر سرانجام در 26 جمادی الاولی سال 1355 ق در 79 سالگی بدرود حیات گفت و در جوار حرم حضرت امام علی(ع) مدفون گردید.
9- تهیه اولین مداد جهان توسط "نیكولا كِنْتِه" مخترع آلمانی (1790م)
در 30 اوت 1790م نیكولا كِنتِه برای سهولت در نوشتن از نوعی زغال نرم به نام گرافیت استفاده كرد و برای جلوگیری از آلودگی دست به هنگام نوشتن، گرافیت را میانِ دو قطعه چوب قرار داد. بدین ترتیب مداد اختراع شد. امروزه یكی از انواع مداد كه در نقاشی مورد استفاده قرار می‏گیرد به نام این مخترع، به مداد كِنته معروف است.

 
10- روز ملی و استقلال "آذربایجان" از اتحاد جماهیر شوروی سابق (1991 م) (ر.ك: 28 مه)
سرزمین آذربایجان در زمان‏های گذشته در تصرف ایران بود تا این‌كه پس از شكست ایران در نبردهای توسعه‌طلبانه‏ روسیه در زمان فتحعلی‌شاه قاجار و به‌موجب عهدنامه گلستان، به روسیه ضمیمه شد. در پی وقوع انقلاب روسیه، این كشور پس از مدتی كه از اعلام استقلال آن گذشته بود، به یكی از جمهوری‏های شوروی تبدیل گشت.
در اواخر دهه‏ ۱۹۸۰م، فعالیت‏های استقلال‌طلبانه در این جمهوری و نیز منطقه‏ ارمنی‌نشین قره‏باغ شدت یافت. جمهوری آذربایجان در سی‌ام اوت سال ۱۹۹۱ میلادی در شرایطی استقلال خود را رسماً اعلام كرد كه با همسایه‏ خود، ارمنستان بر سر منطقه‏ قره‌باغ به‌شدت اختلاف و درگیری داشت كه هنوز نیز ادامه دارد.
• جمهوری آذربایجان در غرب آسیا و در كناره‏ دریای خزر، ۸۶،۶۰۰ هزار كیلومتر مربع مساحت دارد و با كشورهای ایران، ارمنستان، گرجستان و روسیه همسایه است. جمعیت آذربایجان نزدیك به ۸ میلیون نفر می‏باشد كه اكثریت آن‌ها مسلمان بوده و به زبان تركی صحبت می‏كنند، پیش‏بینی جمعیت آذربایجان تا سال ۲۰۲۵م بیش از ۹ میلیون نفر می‏باشد.
پایتخت آذربایجان، باكو و واحد پول آن منات می‏باشد. مردم آذربایجان ملیت آذری داشته و سفیدپوست هستند. گنجه، سومقاییت و مینگه چویر از شهرهای مهم آن هستند. نظام سیاسی حاكم بر آذربایجان جمهوری فدرال می‏باشد. آذربایجان دارای دو روز ملی می‏باشد یكی ۲۸ مه، روز اعلام جمهوری در آذربایجان و دیگری ۳۰ اوت، روز استقلال آن كه روزهای ملی آذربایجان نام گرفته‏اند.

 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 8 شهریور 1394 | توسط : علی صفابخش | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic