"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"

آدمی‌زاد برای گذراندن زندگی خود، ناچار است با دنیا و اسباب مادی سروكار داشته باشد. گاهی این تعامل با امور مادی، چنان ذهن و دل وجان او را تحت تاثیر قرار داده و مشغول می‌سازد كه از واقعیت و حقیقت وجود خویش غافل می‌شود. فراموش می‌كند كه در حال گذر است. یادش می‌رود كه مسافری بیش نیست و باید به سوی سرای جاودان حركت كند. توجه نمی‌كند كه دنیا مزرعه‌ای بیش نیست و باید برای آخرت كار كند. یادش می‌رود كه در بازار دنیا، باید به اموری دست بزند كه او را به خدا نزدیك می‌كند. فكر و خیالش به همه چیز مشغول می‌شود، الا به خودش و به سرمایه گرانمایه عمر كه خداوند متعال به او عنایت نموده و بسان ابر گذرا، آن را از دست داده و با هر نفس کشیدنی گامی به سوی مرگ برمی دارد.

گاهی برخی افراد چنان درپی كار، امرار معاش و كسب ثروت برمی‌آیند كه هدف را با وسیله اشتباه می‌گیرند. فراموش می‌كنند كه ثروت برای آنهاست نه آنها برای ثروت. یادشان می‌رود كه كار می‌كنند تا زندگی راحت و خداپسندانه‌ای داشته باشند. گاهی آخرت را به كلی فراموش كرده و تنها به زمان در حال عبورِ دنیا دل خوش می‌كنند.
اینجاست كه فرصت مغتنم حضور

در بقاع متبركه و زیارت آستان مقدس امامزادگان، برای ساعتی هم كه شده، انسان را از مشغله‌های مادی دور نگه داشته و فكر و خیال او را از قیل و قال اطرافیان آسوده می‌دارد. آدمی را به اصل و ریشه اش که خداوند متعال است می‌رساند. در این دوری از اشتغالات مادی و آسودگی خیال كه در فضای زیارت نصیبش می‌شود، می‌تواند خودش را بازبینی کند. زندگیش را مرور کند ببیند به دنیا چه داده و چه گرفته است. در مقابل عمری که سپری کرده و به دنیا فروخته چه چیزی به دست آورده است.
زیارت امامزادگان میوه شیرینی به نام ارتباط با خدا دارد که می‌تواند سرنوشت افراد را عوض کند. افکارشان را متحول و جهت گیری‌های زندگی‌شان را اصلاح كند. از این رو، باید برای زیارت این اماکن مقدس برنامه‌ریزی نموده و حضور در این مشاهد شریف را یکی از کارهای مهم خود دانست. می‌بایست بین خود و امامزادگان عظیم‌الشأن پیوندی ناگسستنی برقرار نمود تا در هیاهوی زندگی راه را گم نکنیم و موج وحشتناک فتنه‌ها ما را از صراط مستقیم منحرف نسازد. 

طبقه بندی: شرح حدیث، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 25 مرداد 1394 | توسط : حسین ژولیده | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات