"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"
اسمش را فروغ جاویدان گذاشته بودند و قرار بود ۴۸ ساعته تهران را فتح کنند. حتی مسئولیت‌ها را تقسیم کرده بودند. گفته بودند چه کسی مسئول صداوسیما باشد، چه کسی مجری رادیو و... به خیالشان مردم ایران ۹۰ درصد مخالف امام خمینی ره هستند و می‌توانند روی کمک آنها حساب کنند و بر پایه این توهمات عملیات جنون‌آمیز خود را شروع کردند. شروع عملیات در ایامی بود که ایران قطعنامه ۵۹۸ را پذیرفته بود و آنها می‌خواستند از فاصله پذیرش قطعنامه تا تصویب نهایی آن برای رسیدن به اهدافشان استفاده کنند. ازاین‌رو با وانت‌هایی که پشت آن مسلسل‌های سنگین نصب‌شده بود و با استفاده از نفربرها و زره‌پوش‌های چرخ‌دار روسی و فرانسوی پی‌ام‌پی و بنهارد و پی‌تی‌آر ۶۰، به‌سرعت خط مرزی را پشت سر گذاشتند و پیشروی نمودند. موج اول حمله را حدود ۲۲۰۰ نیروی مسلح مرد و زن به راه انداخت. هواپیماهای جنگی میگ ۲۳ و میراژاف‌یک عراق از آنها حمایت و پشتیبانی نمود و باعث شد که در گام اول ۱۰۰ کیلومتر پیشروی کنند و به اسلام‌آباد برسند. ازآنجاکه نیروها در این شهر غافل‌گیر شده بودند، توانستند در چند ساعت نقاط حساس و پادگان‌ها را تصرف کنند. در ادامه موج دوم حمله برای تصرف تهران با کمک نیروهای جدید آغاز شد. در این بین مسئولان و رزمندگان ایران اسلامی با آگاهی یافتن از مواضع آنها و خط سیر آنها و با قطع کردند راه میان اسلام‌آباد ـ کرمانشاه توانستند آنها را زمین‌گیر کنند و با اقدامی سریع تعدادی از ارتفاعات را در اختیار بگیرند. در مرحله دوم نیروهای سپاه پاسداران از مناطق مختلف در محور عملیات تجمیع شدند و ارتباط نیروهای منافق با یکدیگر را قطع کرده و عملیات نابودسازی آنها را آغاز کردند. در همان ابتدای امر بیش از ۲۰۰۰ نفر از مزدوران به هلاکت رسیدند و تعدادی اسیر شدند. این عملیات با رمز "یا علی‌بن‌ابی‌طالب" شکل گرفت و تلفات حدود ۴۸۰۰ نفری (کشته، زخمی و اسیر) را به دشمن وارد آورد. [۱]

بله این عملیاتی بود که درنهایت خباثت از نهروانیان و خوارج انقلاب اسلامی شکل گرفت. این حمله برای آنها هیچ فروغی نداشت؛ چه رسد به فروغی جاوید! ولی این عملیات برای ایران اسلامی همراه با دست‌آورد بود.
دوست یا دشمن
اولین دست آورد این عملیات شناخت دوست از دشمن برای تمام ایرانیان بود. شناخت منافق از سخت‌ترین کارهاست و نیاز به اقدامات جنون‌آمیزی است که نفاق قلبی آشکار شود و همگان آن چهره باطنی منافق را ببینند و او را شناسایی کنند. هرچند که عمارها از ابتدا منافق را شناخته و می‌شناسند؛ ولی شناخت ریا و تزویر توسط عموم مردم بسیار سخت است. این جمل بود که چهره نهان طلحه و زبیر را آشکار ساخت و این نهروان بود که به همگان فهماند اسلام بدون سیاست، اسلامی متحجرانه و در خدمت استکبار است. و این مرصاد بود که دشمنان خلق را به مردم معرفی کرد، همان‌هایی که دم از مردم می‌زدند ولی آنها را جلوی توپ و گلوله فرستادند و خودشان تا دیدند معادلاتشان غلط از آب درآمده با هلی‌کوپتر فرار کردند.
نقطه مقابل
دیگر دست آورد مرصاد خودنمایی ایران و عیان شدن عیار همراهی ملت با مسئولان و آرمان‌ها بود. این تنگه چهار‌زبر بود که نشان داد مردم تا چه اندازه به‌نظام جمهوری اسلامی علاقه دارند و تا پای جان از آن دفاع می‌کنند. درست نقطه مقابل انتظاری که رجوی‌ها داشتند.
قدرتی بی‌نظیر
روزهای پایانی جنگ روزهایی است که معمولاً نیروها تحلیل رفته و از توان نظامی کاسته می‌شود؛ ولی این فرمول برای رزمندگان ایرانی ناکارآمدترین فرمول‌هاست. بسیجیان و پاسداران و ارتش سرافرازی که هیچ‌گاه و در هیچ لحظه‌ای احساس خستگی نکرده و اسیر استهلاک نیروها نمی‌شود و این یعنی قدرتی بی‌نظیر! همان چیزی که در تنگه چهارزبر خودنمایی کرد و آنجا را به مرصادی برای شیاطین تبدیل نمود.
تحکیم وحدت
همیشه نمایان شدن نفاق و منافق همراه با وحدت‌آفرینی بوده است. وقتی دست‌های نفاق برای مردم نمایان شود؛ دیگر گوشی بدهکار آنها نیست و همین باعث وحدت می‌شود. وقتی مردم‌دوست را از دشمن شناختند و رهبران دلسوز خود را شناختند، آن زمان بهترین زمان برای وحدت‌آفرینی است.
در بعد خارجی
در بعد خارجی نیز عملیات مرصاد سبب خنثی شدن آخرین دسیسه‌های دشمن و افزایش مشروعیت جمهوری اسلامی ایران در سطح بین‌المللی گردید. از یک سو صدام و هم‌پیمانان او می‌خواستند با براندازی نظام توسط منافقین ایران را بین خود تقسیم کنند و به اهداف کشورگشایی خویش بپردازند و از دیگر سو براندازی نظام جمهوری اسلامی و تبدیل آن به جمهوری دموکراتیک خواسته خیلی‌ها بود. خواسته‌ای که در توهمات بین‌الملل خواسته‌ای همگانی ایرانیان به حساب می‌آمد. ولی عملیات مرصاد تمام نقشه‌های آنان را بر هم زد و قدرتی مضاعف برای ایران اسلامی در سطح روابط خارجی به همراه داشت و البته شکست مضاعف برای دشمنان ایران نیز به حساب رفت. و امروز ما باید با پاسداشت رزمندگان مرصاد از تمامی دست‌آوردهای آنان دفاع نماییم و هیچ مجالی برای حضور نفاق در کشور عزیزمان را ندهیم.
---------------
پی‌نوشت
[۱] - علیرضا برزگر. روزشمار جنگ تحمیلی عراق با جمهوری اسلامی ایران. تهران: سروش، ۱۳۷۹. ۲۲۵.
منابع
"مرصاد" پایانی بر دو ادعا / مهندس عباس سلیمی نمین / ۱۳۸۴.
منافقین و جنگ تحمیلی / دفتر سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی / سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، واحد تبلیغات و انتشارات / ۱۳۶۱.
تاریخ دفاع مقدس / اسماعیل منصوری لاریجانی/ بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس و اسلیمی / ۱۳۸۰.
روزشمار جنگ تحمیلی عراق با جمهوری اسلامی ایران/ علیرضا برزگر/ تهران: سروش/ ۱۳۷۹
رهروان ولایت
حوزه نمایندگی ولی فقیه در شیلات

برچسب ها: دست‌آوردهای عملیات مرصاد، مرصاد،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 5 مرداد 1394 | توسط : علی صفابخش | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات