"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"

دیدار عزیران و صله رحم،آنقدر اهمیت دارد که انجامش واجب و ترک آن گناه کبیره محسوب می‌شود. از کارهای مهمی است که تاکید و سفارش فراوانی روی آن شده است. تا جایی که امام باقر علیه‌السلام فرمود: صله رحم اعمال را پاكیزه، اموال را بسیار، بلا را دفع، حساب (قیامت) را آسان می‌كند و مرگ را به تأخیر مى‌اندازد. [1]

تعطیلات نوروز هم، فرصت مغتنمی برای این امر مهم است. در این ایام معمولا همه تلاش می‌کنند به هر نحوی که شده، به عزیزانشان سری بزنند. آنها را زیارت و اظهار وفا، محبت و علاقه کنند. حتی برخی برای سر زدن به بستگانشان با کمال میل، مسیر و مسافت زیادی را طی، و ساعت‌ها وقت گذاشته و عاشقانه از مال خود نیز خرج می‌کنند.

این کار، هرچند بسیار پسندیده و مورد تاکید و سفارش فراوان اسلام قرار گرفته است، اما باید توجه کنیم که ما از بستگان خود، عزیزتر هم داریم

که سزاوار است به زیارت آنها رفته، و نسبت به آنها اظهار عشق و محبت کنیم. اکنون هر که می‌خواهد بداند که این عزیزتر از جان‌هایمان چه کسانی هستند از پیامبر خدا صلی الله علیه وآله بشنود که فرمودند: ایمان هیچ بنده‌ای كامل نمی‌شود، مگر مرا از خودش بیشتر دوست بدارد، اهل بیتم از اهلش محبوب‌تر، و عترتم دوست داشتنی‌تر از عترتش باشد. [2]

آری، ما که مسلمانیم و خود را پیرو پیامبر اعظم صلی الله‌علیه‌وآله می‌دانیم، باید ایشان و اهل بیت‌شان را از خود و خانواده خویش بیشتر دوست داشته باشیم. دوستی هم نشانه‌هایی دارد که یکی از آنها زیارت است. از این رو، باید برای زیارت قبور مطهر آنان مشتاقانه قدم برداشت. با این حساب کسی که برای دیدار خانواده و بستگان خود وقت و مالش را هزینه می‌کند، اما برای زیارت فرزندان و نوادگان پیامبر صلی الله‌علیه‌وآله قدمی بر‌نمی‌دارد، چگونه می‌خواهد خود را پیرو پیامبر اعظم صلی الله‌علیه‌وآله بداند؟

البته از سویی نیز ممکن است زیارت قبر مطهر پیامبر و ائمه معصومین علیهم‌السلام برای همگان مقدور نباشد، اما مهندسی بی‌نظیر خداوند متعال، اینجا نیز خودش را نشان داده و راه چاره را فراروی عاشقان اهل بیت علیهم‌السلام قرار داده است. کشورمان را متبرک و مزین به وجود نورانی و مبارک آفتاب هشتم، امام رضا علیه‌السلام و همچنین مفتخر به وجود پاره‌های خورشید و ستارگان عشق، یعنی امامزادگان و نوادگان پیامبر رحمت صلی الله‌علیه‌وآله نموده است.   

از این رو، هرکه دل در گرو محبت اهل بیت علیهم السلام دارد و خود را امت پیامبر می‌داند، فرصت تعطیلات نوروز را غنیمت شمرده و به زیارت آستان مقدس امامزادگان رفته و اینگونه نسبت به خاندان وحی اظهار ارادت و عشق نموده و بیعت خود را با اهل بیت علیهم‌السلام محکم‌تر نماید. 

پی‌نوشت:

[1]  تحف العقول، ص 299

[2]  امالی صدوق، ص 274

طبقه بندی: شرح حدیث، 
برچسب ها: زیارت، امامزادگان، زیارت بقاع متبرکه،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 25 اسفند 1393 | توسط : حسین ژولیده | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic