تبلیغات
صراط - دعایِ صاحب‌نفسان
"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"

گاهی برخی افراد برای رفع گرفتاری و یا به دست آوردن حاجتی، دست به دامان همه می‌شوند تا برایشان دعایی کنند. در این بین خیلی‌ها دنبال کسانی می‌گردند که بتوانند دعایی برایشان بنویسند و اینگونه گره از کارشان باز کنند. گاهی نیز برای دسترسی به این خواسته کیلومترها مسافت را طی نموده و هزینه‌های فراوانی نیز پرداخت می‌کنند.

دعا، نقش مهمی در برآورده شدن حاجات انسان و همچنین برطرف نمودن گرفتاری‌ها و دفع بلاها دارد. تا جایی که گاهی بلای مقدر و حتمی را هم برطرف می‌نماید. نَفَس کسی که دعا می‌کند نیز، در استجابت آن تاثیر فراوانی دارد. برای همین یکی از موانع استجابت دعا را، گناهان و آلودگی‌های نفسانی شمرده اند. لذا، هرچه انسان پاک‌تر و مقرب‌تر باشد، دعای او نیز، به هدف اجابت نزدیکتر است.

از این رو، باید درپی پاک‌نفسی بود تا برای انسان دعا کند، اما در عالم چه کسی را از اهل بیت علیهم السلام مقربتر و در پیشگاه خداوند متعال عزیزتر می‌توان یافت؟ خداوند مهربان آنقدر خاطرخواه این خانواده است که جهان را به خاطر آنها آفریده، از علم و قدرت خودش به آنها عطا فرموده و آنان را جانشینان خود بر روی زمین قرار داده است. حال که اینگونه است، پس باید کاری کرد که آن بزرگواران برای رفع گرفتاری و برآورده شدن حاجاتمان دعا کنند.

اما به راستی مگر می‌شود آنان برای ما نیز دعا کنند؟ با چه کاری می‌توان نظر آنان را به خود جلب نمود تا گوشه چشمی هم به ما کنند؟

یکی از اصحاب امام صادق علیه السلام می‌گوید:

برای کاری به خانه آن حضرت رفتم. گفتند امام مشغول نماز و مناجات است. وارد شدم و گوشه‌ای نشستم تا دعایشان تمام شود. شنیدم که در مناجات با پروردگار می‌فرمود:

خدایا زائران قبر پدرم حسین را ببخش؛ همان کسانی که برای زیارت ما اموالشان را خرج و بدن‌هایشان را خسته کردند. کسانی که با نیکی به ما، قلب پیامبرت را شاد کردند. خدایا، آنان برای خشنودی تو و رسولت این سختی‌ها را به جان خریدند، پس تو هم شب و روز حافظ آنان باش و خانواده‌ها و فرزندانشان را برایشان نگه‌دار و همواره کنارشان باش و آنان را از شر هر زورگوی گردنکش و هر شیطانی حفظ کن. خدایا، هر حاجت و آرزویی دارند به بهترین شکل برایشان برآورده ساز. 1

اکنون که از راه بهره‌مندی از دعای اهل بیت علیهم السلام آگاه شدیم، هر که می‌خواهد این توفیق نصیبش شود، بسم الله! دل و جانش را بردارد و راهی دیار عاشقی شود. هرکه حاجتی دارد، و یا به درد و بلایی گرفتار شده و برای خلاصی از آن دنبال صاحب نفسی می‌گردد تا برایش دعایی کند، راهش زیارت شهیدِ کربلاست.

 

پی نوشت:

 وسائل الشیعه، ج14، ص413

طبقه بندی: شرح حدیث، 
برچسب ها: زیارت كربلا، آثار زیارت امام حسین علیه السلام، زیارت، دعای اهل بیت علیهم السلام،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : پنجشنبه 30 بهمن 1393 | توسط : حسین ژولیده | نظرات()