"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"

هنوز هم خیلی از کارشناسان بر این باورند که ازدواج سنتی در مقایسه با ازدواج‌های امروزی‌، به لحاظ توجه به هنجارها و قوانین خانواده‌ها، ازدواج با ثبات و امن‌تری محسوب می‌شود اما واقعیت این است که در اینگونه ازدواج‌ها، به برخی از ویژگی‌های فردی دو طرف ازدواج مثلا به ابعاد عاطفی، جنسی، ویژگی‌های شخصیتی و شیوه‌‌های رفتاری فرد توجه چندانی نمی‌شود. شاید به این دلیل که این ویژگی‌ها برعکس خصایص جسمانی، خانوادگی و سطح اجتماعی فرد مقابل، کمتر ملموس است. در ازدواج‌های خیلی سنتی، معمولا خانواده‌ها تمایلی به صبر کردن و وقت گذاشتن برای بررسی خصایص فردی طرف مقابل ندارند. معمولا خیلی عجله می‌کنند که کار را تمام کنند.

البته نباید فراموش کرد که امروزه تنها جنبه‌های بیرونی زندگی ما نیست که تغییر کرده، بلکه دگرگونی و تغییر در شخصی‌ترین و خصوصی‌ترین جنبه‌های زندگی ما نیز ریشه دوانیده است؛ تا جایی که ازدواج‌های سنتی دیروز، جای خود را به همسرگزینی آزاد امروز داده است.

افرادی که به شکل سنتی ازدواج کردند موفق ترند؟ یا آنهایی که فقط قائل به روش های مدرن هستند؟ براساس آمار طلاق و نگاه به اظهارنظرها نمونه‌هایى که به صورت سنتى یا مدرن ازدواج کرده‌اند، پى می‌بریم که با توجه به فرهنگ کشورمان ازدواج های سنتی کمتر دچار اشکال و طلاق می شود گر چه احساس نارضایتی در ازدواج های سنتی هست. اما با نگاهی به افراد اطرافمان، هزار البته به این نتیجه دست خواهیم یافت، کسانی که از نکات قوت و مثبت روشهای مدرن و سنتی بهره جسته و نکات ضعف و منفی آنها را رها کرده واز رابطه های منطقی هر دواستفاده نموده اند، موفق تر هستند.

نکات قوت و ضعف ازدواج مدرن و سنتی عبارتند از:

1- نحوه خواستگاری : در ازدواج مدرن  مثلا خواستگاری در دانشگاه و یا خیابان بی اشکال بود، اما در خواستگاری سنتی جهت تحقیقات در ازدواج‌های خیلی سنتی، معمولا خانواده‌ها تمایلی به صبر کردن و وقت گذاشتن برای بررسی خصایص فردی طرف مقابل ندارند. معمولا خیلی عجله می‌کنند که کار را تمام کنند.

این در حالی است که پاسخ مثبت یا منفی به خواستگار، ‌باید پس از گذراندن فرایند خواستگاری صورت گیرد، یعنی اگر آمادگی ازدواج دارید، تحقیقی مختصر درباره او انجام دهید و اگر شرایط اولیه همتایی را داشتید، عواملى مثل سن، فرهنگ دو خانواده، وضعیت اقتصادى، وضعیت تحصیلى و خصوصیت شخصیتى و... را نیز در نظرگرفته  به طور رسمی و از طریق خانواده خود به خواستگاری بروید.

2- مشکلات زناشویی در برخی ازدواج های سنتی: برخی جوانان با دیدن مشکلات زناشویی که به شکل سنتی ازدواج کرده اند، به ازدواج های مدرن روی می آورند. در حالی که اگر ازدواج سنتی به روز شود و تلفیقی از نکات قوت ازدواج سنتی و مدرن ایجاد شود از مشکلات ازدواج سنتی ومدرن  در ایمن خواهند بود. ( مشکلاتی مثل، مرد یا زن سالاری، فقط خانه دار بودن یا رفتگر و ... زن یا مرد، و...)

به اینکه با نگاهی به روایات وکلام بزرگان نه تاثیرپذیری از فرهنگ غیر خودی و غرب، در خواهیم یافت اگر انگیزه ازدواج درست شود بخشی از مشکلات مرتفع خواهد شد، که خداوند در قرآن، انگیزه اصلی ازدواج را کسب آرامش معرفی می کند نه دستیابی به پول، زیبایی، مقام و ...  

 ومثلا کار در خانه وظیفه زن نیست اما با تقسیم کارهای بیرون و داخل خانه به صورت اخلاقی نه قانونی، بخشی دیگر از مشکلات حل شده و مهر و مودت در زندگی جاری می شود.

طبقه بندی: خانواده، 
برچسب ها: کدام ازدواج موفق‌تر است؟،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : پنجشنبه 16 دی 1395 | توسط : علی صفابخش | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic