"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"

وقف، سنت حسنه و ارزشی ماندگاراست. ارزشی به بلندای تاریخ و فراتر از زمان. وقف، و هدایت به سوی ارزش‌ها و خوبی هاست. عمل صالحی است که می‌تواند کارهای نیک و صالح دیگر را مدیریت و اداره کند.

عرصه وقف یک پایگاه ارزشی است که پرچمدار هم دارد و آنان همان واقفان خیر اندیش‌اند. پرچم و نشانه هم دارد که موقوفه است.

وقف ایثار و گذشتی ماندگار و موقوفات نشانه ای از گذشت و فداکاری واقفان ایثارگر است.

وقف یعنی تجارت با خدا، یعنی کسی با مال و دارایی‌اش بهشت و رضوان الهی را بخرد. از این رو موقوفات اموال خریداری شده خداوند از واقفان صالح و سند معامله پُرسود با خداست.

وقف یعنی خارج شدن از دایره خودخواهی و خودبینی، یعنی فراتر از خود و خواسته‌های شخصی اندیشیدن، یعنی ترجیح دیگران بر خود و امیال دنیایی خویشتن و موقوفه، نشانه خروج از خودخواهی، پُل و معبر رسیدن به خداست.

موقوفات به هر نیت و انگیزه‌ای که وقف شده باشند، حاکی از ارزشی هستند که واقف، دغدغه انجام و احیای آن را داشته است. سنگ نشانه‌ای است که یک ارزش در گذر زمان به فراموشی سپرده نشود. راهی برای امتداد یک سیره، منش، روش و فرهنگ است.

وقف سنتی حسنه و هر موقوفه، پرچمی برای یک سنت و ارزش است.

گاهی یک موقوفه عَلَم و پرچم ترویج فرهنگ قرآنی و معارف اهل بیت علیهم‌السلام است. یا پرچم حمایت و دستگیری از فقرا، ایتام و نیازمندان است و آن دیگری بیرق دارو ودرمان و کمک به بیماران است.

موقوفه ای دیگر نگهبان علم است و مُبَلِغ دین. آن دیگری بیرق زیارت اهل بیت علیهم‌السلام و امامزادگان را برافراشته و یا پشتوانه مالی مساجد و حسینیه‌هاست.

موقوفه ای دیگر برای عزاداری، تعزیه، مجلس وعظ وخطابه است و آن دیگری برای اطعام گرسنگان و یا لباس و پوشاک مستمندان است.

خلاصه هر واقف علمدار و هر موقوفه پرچم، عَلَم و بیرقِ سُنتی ارزشمند است. از این رو واقفین و موقوفات باید گرامی داشته شوند، با قداست به آنها نگاه شود و عزیز و ارجمند شمرده شوند.

برای همین است که از موقوفات باید به بهترین شکل محافظت و استفاده شود. برای همین است که این عَلَم نباید زمین بخورد، برای همین است که این پرچم باید تا ابد برافراشته و " موقوفات به حالت وقفیت باقی بمانند".

موقوفات نشان از دو ارزش دارند. یکی ارزش وقف و دیگری ارزش و عمل نیک و صالحی که برای آن وقف شده‌اند. از این رو کسی که برای معرفی، تبیین و ترویج نام و آثار یک موقوفه قدم بر می‌دارد، با یک تیر چند نشان زده است.

برخی از موقوفات که پایگاه ارزشیِ هستند، ممکن است بر اثر گذر زمان، از انتفاع و استفاده حداکثری بیفتد. ممکن است موقوفه‌ای نیاز به احیاء، عمران و آبادی پیدا کند. لذا باید برای اینگونه موارد فکری کرد و چاره‌ای اندیشید. اما چه فکر و چاره ای بهتر از وقف؟!!

 وقف هم راه است و هم راهگشا. وقف برای احیای موقوفات، هم حرکت است هم حرکت دهنده. هم جنبش است هم جنباننده. از این رو یکی از بهترین راهکارها برای ترویج، تبلیغ، عمران و آبادانی موقوفات است. اگر کسی به این انگیزه وقف کند، هر موقوفه‌ای که به برکت وقف او، احیا شود و به چرخه مصرف و منفعت بازگردد، این واقف، هم پاداش وقف را از آنِ خود کرده است و هم در پاداش موقوفه آباد شده شریک است.

از سوی دیگر، یکی از مسائل مهم در عرصه وقف، تجلیل از واقفین و حمایت از آنهاست.

تجلیل از واقفین، تجلیل از ایثار، فداکاری و خیرخواهی است. گرامی‌داشت سنت حسنه وقف است. معرفی و ترویج فرهنگ وقف از زاویه و نگاهی دیگر است. تشویق خیّران و نیک اندیشان به سوی سنت حسنه وقف است. راهی است برای کشاندن خیرخواهان و خیراندیشان به سوی ساحل نجات. نشان دادن نماد خیرخواهی و احسان ماندگار است.

از زاویه‌ای دیگر، ممکن است برخی از واقفین - این علمداران خیراندیش- به علت‌های مختلف در زندگی خود دچار مشکل مادی و مالی شوند. اینجاست که باید این افراد تحت حمایت و پوشش قرار گیرند. چرا که اگر حمایت نشوند، آثار سوء تبلیغی برجای خواهد گذاشت، تا جایی که ممکن است مردم را از گرایش و حرکت به سوی وقف بازدارد یا حداقل سست نماید. اما در مقابل حمایت مادی و معنوی از آنها می‌تواند تبلیغی برای وقف و ایجاد انگیزه‌ای برای واقف شدن باشد.

اینجاست که وقف برای تجلیل و حمایت از واقفان، می‌تواند مددکار و امدادگر این خوبان باشد. اینگونه وقف و واقفی، خود هم عَلَم و هم علمداری و هم یار و یاور علمداران عرصه وقف و واقفی است.

وقف به این نیت و انگیزه، هم قدم گذاشتن در راه و مکتب اهل بیت علیهم‌السلام است، و هم حمایت و دستگیری از همفکران و هم جذب دیگران به سوی حلقه عاشقی وقف است.

اینگونه وقف کردن، هم دلگرمی به واقفان است و هم تذکری به مسئولین و دست اندرکاران عرصه وقف برای حمایت و تجلیل از واقفان.

وقف برای واقفین و موقوفات، حفر قنات و جاری ساختن چشمه ای جوشان و ساقی ساقیان شدن است.

طبقه بندی: وقف، 
برچسب ها: وقف، وقف برای حفظ موقوفات، وقف برای حمایت از واقفین،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 | توسط : حسین ژولیده | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic