"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"

رزق و روزی غیر از ثروت و دارایی است. روزی چیزی است که انسان از آن استفاده نموده و نصیب او شده و برای او قابل بهره‌برداری باشد. از این رو، رزق هر كس به میزان برخورداری او از نعمت است نه به میزان دارائی‌اش. چه بسا افرادی باشند که ثروت فراوانی داشته باشند اما روزی آنها کم باشد. از این رو باید به دنبال روزی بود نه ثروت. چرا که گاهی کسی خود را به سختی‌ها و مشقت‌های زیادی وا می‌دارد و ثروت هنگفتی را فراهم می‌کند اما خودش نمی تواند استفاده کند و به ناچار باید از آن‌ جدا شود.

از سوی دیگر، رزق و روزی به مراتب از ثروت بهتر است. چرا که گاهی ثروت مایه بلا و عذاب جان صاحبان آن‌هاست و هرگونه آرامش واستراحت را از آنها می‌گیرد. چنانچه قرآن كریم در این باره می‌فرماید:
فزونی اموال و اولاد آنها تو را در شگفت فرو نبرد، خدا می‌خواهد آنان را به این وسیله در زندگی دنیا مجازات كند و در حال كفر بمیراند.[1]

گاهی نیز سرمایه و ثروت، زمینه ساز فساد و گناه می شود، زیرا بعضی انسان‌ها اگر مشکلی نداشته و خود را بی نیاز و سرمایه دار ‌ببینند، خدا را فراموش نموده و طغیان می‌كنند.[2]

از سوی دیگر، دامنه روزی بسیار گسترده‌تر از ثروت است. روزی تنها خوردن و آشامیدن و اموری از این قبیل نیست. روزی یک نوع بهتری نیز دارد و آن،

روزی معنوی است که بسیار مهمتر و ارزشی والاتر دارد. گاهی روزی توفیق زیارت است و گاهی توفیق انجام طاعت و بندگی خدا. گاهی نیز توفیق دور ماندن از گناه و پاک بودن از آلودگی‌های اخلاقی است. شاهد این مطلب هم این است که در دعاهایمان از خداوند حج و زیارت قبر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و زیارت اهل بیت علیهم السلام را طلب می‌کنیم [3] و یا روزی شدن توفیق اطاعت و دوری از معصیت را از پروردگارمان مسئلت می‌نماییم.[4]

خیلی‌ها پول و ثروت دارند اما سفر حج و زیارت قبور مطهر ائمه علیهم السلام روزی آنها نمی‌شود. بسیارند کسانی که سرمایه و ثروت زیادی دارند اما توفیق بندگی خدا روزی‌شان نشده و در فقر بندگی شیطان به سر می‌برند.  خیلی‌ها فریب دارایی ظاهری خود را خورده و مستانه پول پارو می‌کنند اما در عین حال علم و معرفت روزی‌شان نشده و در آتش فقر و نداری جهالت می‌سوزند و خود خبر ندارند! [5]

حال که اینگونه است باید در جستجوی روزی بود تا آن را به دست آورد و زندگی دنیا و آخرت خود را با سامان بخشید. اما چگونه می‌توان به رزق بود؟ راه پیدا نمودن و کسب آن چیست؟

یکی از راه‌های کسب روزی را، راهنمای خوبی‌ها امام صادق علیه السّلام نشان داده و فرمود: اِنّ لكُلِّ شیٍ مفتاحاً و مفتاحُ الرّزقِ الصَّدَقَةُ برای هر چیزی كلیدی وجود دارد و كلید روزی صدقه است.[6]

آری خداوند مهربان از روی جود و کرم‌اش صدقه را قرار داده است تا ابزاری کارگشا و وسیله‌ای تضمین شده برای کسب روزی باشد.

نکته‌ای که باید به آن توجه نمود این است که کلید هرچه مهمتر،لازم‌تر و گره‌گشاتر باشد، باید مراقبت از آن بیشتر باشد. اکنون نیز که ارزش صدقه، این کلید موثر روزی را امام صادق علیه السلام بیان فرمودند، بایستی با تدوام در انجام این عمل صالح، آن را برای خود نگهداشت تا بتوان مدت زمانی بیشتری، روزی را به سوی خود جلب نمود.

از سوی دیگر، هم عمر و مدت زندگانی محدود است و هم اینکه انسان از آینده خود خبر ندارد و نمی‌داند تا چه زمانی می‌تواند این عمل صالح را انجام دهد، از طرف دیگر نیز، نیاز انسان به رزق و روزی تنها به دنیا خلاصه نمی‌شود، بلکه در عالم برزخ و سرای دیگر  نیز،که دست انسان از انجام اعمال صالح کوتاه می‌شود، نیاز بیشتری پیدا نموده و محتاج‌تر می‌شود. اینجاست که باید برای آنجا فکری نمود و چاره‌ای اندیشید. باید کاری کرد که این کلید گره‌گشا، آنجاهم، بتواند درِ روزی را بگشاید و ما را بهره‌مند نماید. اما چگونه و با چه روشی؟

راهش وقف است. وقف صدقه‌ای جاودان و ماندگار است. صدقه‌ای است که انجامش لحظه‌ای، اما اثر و نتیجه‌اش می‌تواند تا قیامت پابرجا بوده و برای صاحبش گره‌گشایی کند.

وقف، سیستمی خودکار است. کاری به صاحبش ندارد. موتورش را که واقف روشن کند، خودش مسیر کار را دنبال میکند. واقف چه در این دنیا باشد و چه در سرای آخرت، کار خودش را به خوبی انجام می‌دهد و نتیجه و عوائدش را دو دستی تقدیم صاحب خود می ‌کند.

وقف نه تنها کلید، که جاکلیدی مناسبی برای محافظت و مراقبت از کلید رزق و روزی است. می‌تواند کلید صدقه را صحیح و سالم برای صاحبش نگهداری کند. وقف دستگاهی است که آن به آن و لحظه به لحظه صدقه تولید نموده، از واقف دستگیری و کوله بار او را پُر می‌کند. 

1-      « فَلا تُعْجِبْکَ أَمْوالُهُمْ وَ لا أَوْلادُهُمْ إِنَّما یُریدُ اللَّهُ لِیُعَذِّبَهُمْ بِها فِی الْحَیاةِ الدُّنْیا وَ تَزْهَقَ أَنْفُسُهُمْ وَ هُمْ کافِرُونَ [سوره توبه/ آیه 55] پس اموال و فرزندان آنان تو را به شگفت نیاندازد، بدرستی که خداوند می خواهد آنها را به این وسیله در زندگی دنیوی عذاب دهد و جانشان را در حالی بگیرد که آنها کافرند»

2-      «كَلاّ إِنَّ اْلإِنْسانَ لَیَطْغَی * أَنْ رَآهُ اسْتَغْنَی  [سوره علق / آیات 6 تا 7]  حقا كه انسان سركشى مى‏كند. همین كه خود را بى‏نیاز پندارد»

3-       «اللَّهُمَّ ارْزُقْنِی حَجَّ بَیْتِکَ الْحَرَامِ فِی عَامِی هَذَا وَ فِی کُلِّ عَامٍ» مفاتیح الجنان. ادعیه ماه مبارک رمضان

4-       « اَللّهُمَّ ارْزُقْنا تَوْفیقَ الطّاعَهِ وَ بُعْدَ الْمَعْصِیَهِ...» مفاتیح الجنان. دعای امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

5-      «  أَیَحْسَبُونَ أَنَّمَا نُمِدُّهُمْ بِهِ مِنْ مَالٍ وَبَنِینَ * نُسَارِعُ لَهُمْ فِی الْخَیْرَاتِ بَل لَا یَشْعُرُونَ  [سوره مومنون/ آیات 55و56] آیا مى‏پندارند كه آنچه از مال و پسران كه بدیشان مدد مى‏دهیم * [از آن روى است كه] مى‏خواهیم به سودشان در خیرات شتاب ورزیم [نه] بلكه نمى‏فهمند»

6-      بحار الانوار، ج 93، ص 134

 

طبقه بندی: وقف،  شرح حدیث، 
برچسب ها: روزی آسان، روزی مادی و معنوی، صدقه کلید روزی، وقف،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : شنبه 6 اردیبهشت 1393 | توسط : حسین ژولیده | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic