"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"

 

برگ عیشى به گور خویش فرست

كس نیارد زپس، تو پیش فرست

 

طلبكاری هم عالمی دارد. آدم های زرنگ دنبال این هستند كه افراد زیادی را به خودشان بدهكار كنند. مومن هم كه زرنگ است پس باید از این شیوه استفاده كند.

طلب داشتن، هم در دنیا به دادِ انسان می رسد و هم در آخرت. هم نوعی پس انداز است و هم گره گشایی از كار دیگران.

خیلی خوشحال کننده است، درست هنگامی كه دستت خالی است و دنبال روزنه امیدی می گردی، بدهكاری كه فراموشش كرده ای، بیاید و بدهی خود را پس دهد و دَین خود را ادا كند. آنجاست كه مزه طلبكار بودن را می چشی و با خودت می گویی ای كاش بیشتر از این قرض داده بودم.

 وقتی انسان خیرش به كسی برسد، هم دعای او را برای خودش خریده و هم خانواده ای را خرسند كرده، و بالاتر از همه، خدا را خشنود كرده است. طبیعی است كه انسان هر چه بیشتر بتواند به دیگران قرض بدهد، بهره و سود بیشتری  از این كار خیر می برد.

برای بیشتر سود بردن در این روش، راهی وجود دارد که می شود از آن طریق

هرچند که ثروت و دارایی هم محدود باشد، به انسان های زیادی خیر رساند و آنها را به خود بدهکار کرد. آن راه، وقف است. می شود با وقف نمودن انسان های زیادی را به خود بدهکار نمود. طلبکاری در اینجا از بهترین طلبکاری هاست. چون از طرفی خود خدا بازپرداخت بدهی و سود آن را تضمین نموده است و از سوی دیگر کسانی که از موقوفه استفاده می کنند یا در دنیا با دعا ، فاتحه، خیرات و یا با انجام کاری که واقف شرط نموده است به نوعی بدهی خود را ادا می کنند و یا در قیامت به شکلی آن را جبران می کنند. حداقلش این است که نزد خدای متعال به نیکوکاری و خیر رسانی واقف، شهادت می دهند.
طبقه بندی: وقف، 
برچسب ها: وقف، کمک به دیگران، خدمت رسانی، وام دادن به افراد زیادی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 24 آذر 1392 | توسط : حسین ژولیده | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات