"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"

 

اى رهروى كه خیر به مردم رسانده‏اى

آسوده رو، كه بار تو بر دوش سائل است

باید آماده شویم. تا دیر نشده و وقت از دست نرفته باید توشه و زاد سفر خود را مهیا و وسایل سفر را کنار بگذاریم. همین امروز و فرداست که قرعه به نام ما در آید و بگویند فرصت ماندن دیگر تمام شده و باید حرکت کنی.

همه ما مسافریم. سفری پیش رو داریم قطعی. آن سفر همان مرگ است که حتمی و همگانی است. هیچ كس را از این سفر معاف نكرده اند. همه طعم این هجرت را می چشند.1 زمان آن هم معلوم نیست. وقتی هم كه زمان یك سفر حتمی معلوم نباشد، عاقل كسی است كه كوله پشتی و توشه سفر خود را آماده كرده باشد تا هر وقت هنگام سفر فرارسید، فرصت برداشتن لوازم مهیا شده را داشته باشد.

سفر هر قدر مهم و حساس باشد، آماده كردن وسایل و لوازم آن اهمیت بیشتری پیدا می كند. وقتی هم که زمان سفر مشخص نباشد، كنار گذاشتن كوله بار ضروری تر می شود.

 

وقف، هم خودش عمل خیر و صالحی است و هم یك كوله پشتی پر از خیرات و خوبی هاست. توشه ای است مملو از حسنات. كوله باری است كه می تواند مجموعه ای از  لوازمی كه انسان در این سفر به آن نیاز دارد را در خود جای  دهد. اندوخته ای است كه تا قیامت و هنگامه حسابرسی، صاحبش را همراهی می كند.

وقف، كوله پشتی منحصر به فردی است كه امكانات وی‍ژه ای دارد. كوله باری است كه یك طرف آن در این عالم و یك سوی آن در عالم دیگر باز می شود. دریچه ای است برای ارتباط بین دنیا و آخرت. از میوه های كارهای صالح دنیا می چیند و به آخرت ارسال می كند.2

صندوقی است كه نامه حسنات و خیرات را از دنیا دریافت نموده و در سریع ترین زمان به دست صاحبش در عقبی می رساند.

--------------------------------------------------

1-      كُلُّ نَفْسٍ ذَآئِقَةُ الْمَوْتِ سوره آل عمران آیه 185

2-      قال رسول الله صلی الله علیه و آله: إِذَا مَاتَ الْمُؤْمِنُ انْقَطَعَ عَمَلُهُ إِلَّا مِنْ ثَلَاثٍ صَدَقَةٍ جَارِیَةٍ أَوْ عِلْمٍ یُنْتَفَعُ بِهِ أَوْ وَلَدٍ صَالِحٍ یَدْعُو لَه- ارشاد القلوب، ج 1 ص 14

طبقه بندی: وقف، 
برچسب ها: وقف، پس اندازی تا قیامت، حسنه جاری،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : شنبه 2 آذر 1392 | توسط : حسین ژولیده | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات