تبلیغات
صراط - اندیشه های اخلاقیــــ امامــ محمد باقر(علیه السلام) 2
"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"
ادامه بحث مکارم اخلاق امام محمد باقر علیه السلام


حقوق همسر

حسن بن زیّات بصرى مى‏ گوید: من با دوستم بر حضرت امام باقر علیه السلام وارد شدیم در حالى كه آن حضرت در اطاقى مفروش نشسته بودند و بالاپوشى گلى بر تن داشتند و محاسن خود را اصلاح كرده، سرمه به چشم كشیده بودند.

پرسش‏هایى از او پرسیدیم، هنگامى كه برخاستیم به من فرمود: اى حسن! فردا تو و دوستت نزد من بیایید گفتم: آرى، فدایت شوم!

چون فردا رسید با دوستم خدمت حضرت رسیدم، در اتاقى بود كه جز حصیر فرشى نداشت و پیراهن خشن بر تن او بود، رو به دوستم كرده، فرمود: برادر بصرى! دیروز بر من وارد شدى و من در اتاق همسرم بودم، دیروز نوبت او بود، اتاق، اتاق او بود و كالاى اتاق هم كالاى او، خود را برایم آراسته بود و بر عهده من بود كه من هم خود را براى او بیارایم به آن گونه كه او براى من خود را آراسته بود. به دلت چیزى نسبت به من نگذرد.

دوستم گفت: فدایت گردم، به خدا سوگند بر دلم چیزى گذشت اما اكنون خدا آن را از میان برد و دانستم حق در همان است كه گفتى‏ (1)
انفاق جوانمردانه‏

حسن بن كثیر مى‏ گوید:

از تهیدستى و جفاكارى برادران ایمانى نزد حضرت امام باقر علیه السلام شكایت كردم، حضرت فرمود: برادر بدى است برادرى كه هنگام بى ‏نیازیت به تو توجه داشته باشد و زمان تنگدستى ‏ات با تو قطع رابطه كند! سپس به غلامش فرمان داد تا كیسه‏ اى كه هفتصد درهم در آن بود به من داد و فرمود: این را هزینه كن و هنگامى كه به پایان رسید مرا خبر ده‏(2)

مهمان دوستى عاشقانه‏

سلمى كنیز حضرت امام باقر علیه السلام مى‏ گوید:

همواره برادران دینى‏ اش بر او وارد مى‏شدند و از نزد او نمى ‏رفتند مگر آنكه آنان را به پاكیزه‏ترین غذا پذیرایى مى ‏كرد و لباسى نیكو بر آنان مى ‏پوشانید و درهم ‏هایى به آنان مى ‏بخشید! من به حضرت مى‏ گفتم: به سبب این دست و دل بازى تهیدست مى‏شوى، حضرت پاسخ مى ‏گفت: اى سلمى! نیكى و حسنه دنیا جز صله به برادران دینى و كارهاى پسندیده نیست.

حضرت نسبت به انفاق به برادران دینى پانصد و ششصد هزار درهم اجازه مى‏داد. او هرگز از هم‏نشینى با برادران خسته نمى ‏شد و مى ‏فرمود:

دوستى برادر دینى نسبت به خودت را به آنچه در قلب تو نسبت به اوست بشناس. هرگز از درون خانه‏ اش شنیده نشد كه: اى سائل! در وجودت بركت‏ باد و نه اى سائل! این را برگیر! او مى‏فرمود: آنان را با بهترین نام‏هاشان بخوانید(3)پی نوشت ها :


1- الكافى: 6/ 448، باب لبس المعصفر، حدیث 13

2-
الارشاد، مفید: 2/ 166

3-
بحار الأنوار: 46/ 290، باب 6، حدیث 15
طبقه بندی: معارف اهل بیت (سلام الله علیهم)، 
برچسب ها: اندیشه اخلاقی امام محمد باقر علیه السلام، حقوق همسر، اخلاق جوانمردانه، مهمان دوستی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : شنبه 9 شهریور 1392 | توسط : احمد داعی | نظرات()
نمایش نظرات 1 تا 30