"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"


یکی از مولفه‌های قدرت یک کشور، جمعیت آن است. قوام و دوام هر کشوری هم به جمعیت و مردم آن است. هر چه جمعیت کشوری جوان‌تر باشد، نشاط و شادابی، سرزندگی و امید به زندگی نیز به تبع آن بیشتر می‌گردد. کشور عزیزمان ایران، اکنون کشوری قدرتمند در سطح منطقه و جهان است، که هیچ قدرتی توان و جرأت تهدیدش را هم ندارد، امروزه با خطری جدی روبروست. خطری که نه از بیرون ، بلکه از درون آن را تهدید می‌کند. آن خطر نیز، چیزی نیست جز کاهش جمعیت جوان کشور که می‌بایست این خطر را جدی گرفت و برای آن فکری اساسی نمود.

متاسفانه در برهه‌ای از زمان، فرهنگ غلط فرزند کمتر، زندگی بهتر، ترویج شد و این مساله اکنون به یک بحرانی خطرناک درآمده که اگر برای آن چاره‌ای اندیشیده نشود، می‌تواند کشور عزیزمان را به لبه پرتگاه کهنسالی بکشاند.

کاهش رشد جمعیتی که امروز شاهد آن هستیم را اگر بخواهیم ریشه‌یابی کنیم، می توان آن را در سه مساله خلاصه نمود؛ اول؛ باور غلط به فرهنگ تک فرزندی یا خانواده کم جمعیت، دوم؛ بیماری‌های مرتبط با ناباروی و نازایی، سوم، مشکلات اقتصادی و فقر.

حال که ریشه عدم رشد جمعیت در این سه مساله است، می‌بایست برای آن کاری کرد. دلسوزان، وطن دوستان و عاشقان این مرزوبوم، باید برای این مشکلات راه چاره‌ای بیندیشند و نسخه‌ای ارائه دهند.

البته باید دقت نمود که مساله کاهش میزان جمعیت، مساله و مشکلی برای یک مقطع نیست، مساله‌ای است که می‌بایست برای همیشه مد نظر بوده و برای مقابله با آن برنامه و راهکار ارائه نمود.

در این خصوص

یکی از بهترین کارها، وقف است. چرا که وقف خدمتی ماندگار و همیشگی است که می‌تواند چراغ سنگر دفاع از جمعیت را تا ابد روشن نگه دارد. پاداش عجیبی هم دارد. واقف خیراندیش با سرمایه‌گذاری در این بخش، اولا خود را در تولد و زندگی بسیاری شریک می‌نماید. یعنی وقف او در تولد هر کسی نقشی ایفا کند زندگی واقف نیکوکار، در کالبد آن شخص ادامه پیدا کرده و هر عمل خیری که آن شخص و یا نسل‌های بعد از او هم انجام دهند، عین همان را برای واقف ثبت می‌کنند. ثانیا؛ تحکیم و دمیدن روح امید و نشاط به خانواده ه، یکی دیگر از آثار پربرکت چنین وقفی است که پاداش آن فوق تصور است.

وقف برای مقابله با تهدید کاهش میزان جمعیت و ترویج فرهنگ فرزندآوری، یک بنیاد همیشگی است. با پشتوانه چنین وقفی، می‌توان با شیوه‌های مختلف به تبیین خطرات افزایش میانگین سن جامعه، کاهش رشد جمعیت جوان و عدم تمایل به فرزندآوری و تغییر فرهنگ غلط بی‌فرزندی و تک فرزندی پرداخت.

وقف برای افزایش نسل و فرزندآوری، می‌تواند به توسعه و تجهیز مراکز مرتبط با درمان ناباروری و نازایی شود و واقف خیراندیش تا آن هنگام که از موقوفه‌اش استفاده می‌گردد، در کنار پزشکان، دانشجویان و پژوهشگران این عرصه حضور داشته و یار و یاور آنان در این جهاد مقدس خواهد بود.

با توجه به اینکه هزینه درمان بیماری‌های ناباروری برای بسیاری از اقشار جامعه، مخصوصا محرومین، سنگی است، وقف برای حمایت از ازدیاد نسل و فرزندآوری، پشتوانه‌ای همیشگی برای حمایت مالی و اقتصادی است برای کسانی که به علت مشکلات مادی، قادر به درمان خود نبوده و از نعمت فرزند محروم‌اند.

برخی به خاطر ترس از فقر و تنگدستی تمایلی به فرزند بیشتر ندارند، غافل از اینکه خداوند متعال خودش وعده روزی فرزندان را داده و فرموده؛ نَحْنُ نَرْزُقُکُمْ وَ إِیَّاهُمْ ؛ما زندگی شما و فرزندانتان را تأمین می‌كنیم. با وقف برای ترویج فرهنگ افزایش جمعیت خانواده، می‌توان به حمایت مادی از خانواده‌های دارای جمعیت پرداخت و اینگونه واسطه روزی‌رسانی خداوند متعال به بندگانش بود.

طبقه بندی: وقف،  خانواده، 
برچسب ها: وقف و خانواده، وقف و فرزندپروری، وقف برای ازدیاد نسل، وقف برا یمقابله با کهنسالی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : شنبه 29 دی 1397 | توسط : حسین ژولیده | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic