"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"


خورشید هر روز صبح، از شرق کشور، از جوار حرم مطهر امام رضا علیه السلام، طلوع می‌کند و نورش را بر سرمان می تاباند تا هر روز ولی نعمتمان، امام رضاعلیه السلام و ریزه خواری درگاهش را به ما یادآوری کند. نوکری و خدمت به آستان مقدس امام رضا علیه السلام، آنقدر بزرگ و ارزشمند است که همه عاشقان و شیفتگانش، منتظر و مشتاق این افتخار بزرگ هستند. خدا را شکر این امکان برای همه مهیاست. همه می توانند خادم این آستان مقدس شوند. اما قبل از آنکه بخواهیم ناممان را در زمره خادمان آن امام مهربان بنویسیم، یادمان باشد که هر زمان و هرجایی که باشیم و هر کاری برای امام رضا علیه السلام انجام بدهیم، آن امام مهربان می‌بیند، زیر دَین کسی نمی ماند و چندین برابرش را هم جبران می کند. برای همین خادمی آن حضرت، منحصر در  حرم آن امام و در مشهد مقدس نیست، بلکه تمام عالم حرم ایشان است. هر جا که باشیم می توانیم خود را در حرمش ببینیم و افتخار خادمی‌اش را داشته باشیم. برای خادمی حضرتش کافی است بسم الله بگوییم و با اذن حضرتش، دلمان را به پنجره فولاد حرمش گره بزنیم و شروع کنیم. برای اینکار می توان بیاد و نام حضرتش روز هشتم هر ماه‌مان را وقف امام هشتم علیه السلام کنیم و در آن روز برای آن امام مهربان کاری کنیم. در مسیر خدمت به آستان قدس رضوی نیز، کارهای زیادی می توان انجام داد.

می توان، غذای روز هشتم هر ماه به عشق و یاد امام هشتم علیه السلام تهیه و خانواده خود را مهمان غذای حضرت نمود. اصلا مهمانی‌های خانوادگی را در روز هشتم ماه برگزار کنیم، عشقمان را جار بزنیم و به همه بگوییم که مهمان امام رئوفمان هستند. یا می شود در این روز هیئت و مجلس ذکر اهل بیت علیهم السلام گرفت و فامیل و اطرافیان را دعوت به مجلس امام رضا علیه السلام نمود.

  روز هشتم هر ماه،

یکی از اعضای خانواده به عنوان خادم افتخاری امام هشتم علیه لسلام عهده دار کارهای منزل و خدمت به اعضای خانواده، از این جهت که آنها ازمحبین امام رضا علیه السلام هستند، گردد. یا اینکه خرید ویژه خانه و خانواده که باعث شادمانی آنها می گردد در روز هشتم و به نام و یاد امام علیه السلام صورت پذیرد.

هشتم هر ماه می توان به یاد و نام مولایمان، در منزل بین همسایه ها و در محل کار بین همکاران نذری پخش کنیم. یا اینکه در این روز به هشت خانواده فقیر کمک نمود و یا به هشت مستمند و بی خانمان غذا داد.

روز هشتم ماه می توانیم، به نیابت و یاد امام هشتم علیه السلام ، به زیارت امامزادگان و قبور مطهر اولیاء الهی برویم. برای کودکان هدیه‌ای تهیه کنیم و از طرف امام رضا علیه السلام به آنها تقدیم کنیم تا بذر محبت آن امام مهربان را از همان کودکی در دلشان بکاریم.

می توانیم در روز هشتم هر ماه، تمام یا بخشی از کار خود را  به امام رضا علیه السلام اختصاص بدهیم و آنهایی که از منفعت کارمان بهره مند می شوند را نیز از این کار مطلع نمود که مهمان آن امام هستند. در این مسیر راننده تاکسی می تواند کرایه از مسافران نگرفته و آنها را مهمان امام کند، نانوایی به نیابت از امام به فقرا نان رایگان دهد، پزشک بیماران و مخصوصا مستمندان را رایگان ویزیت  کند و... اگر مقدور نیست تمام روز را خرج امام علیه السلام کنند به نام امام هشتم به هشت نفر خدمت کنند.

در روز هشتم هر ماه می توان، در فضای مجازی پیام های مرتبط با فرهنگ و معارف رضوی منتشر نمود و یا از طریق پیامک، احادیث امام رضا علیه السلام و یا متن‌های مرتبط با فرهنگ رضوی را به دوستان و آشنایانمان ارسال کنیم.

هشتمین روز ماه را می‌توان با تهیه و اهداء صلوات خاصه امام رضا علیه السلام به دیگران آغاز و با یاد حضرتش سپری نمود.

می شود تمام هزینه و یا بخشی از هزینه سفر زیارتی زائری را به عهده گرفت و یا حداقل با زبان و بیان، کسی را مشتاق و راهی زیارت مولایمان نمود.

آری کارهای زیادی می توان انجام داد. هر کسی به شکل و شیوه‌ای می تواند عشقش به امام رضا علیه السلام را نشان دهد و با افتخار بگوید من امام رضائیم!

 فقط کافی است که وجود امام رضا علیه السلام را کنار خود حس کنیم با او حرف بزنیم، کمک بخواهیم، بگوییم خودتان راهنمایی کنید. همیشه ما از شما خواسته‌ایم این بار شما امر کنید تا ما با تمام وجود امتثال کنیم.

 

حرف آخر:

·        اگر کبوتر دلتان راهی حرم مطهر امام مهربانمان علیه السلام شده و تصمیم گرفته‌اید خادم آستان مقدسش شوید، این دعوتنامه را به دیگری بدهید تا دل یک عاشق دیگر، روانه بهشت امام رضا علیه السلام شود. 

طبقه بندی: شرح حدیث، 
برچسب ها: خادم حرم، خادم آستان امام رضا علیه السلام،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : شنبه 26 آبان 1397 | توسط : حسین ژولیده | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات