"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"


معمولا در مهمانی های بزرگ، نزدیکان و آشنایان  به کمک و یاری صاحبخانه می روند که رسم خوب و پسندیده ای است. حالا تصور کنید صاحبخانه شخصیتی بزرگ و گرامی باشد، آنجاست که دیگر عشق و علاقه نیز بیشتر می شود و مهمانان عاشقانه به کمک صاحبخانه می شتابد، سفره را از دست او می گیرد و برای خدمت به دیگر مهمانان سر از پا نمی‌شناسد.

بزرگترین مهمانی عالم ماه مبارک رمضان است که میزبانش هم خداوند متعال، که بزرگتر از او در تصور هم نمی گنجد.  این ماه برای آنان که می خواهند به خدای مهربان خود نزدیکتر شوندند فرصتی طلایی است تا به کمک مولایشان رفته  و توفیق کارکردن برای خدا و خدمت کردن به مهمانان خداوند مهربان را به دست آورند.

راه یاری نمودن خداوند را هم می توان در دعاهای این ماه پیدا نمود. نمونه اش همین دعای مشهور ماه مبارک که بعد از نمازها می خوانیم:

... اللَّهُمَّ أَغْنِ كُلَّ فَقِیرٍ اللَّهُمَّ أَشْبِعْ كُلَّ جَائِعٍ...

فراز اول این دعا در شماره پیش با عنوان همراه با خدا شرح داده شد. در دومین فراز این دعا از خدا می‌خواهیم که خداوند متعال تمام فقیران را بی نیاز گرداند. در واقع گام بعدی برای نزدیکتر شدن به خدا کمک برای رفع فقر و محرومیت مستمندان عالم است. تلاش در راه خدمت به فقرا آنقدر اهمیت دارد که خداوند متعال محبت به آنها را محبت به خود دانسته و در حدیث معراج به پیامبر گرامیش می فرماید: « ای محمد! دوست داشتن خدا، دوست داشتن فقیران و نزدیک شدن به ایشان است». بخشش و انفاق به فقرا تا آنجا ارزشمند است که بدون آن رسیدن به خوشی و سعادت امکان ندارد. این نکته ای است که قرآن کریم به آن اشاره نموده و فرموده: «لَنْ تَنالُوا الْبِرَّ حَتّی تُنْفِقُوا مِمّا تُحِبُّونَ، هرگز شما به نیكی نخواهید رسید مگر آنكه از اموالی كه آن را دوست دارید در راه خدا انفاق کنید.

حال که اینگونه است باید برای رسیدگی به فقرا برنامه داشت. باید به فکر آنها بود و دغدغه خدمت به آنها از جان و دلمان بیرون نرود. اصلا مگر پیامبر گرامیمان نفرمود: هر که صبح کند و نسبت به امور مسلمین(وخدمت به آنها) اهتمام نورزد مسلمان نیست؟   

برای رسیدگی به فقرا و محرومین نیز کارهای زیادی می توان انجام داد. که مهمترین آنها را در فرازهای بعدی این دعا به ما آموخته اند. آنجا که می فرماید: اللَّهُمَّ أَشْبِعْ كُلَّ جَائِعٍ... خدایا تمام گرسنگان را سیر بگردان.

نکته عجیبی در این فراز از دعا وجود دارد و آن این است که در این دعای شریف سیر شدن تمام گرسنگان از خدا طلب می شود، خواه آن موجود گرسنه، انسان باشد یا حیوان. مسلمان باشد یا کافر. و این نشان از رحمت واسعه خداوند مهربان دارد که نمی خواهد هیچ موجودی گرسنه بماند.

غذا دادن به نیازمندان آنقدر در اسلام ارزشمند است که امام صادق علیه‌السلام فرمود: هیچ فرشته مقرب و پیامبر مرسلی نمی‌داند اطعام گرسنه چه اندازه اجر و ثواب الهی دارد مگر خدا. در مقابل نیز بی‌توجهی به این موضوع قهر خداوند و گرفتار شدن به عذاب الهی را در پی دارد. قرآن مجید صحنه ای از مناظره بین مومنین و جهنمیان را به نمایش گذاشته تا آنها که دنبال رضوان الهی، سعادت و خوشبختی هستند راه را پیدا کنند. در این مناظره مومنین به دوزخیان می گویند چه چیزی باعث شده گرفتار جهنم شوید و آنها پاسخی که می دهند بسیار قابل توجه و تامل است. می گویند: قالُوا لَمْ نَکُ مِنَ الْمُصَلِّینَ وَ لَمْ نَکُ نُطْعِمُ الْمِسْکینَ ، از نمازگزاران نبودیم و به بینوایان غذا نمی دادیم. آری بی توجهی به غذای فقرا آنقدر گناهش بزرگ است که در کنار ترک نماز آنان را به جهنم کشانده است. اکنون هر که می خواهد مسیر بهشت را در پیش گیرد بیاید و از این توفیق بزرگ اطعام فقرا استفاده کند. حال که اینگونه است بایستی برنامه ای منظم برای اطعام محرومین و گرسنگان داشت. با این بیان، می توان هفته ای یا ماهی یک روز غذایی در منزل طبخ کنیم و به فقرا، نیازمندان، کاتون خواب ها و... داد.

در این مسیر یکی از بهترین فرصت ها، تهیه غذای مخصوص بیماران است. چرا که خدمت در این مسیر دو مزد بزرگ دارد یکی خدمت به بیماران که پیامبر خدا صلی الله علیه و آله در این رابطه فرمودند: هر كس در برآوردن نیاز بیمارى بكوشد، خواه آن را برآورد و خواه برنیاورد، از زیر بار گناه خویش بیرون مى‏‌رود، به‏ سان آن روز كه از مادر، زاده شده است. و این نشان از جایگاه بالای مریض و مریض داری در اسلام دارد. و دیگر مهیا نمودن غذای بیماران که خود موضوعیت دارد و در کلام اهل بیت علیهم السلام بالاخص به آن اشاره شده است. پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله فرمودند: هر که غذاى دلخواه مریضى را به او بخوراند خدا از میوه هاى بهشت به او بخوراند.

باید توجه کرد؛ خیلی از بیماران هستند که در مسیر درمان خود در بیمارستان ها از سویی نیاز به غذای مقوی دارند و از سوی دیگر غذایی جدید و خارج از ساختار بیمارستان، می تواند در بهبودی آنان کمک شایانی بنماید. از طرفی نیز یکی از مشکلات مهم همراهان بسیاری از بیماران - مخصوصا آنان از شهرهای دیگر به کلانشهرها می روند- تهیه غذای مورد نیاز بیمارانشان است. اینجاست که می توان به بیمارستان ها سر زد و با مهربانی سفارش غذا گرفت و به اندازه وسع خود، با خدمت به آنان در این زمینه رحمت و رضوان الهی را برای خود به ارمغان آورد.

البته مومن زرنگ و زیرک کسی است که این اقدام خیرخواهانه را ماندگار کند. دست به کاری بزند که بیماران زیادی به غذای مورد نیاز و دلخواهشان برسند و اینگونه در مسیر بهبودی و سلامتی تعداد زیادی از بندگان خدا قرار گیرد. راه این کار نیز وقف است؛ وقف برای تهیه غذای بیماران.

می توان با وقف برای اطعام نیازمندان سفره ای به وسعت تاریخ گشود و گرسنگان فراوانی را اطعام نمود.

می توان با زیرکی تمام ملکی را برای تهیه غذای بیماران وقف نمود تا از منافع آن غذای مورد نیاز و مورد علاقه تعداد بیشماری از بیمارن تا قیامت مهیا گردد و اینگونه شاهراهی برای بهره‌مندی ابدی از رحمت و غفران الهی پیش روی خود گشود.  
طبقه بندی: شرح حدیث،  وقف، 
برچسب ها: وقف برای اطعام گرسنگان، اطعام، وقف برای غذای بیماران،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 9 خرداد 1397 | توسط : حسین ژولیده | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic