"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"

ماه مبارک رمضان تنها یک ماهِ پرهیز و دست کشیدن نیست، فرصتی طلایی است برای دوستی و نزدیکی به خداوند مهربان. کلاس معرفت است که اگر از آن بهره مناسب گرفت شود، هرسال معرفت و تقوای انسان را یک کلاس و سطح بالاتر می برد.  یکی از وسیله هایی که در این ماه شریف باعث بالارفتن سطح معرفت می شود، دعاهایی است که در این ماه وارد شده است. البته باید دقت کرد که دعاهای وارد شده تنها برای خواندن و گریستن نیست، خودش یک متن درسی است که می تواند کودک نوپا را تا عالی ترین سطوح انسانیت راهنمایی کند.

البته باید دقت کرد انسان اگر دعا کند و در مسیر درخواستی که از خدا می کند حرکت نکند، نباید توقع استجابت دعایش را داشته باشد. درست مثل لقمان حکیم که وقتی اربابش به گفت گندم بکارد جو کاشت و پس از اعتراض اربابش به او پاسخ داد: دعا می کنم گندم در بیاید. اربابش نیز وقتی اعتراض کرد که نمی شود در جوابش گفت چطور تو کار خیری انجام نمی دهی و توقع داری با دعا به بهشت بروی! و اینچنین او را متوجه لزوم حرکت در مسیر دعایش نمود.

دعا ظاهرش لفظ و کلمه است اما در واقع راه میانبر رسیدن به خدا و شیوه صحیح بندگی را به انسان می آموزد. نمونه‌اش همین

دعای مشهور ماه مبارک رمضان که بعد از هر نماز خوانده می شود؛ اللَّهُمَّ أَدْخِلْ عَلَى أَهْلِ الْقُبُورِ السُّرُورَ

در سرفصل این نسخه اولین دعا و دستورالعمل، نشاط و سرور برای اهل قبور است. چرا که از همه گرفتارتر و محتاج تر اموات و گذشتگان هستند كه دستشان از دنیا و انجام اعمال صالح كوتاه شده است. برای همین باید برای شاد نمودن آنان در کنار دعا، قدم برداشت و کاری کرد.  راه این کار نیز هدیه دادن به اموات است. رسول خدا صلى الله علیه وآله فرمود: براى مُردگان خود هدیه بفرستید! گفتند: هدیه براى آنان چیست؟ فرمود: صدقه و دعا.

با دعا و صدقه می توان به اموات و گذشتگان هدیه داد و آنان را شاد و مسرور نمود. در این هدیه دادن هم نباید بخیل بود. می توان از سویی تمام اموات مومن و مسلمان را مَدّ نظر قرار داد و همه آنها را بهره مند نمود. چرا كه وقتی عمل خیری به نیت جمیع اموات انجام گیرد، خداوند مهربان و كریم به هر یك از اموات پاداش آن كار خیر را می دهد بدون اینكه ذره ای از اجر آن كم شود.از سوی دیگر نیز، هر كار خیر و صدقه ای كه انسان برای اموات انجام دهد نصیب خودش هم می شود. امام صادق علیه السلام فرمود: ثواب اعمال خیر، براى کسى که براى مُردگان انجام مى دهد، براى او و براى آن مُرده، هر دو نوشته مى شود.

در سیر انجام کار خیر برای گذشتگان، برنامه های مختلفی می توان داشت. روزانه ، هفتگی، ماهانه و... کاری را انجام داد. اما بهترین کار، ماندگارترین و بادوام ترین کار است. کاری که اثرش بتواند تا قیامت پابرجا مانده و هم تعدا بیشتری از اموات را بهره مند کند و هم اینکه اگر روزی صاحب آن کار خیر، خود نیز به خیل درگذشتگان پیوست، از چشمه سار آن عمل صالح بهره‌مند گردد. راه این کار وقف است. چرا که وقف عمل صالحی است که تا قیامت باقی می ماند.

وقف برای اموات و گذشتگان یکی از بهترین وقف ها، است. می توان به نیت و نیابت از تمام اموات برای خدمت به فقرا و محرومین ملکی را وقف نمود و تا قیامت از منافع آن گره از کار نیازمندان  بسیاری باز شده و هر روز  هدیه و اسباب شادمانی جمیع اموات نیز مهیا گردد.

فرزندان و اعضای یک خانواده، می توانند دست در دست هم گذاشته و به نیابت از پدر و مادر و دیگر امواتشان خانه بهداشت، درمانگاه، بیمارستان و یا حتی وسایل و تجهیزات پزشکی مورد نیاز را تهیه و وقف نموده، و سلامت و زندگانی دوباره بیماران فراوانی را به اموات خود هدیه دهند. و اینگونه علاوه بر پاداش وقف، اموات خود را در اعمال صالحی که آن بیماران نیازمند- که به واسطه وقف آنها بهبودی یافته است- انجام می دهد، شریک شوند.

می توان خانه ای را با انگیزه همراه سرا، به نام پدر و مادر و گذشتگان خود وقف نمود، و اینگونه هم یاد نیک آنان را تا قیامت زنده نگه داشته و هدیه ای ارزشمند به آنان تقدیم نمود و هم برای آنانی که از نقاط دوردست به بیمارستان ها می آیند و جایی برای اسکان ندارند، سرپناهی ایجاد نمود.

با وقف می توان گذشتگان خود را حیاتی دوباره بخشید، مردگان را زندگی دوباره عطا نمود و راه کسب اعمال صالح و توشه برداشتن از دنیا را- برای آنها که دستشان از آن کوتاه شده- باز نمود.


طبقه بندی: وقف، 
برچسب ها: وقف برای اموات، وقف برای درگذشتگان،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 2 خرداد 1397 | توسط : حسین ژولیده | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic