تبلیغات
صراط - هرکس امامی دارد، امام ما کیست؟
"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"

روز عجیبی است قیامت. در هر لحظه‌اش، هم ترس و اضطراب وجود دارد و هم امید وآرامش. در آن روز وقایعی روی می دهد که باعث شادمانی عده‌ای و اندوه و ترس عده‌ای دیگر می‌گردد.

یکی از وقایعی که هم اندوه‌آفرین است و هم شادی‌آفرین، صدا کردن گروه‌های مختلف مردم است.
در آن روز پر التهاب، هر گروهی را با نام امام و پیشوایشان فرا می‌خوانند. قرآن مجید می‌فرماید: « یَوْمَ نَدْعُوا کُلَّ أُناسٍ بِإِمامِهِمْ... [اسرا/71] روزى که هر گروه از مردم را با امامشان فراخوانیم...» [۱]

امام هم یعنی پیشوا، مقتدا، الگو و سرمشق. یعنی کسی که از او پیروی شود. یعنی کسی که الگو و معیار عقاید، باورها،گفتار و رفتار انسان باشد. یعنی کسی که در زندگی انسان تاثیرگذار بوده و راه و روش زندگی را برای او معین می‌کند.

در آن روز سخت و طاقت فرسا، هنگام این فراخوانی، ترس و وحشت عده‌ای را فرا می‌گیرد و آنان کسانی هستند که سرمشقی غیر از اولیاء خدا برای خود برگزیده‌اند.

در آن روز وانفسا، امام برخی شیطان است و برخی دیگر را پیروان شهوت خطاب می‌کنند. امام برخی

ماهواره و رسانه‌های خارجی است که دین و مسلکشان را از آنان فراگرفته‌اند. پیشوای برخی شخصیتی سینمایی و یا ورزشی است که حتی ظاهر خود را هم شبیه آنان می کنند.

امام برخی نیز، کتاب‌ها و نوشته‌های گمراهان است. که کورکورانه اندیشه‌های کج و غلط یک شخصیت خدانشناس را جلوی خود قرار داده و تمام سنگ‌های زندگی‌شان را براساس آن می‌چینند. پیشوای برخی اینترنت و شبکه های مجازی است که دل و جان آنان را به سخره و بازی گرفته است. امام عده‌ای نیز نیرنگ‌ها و حزب بازی‌ها و جناح بازی‌های سیاسی است که سایه شومش را روی تمام ابعاد زندگی آنها انداخته است. امام برخی سست عنصران نیز، شایعات و خرافات‌هاست و پیشوای عده‌ای دیگر، نژادپرستی‌ها و قوم و قبیله گرایی‌ها.

اما در آن روز، عده‌ای دیگر نیز هستند که به امامشان افتخار نموده و خطاب شدن به نام مبارک او، چنان شادمانی و شور و شعفی در دل آنان ایجاد می‌کند که هیچ سروری با آنان قابل مقایسه نیست. آنجاست که با افتخار می گویند: الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه علی ابن ابی‌طالب علیه السلام [۲]

آنان کسانی هستند که امیرالمومنین علی علیه‌السلام را به عنوان امام خود برگزیده و او را سرمشق زندگی خود قرار داده‌اند. افکار، باورها و عقاید خود را روی موج مولایشان تنظیم نموده و هماهنگ با اعمال و رفتار او عمل می‌کنند. سنگ سنگِ زندگی خود را براساس رهنمودها و توصیه‌های مقتدای خود بنا می‌نهند و گوش جان به کلام دلنشینش می‌سپارند. الگوی علمی و عملی آنها مولای متقیان است که در تمام جوانب زندگی‌شان بدن هیچ تردید و تبعیضی، او را سرمشق خود قرار داده و راهی غیر از راه او انتخاب نمی‌کنند. دغدغه و سعی و کوششان تشابه به مولایشان است و تلاش می‌کنند اخلاقشان را علوی نموده و علی پسند رفتار کنند.

اما به راستی امام ما کیست؟

هنگام نام بردن چه کسی، سرمان را بلند می‌کنیم و بی‌اختیار قدم‌هایمان به حرکت در می‌آید؟
پیشوای زندگی و الگوی رفتار و اعمال ما کیست؟ و زندگی خود براساس زندگی چه کسی تنظیم می‌کنیم؟
بیاییم با خودمان خلوت کنیم و خومان را بسنجیم و بهتر بشناسیم. ببینیم رفتار، گفتار و باورهایمان شبیه چه کسانی است؟ الگو و مشق زندگیمان چه کسانی هستند؟ ظاهر و باطنمان شبیه کیست؟

خدا کند طوری رفتار و زندگی کنیم که بتوانیم صادقانه بگوییم:

الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه علی ابن ابی طالب علیه السلام.

 

پی‌نوشت:

 [۱] « یَوْمَ نَدْعُوا کُلَّ أُناسٍ بِإِمامِهِمْ فَمَنْ أُوتِیَ کِتابَهُ بِیَمینِهِ فَأُولئِکَ یَقْرَؤُنَ کِتابَهُمْ وَ لا یُظْلَمُونَ فَتیلاً [اسرا/71] روزى که هر گروه از مردم را با امامشان فراخوانیم، کسانى که کارنامه‏شان به دست راستشان داده شود، کارنامه خود را [شادمانه‏] مى‏خوانند و به آنان به اندازه ذره ناچیزى هم ستم نرود»

[۲] مفاتیح الجنان. اعمال روز عید غدیر

طبقه بندی: شرح حدیث، 
برچسب ها: ولایت، تولای امام، شیعیان، اوصاف شیعه،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 29 شهریور 1395 | توسط : حسین ژولیده | نظرات()