"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"قدر زندگی و زیستن در دنیا را کسانی می دانند که دستشان از دنیا کوتاه شده است. آنها بهتر از دیگران می فهمند که دنیا مزرعه آخرت است یعنی چه؟ لحظه مرگ که فرا می‌رسد، پرده های غفلت کنار می رود و آن هنگام است که معلوم می شود آن طرف چه خبر است! آنجاست که بسیاری انگشت حسرت بر دهان گذاشته و آرزو می کنند که ای کاش به دنیا باز گردند تا گذشته خویش را جبران کنند. به التماس می افتند و عاجزانه از خداوند می خواهند که اجازه دهد برای فرصت کوتاهی هم که شده، به دنیا برگردند و عمل صالحی انجام دهند و خود را از عذاب‌های اخروی نجات دهند. اما چه سود؟! که راهی برای بازگشت به دنیا وجود ندارد.

نمایش و ترسیم لحظات آغازین سفر مسافران آخرت، خیلی عبرت‌آموز است. اصلا کلاس سطح بالای معرفت است. خیلی مهم، جالب و سرنوشت‌ساز است که بدانیم؛ در آن لحظات حساس که مُردگان آرزو و درخواست زندگی دوباره می کنند، زندگی را برای چه می خواهند، حسرت انجام چه کاری را می خورند و چه کاری برایشان مهم جلوه نموده که اگر دوباره به دنیا بازگردند آن را انجام می دهند؟

کارگردان دانا و مهربان عالم، این صحنه را در قرآن مجید به تصویر کشیده است. آنجا که فرمود: وَ أَنفِقُوا مِن مَّا رَزَقْنَکُم مِّن قَبْلِ أَن یَأْتىَ أَحَدَکُمُ الْمَوْت فَیَقُولَ رَب لَوْ لا أَخَّرْتَنى إِلى أَجَلٍ قَرِیبٍ فَأَصدَّقَ وَ أَکُن مِّنَ الصلِحِینَ، 

از آنچه به شما روزی داده ایم انفاق کنید ، پیش از آنکه مرگ یکی از شما فرا رسد و بگوید: «پروردگارا! چرا (مرگ) مرا مدت کمی به تأخیر نینداختی تا (در راه خدا) صدقه دهم و از صالحان باشم؟! آیه و حکایت عجیبی است. خدای مهربان، هم وسیله نجات انسان ها را در سرای دیگر بیان می کند و هم آرزوی رفتگان و اینکه اگر به دنیا باز گردند چه کاری انجام می دهند را به خوبی ترسیم نموده است. خداوند متعال با تمام جلال و جبروت و مهربانیش در این آیه، به بندگانش راه رستگاری و نجات را نشان و توصیه می کند تا فرصت دارند در راه خدا انفاق و بخشش کنند که وسیله‏ی نجات انسان در آخرت است. انفاق، بخشش، صدقه و خدمت به خلق خدا، آنقدر در سرنوشت انسان تاثیر داشته و باعث آبادی آخرت او می گردد، که در اولین لحظات حضورش در سرای آخرت، حسرت انجام آن  را می خورد، و از خدا می خواهد تا بازگشته و با شوقی وصف ناشدنی و با تمام توان، آن را به عنوان مهمترین کار را انجام دهد.

جمله ای زیبا و حکیمانه گفته اند که علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد. وقتی مرگ واقعه ای حتمی است و هیچ کس از آن استثنا نمی شود، دیگر جایی برای تعلل و سستی باقی نمی ماند. باید به سوی عمل با فضیلت صدقه و رسیدگی به نیازمندان شتافت. حتی می توان پا را فراتر از خود نهاد و با پرداخت صدقه به نیابت از اموات و گذشتگان، آنان را تا در رسیدن به آرزویشان یاری و زمینه بهره مندی ایشان از آثار ارزشمند صدقه را برایشان مهیا نمود.

البته وقتی انفاق و صدقه تا این حد ارزشمند بوده و در سرنوشت انسان تاثیر دارد، وقف چه جایگاهی پیش خداوند داشته و چه تاثیری و پاداشی دارد، خدا می داند. چرا که وقف یک صدقه ماندگار و همیشگی است. صدقه ای است که می تواند تا قیامت ادامه یابد و واقف برای همیشه در حال صدقه دادن باشد.
وقف صدقه ای زیرکانه و هوشمندانه است. تصور کنید اگر کسی بتواند از عالم آخرت به دنیا برگردد و درپی کسب پاداش صدقه باشد، چه کاری بهتر از وقف. با وقف می توان در مدت محدود زندگی کاری جاودانه نمود و پرونده اعمال صالح خود را تا قیامت باز نگهداشت.

با وقف برای صدقه و انفاق به نیازمندان به نیابت از اموات و گذشتگانمان، هم پرونده ای جاری و همیشگی برای آنها باز نماییم و هم برای خودمان نیز توشه ای ماندگار و ابدی به دیار باقی ببریم.

حال که اینگونه است و فرصت داریم بیایید به سوی وقف، این صدقه ماندگار و جاودانه بشتابیم و آبی بر آتش حسرت حتمی بریزیم.

وقف را هم به انگیزه های مختلفی می توان انجام داد که در این بین وقف برای سلامت و درمان یکی از بهترین وقف ها و یکی از بهترین صدقه های ماندگار است. چرا که رسیدگی به بیماران و برطرف نمودن حوائج  آنها آنقدر ارزشمند است که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند: هرکس برای برآوردن نیاز بیماری بکوشد، چه آن را برآورده سازد و چه نسازد، مانند روزی که از مادر زاده شده، پاک می شود.

با وقف برای برطرف نمودن مشکلات درمانی محرومین، می توان صدقه ای به وسعت تاریخ است.

می توان با وقف درمانگاه، بیمارستان، تجهیزات پزشکی و... روز به روز کوله بار سفر خود را تا قیامت لبریز از حسنات نمود.

با وقف برای کمک به تهیه داروی نیازمندان می توان اسباب همیشگی آمرزش خویش را فراهم و وسیله ای دائمی برای کسب محبت و رحمت الهی برای خود مهیا نمود.

طبقه بندی: وقف، 
برچسب ها: اهمیت صدقه، ارزش صدقه، اهمیت وقف، آثار وقف،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 24 شهریور 1395 | توسط : حسین ژولیده | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات