"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"

خانواده به‌عنوان رکن اساسی و طبیعی اجتماع در آموزه‌های وحیانی موردتوجه خاص قرار دارد که آموزه‌های وحیانی در راستای تحکیم بنیان خانواده، فضائل اخلاقی را جهت روابط سالم و پایداری بنیان خانواده معرفی نموده‌اند، دراین‌بین چگونگی روابط همسران با یکدیگر، نقش مهم و اساسی در سعادت و خوشبختی کل خانواده و فرزندان دارد. روابط سالم و سازنده، به موفقیت و استحکام خانواده منتهی می‌شود و این فضای آرام و پایدار خانواده است که زمینه را برای تحقق هدف ازدواج، یعنی تربیت نسلی پاک و سالم را فراهم می‌سازد. که یک ارتباط سالم و پایدار بین همسران در سایه فضائل اخلاقی مهمی چون احترام و درک متقابل حاصل می‌شود،
احترام متقابل از فضائل اخلاقی اصلی بین همسران موفق است که برای همدیگر و برای فرزندان و دیگر اطرافیان متقابلاً احترام اخلاقی قائل هستند
احترام متقابل به معنای عدم انتقاد از یکدیگر و سکوت در برابر رفتار و گفته های ناروا نیست، بلکه معنای احترام این نیست که زن و شوهر عواطف و احساسات منفی خود را از یکدیگر پنهان و آنها را به‌صورت عقده‌های روانی روی هم جمع کنند،‌ بلکه به معنای آن است که هرکدام جایگاه شریک زندگی خود را بشناسند و ارزشمند بدانند. در این صورت در مواردی که از یکدیگر انتقاد می‌کنند، مطلب را باهدفی سازنده، بابیانی شفاف و با لحن مؤدبانه و به‌دوراز غرض‌ورزی منتقل می‌کنند. چه اینکه هیچ زن‌وشوهری خود را دشمن همسر خویش نمی‌داند ولی اگر همسران اختلاف‌نظر و سلیقه را بابی احترامی و بدون در نظر گرفتن فضیلت احترام متقابل بیان کنند، درگیری‌ها و مشاجرات در خانواده شعله‌ور شده بنیان خانواده را می‌سوزاند.
که برای رسیدن به این مهم درک متقابل یکدیگر جایگاه مهمی دارد، زیرا زن و شوهر در دو خانواده و چه‌بسا در دو فرهنگ جداگانه پرورش‌یافته، طرز تفکر، سلیقه‌ها و برداشت‌های متفاوتی از زندگی دارند و ممکن است درباره هر مسئله اختلاف‌نظر داشته باشند. طبیعی است که هر یک از همسران درباره برخی از امور زندگی، سلیقه‌هایی شخصی داشته باشند. بنابراین موفقیت در روابط به این نیست که همسران در تمامی امور زندگی توافق داشته باشند. چه‌بسا چنین چیزی امکان نداشته باشد. موفقیت در روابط در این است که نظرات شخصی یکدیگر محترم شمرده شود و درعین‌حال با گفتگوی سازنده نظر مؤثر انتخاب گردد.
حال که روشن شد استحکام بنیان خانواده با احترام و درک متقابل حاصل می‌شود بجاست که گفته شود دررسیدن به این مهم رعایت احکام و ارزش‌های الهی در زندگی فوق‌العاده مؤثراست بسیاری از اختلافات و درگیری‌ها بدان دلیل است که طرفین به اصول و ارزش‌های دینی و اخلاقی در روابط خود با دیگران پایبند نیستند. زن و شوهر برای ادامه زندگی سالم باید ارزش‌های دینی و اخلاقی مانند تقوا، عفت، صداقت، ایثار و... را رعایت کنند. رعایت ارزش‌های الهی و حفظ عفاف و دوری از مواضع تهمت، سعادت خانواده را تضمین می‌کند. عنایت خاص اسلام به دینداری و اخلاق از توصیه‌های فراوانش درباره در نظر گرفتن خوش‌خلقی به‌عنوان ملاک همسرگزینی مشخص است.
در این مسیر لازم است باورهای غیر اسلامی کنترل شود در بسیاری از موارد، در جریان یک اختلاف‌نظر یا سلیقه میان زن و شوهر، موضوع اختلاف نیست که باعث دعوا و مشاجره می‌شود. بلکه نحوه برخورد و برداشت سخن طرف مقابل است که باعث رنجش می‌شود. چه اینکه وقتی مردی یا زنی از نحوه بیان همسرش برداشت می‌کند که به مبارزه طلبیده شده است، سعی می‌کند ثابت کند حق با اوست. ناخودآگاه قدرت، اثبات گری و حق‌طلبی، ارتباط اخلاقی و محبت‌آمیز را نابود می‌کنند.
درنتیجه استحکام بنیان خانواده با احترام و درک متقابل حاصل می‌شود که برقراری یک ارتباط اخلاق مدار پایدار میان زن و شوهر نیاز به احترام و درک متقابل دارد. این نوع احترام و درک موانعی از بی‌اخلاقی دارد که بامهارت آموزی کنترل می‌شوند. برخی موانع در برقرار ارتباط کارآمد میان همسران عبارت‌اند از: منت گذاشتن، عدم سپاس‌گزاری نسبت به یکدیگر، استفاده کردن از کلمات ناپسند، عیب جویی، لجبازی و مجادله، تکبر ورزی، قهر و بی اعتنایی و ... . تمرین در کنترل این موارد و استفاده از رفتارهای مقابل، به همسران کمک می‌کند تا روابط خانوادگی خویش را اخلاق مدار و پایدار سازند.

برای مطالعه بیشتر می توانید به منابع ذیل مراجعه فرمائید:
1- خانواده و مسایل همسران جوان، قائمی، علی، تهران، نشر امیدی.
2- خانواده درمانی پایه، فلیپ باركر،  ترجمة دهقانی، انتشارات رشد، 1375.
3- اسلام و جامعه شناسی خانواده، بستان، حسین.

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 3 مرداد 1395 | توسط : احمد داعی | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic