"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"

سلام
پسری 21 ساله‌ که اهل دین وایمان هستم. تا به حال با هیچ دختری رابطه نداشتم. مدتی است که یکی از همکلاسی‌هایم به من ابراز علاقه کرده است. ایشان از نظر خانوادگی دارای مشکلاتی از جمله جدایی پدر و مادر و نیز جدایی خواهر بزرگترش از شوهر است. این اطلاعات را خودش به من داده است. به من می‌گوید: من مثل خانواده‌ام نیستم و همیشه به خاطر این مسائل ‌تحقیر شده‌ام. می‌گوید: تمام دنیا، دین، ایمان، عشق و زندگیم تو هستی. اینگونه که نشان می‌دهد خودش خیلی دختر خوبی است؛ ولی من اطمینان ندارم تا آخر همین طور بماند؛ چون اصلاً نمی‌شناسمش. از طرفی می‌ترسم به من دروغ گفته باشد.
 من دلیل این علاقه را از او پرسیدم، او می‌گوید: فقط عاشق دینداری و ایمانت شدم. دو ماه هست که این رابطه شروع شده. به خانواده‌ام چیزی نگفته‌ام. می‌دانم خانواده‌ام با دختری که از این گونه خانواده‌ها باشد، وصلت نمی‌کنند. من اول به او هیچ علاقه‌ای ‌نداشتم، فقط به خاطر خانواده‌اش دلم برای او سوخت و با او تا اینجا آمدم؛ اما کم کم دارم به او علاقه‌مند می‌شوم! به نظر شما درست است که من خانواده‌ام را راضی کنم و تن به این ازدواج بدهم. لطفاً مرا راهنمایی کنید. ممنون.

جواب:
سلام
عشق برای ازدواج کافی نیست؛ بلکه باید تناسبهای لازمِ فکری، اعتقادی، اخلاقی، رفتاری و خانوادگی را با هم داشته باشید. همچنین خصوصیات مثبتی که شما مورد نظرتان است، در طرف مقابل باشد؛ اما اگر بعضی از این خصوصیات نباشد یا ضعیف باشد، باید به حدی باشد که برای شما و خانواده‌تان قابل قبول و تحمل باشد.
در مورد اینکه فرزند طلاق است وخواهرش هم طلاق گرفته، عرض می‌کنم: بودن طلاق در خانواده ممکن است دلیل ضعف پسر باشد؛ اما دلیل ضعف دختر نیست؛ چون در مورد پسر ممکن است گفته شود به خاطر وجود طلاق در خانواده شاید همسرش را بی جهت طلاق دهد؛ اما دختر نمی‌تواند چنین کند؛ چون اختیار طلاق دست مرد است نه زن. بنابراین از این جهت مشکلی نیست.
شاید گفته شود: گر چه دختر اختیار طلاق ندارد؛ اما می‌تواند تقاضای جدایی کند و زندگی راخراب نماید؟ پاسخ آن است که تقاضای طلاق توسط زن، بدون موافقت مرد، نتیجه‌ای ندارد و او نمی‌تواند به صورت یک طرفه و بدون جهت، زندگی را به هم بزند.
البته اثر فکری، روحی و روانی طلاق ها بر این دختر قابل بررسی است. پس باید معلوم شود که علت اختلاف پدر و مادرش چه بوده؟ شدت اختلاف چقدر بوده و زمان اختلاف تا طلاق چقدر طول کشیده است؟ همچنین علت اختلاف و طلاق خواهرش مشخص شود.
در مورد اینکه می‌گویید: می‌ترسم دروغ گفته باشد! لازم است در مورد خودش، خانواده‌اش، حرف‌هایش و مواردی که عرض کردم، تحقیق کنید؛ اما اگر طوری است که امکانِ تحقیق نیست یا اینکه آن دختر می‌فهمد که شما در مورد خودش و خانواده‌اش سوال و تحقیق کردید، با خودش صحبت کنید. البته نه طوری که فکر کند به او اطمینان ندارید؛ بلکه به او بگویید: اگر خانواده‌ی من بگویند: «از کجا معلوم که حرفهای این دختر راست باشد و اگر هم راست باشد از کجا معلوم که اثر منفی فکری، روحی روانی بر او نگذاشته باشد؟» من حرفی ندارم بزنم. لذا برای اینکه من بتوانم خانواده‌ی خودم را قانع کنم، باید در مورد تو و خانواده‌ات و علت اتفاقاتی که برای آنها افتاده تحقیق کنم و خودت هم به من کمک کن و افرادی را که از جریان زندگی شما اطلاع دارند به من معرفی کن و راههایی را که می‌توانم زودتر به نتیجه برسم به من نشان بده.
اگر این طور بگویی در صورتی که ریگی به کفشش نباشد، به راحتی موافقت می‌کند؛ اما اگر مطلبی باشد که نخواهد بدانی مخالفت می‌کند.
پس اگر تحقیق، عدم صداقتش را نشان داد یا اینکه وقتی به او گفتی، با تحقیق مخالفت کرد، بدونِ دلسوزی، رابطه را قطع کن؛ چون اگر وابستگی تو زیاد شود، آن موقع خیلی راحت پا روی عقلت می‌گذاری و جلو می‌روی و در این صورت ممکن است زندگی‌ات خراب ‌شود.
اما اگر به نتیجه رسیدی که راست گفته و فهمیدی که وضعیت نابسامان خانوادگی و طلاقها روی او اثر منفی چندانی نگذاشته است، می‌توانی خانواده‌ات را برای خواستگاری کردن از او، راضی کنی.
در صورتی که خانواده استدلالهای تو را قبول نکردند، مسأله را به مشاور ارجاع بدهید.
موفق باشید.
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 30 تیر 1395 | توسط : احمد داعی | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات