"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"

بسم الله الرحمن الرحیم

مقدمه
هر انسانی روزی به این دنیا می آید و روزی هم از این دنیا می رود، این آمدن و رفتن، تفاوت فاحشی با هم دارند چون آمدن به دنیا برای مدت کوتاهی خواهد بود ولی رفتن به آن دنیا ابدی و همیشگی خواهد بود. برای آماده شدن برای سفر همیشگی آخرت، انسان نیازمند به اعمال صالح و کردار شایسته خواهد بود.

آمادگی برای سفر
حضرت علی (علیه السلام) می فرماید: «مَنْ تَذَكَّرَ بُعْدَ السَّفَرِ اسْتَعَد؛[1]هر که دوری سفر آخرت را متذکر شده باشد (به آن اهمیت بدهد)؛ خود را آماده می کند»
همچنان که ما انسانها برای رفتن به یک سفر دو سه روزه دنیایی خود را آماده می کنیم، باید برای سفر ابدی آخرت به طریق اولی خود را آماده کنیم، ولی چه فایده که با مشغول شدن به قال و قیل دنیا از مهیا شدن به نحو مطلوب برای آن روز سخت غافل شده ایم.
امیر المؤمنین (علیه السّلام) در باره آماده شدن برای سفر آخرت می فرماید: اى مردم آماده حركت شوید خداوند شما را رحمت كند، اینك بانگ كوچ كردن در میان شما دمیده شده و خود را آماده مسافرت سازید. اكنون كه بانگ رحیل بلند شده چرا به دنیا چسبیده‏اید و از جاى خود حركت نمى‏كنید خداوند شما را بیامرزد برخیزید و وسائل سفر را تهیه كنید. [2]


برای مرگ اینگونه آماده شویم.
اگر ما بخواهیم خود را برای سفر بی بازگشت آخرت آماده کنیم؛ باید سخنان پیشوایان خود را مد نظر قرارداده و آنها را عملیاتی کنیم. از على (علیه السّلام) سؤال شد آمادگى براى مرگ چیست، فرمود: به جاى آوردن واجبات و دورى كردن از محرمات، و پیروى از مكارم اخلاق و بعد از این باكى نیست كه مرگ آدمى را بگیرد و یا آدمى به مرگ برسد، به خداوند سوگند على (علیه السّلام) باكى ندارد كه مرگ او را فرا گیرد و یا او به مرگ برسد. [3]
کسانی که واجبات الهی را بجا می آورند (عمل صالح) و از گناهان اجتناب می کنند؛ خود را برای سفرآخرت آماده می کنند. «إِلَیْهِ مَرْجِعُكُمْ جَمیعاً وَعْدَ اللَّهِ حَقًّا إِنَّهُ یَبْدَؤُا الْخَلْقَ ثُمَّ یُعیدُهُ لِیَجْزِیَ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ بِالْقِسْطِ وَ الَّذینَ كَفَرُوا لَهُمْ شَرابٌ مِنْ حَمیمٍ وَ عَذابٌ أَلیمٌ بِما كانُوا یَكْفُرُونَ ؛[یونس/4]بازگشت شما همگى به سوى اوست، وعده حق و ثابت خداست، همانا اوست كه آفریدگان را در آغاز مى‏ آفریند سپس آنها را (بعد از پایان مدت وجودیشان به سوى خود) بازمى‏گرداند، تا آنان را كه ایمان آورده و عمل ‏هاى شایسته كرده‏ اند به قسط و عدل پاداش دهد؛ و براى كسانى كه كفر ورزیده ‏اند به سزاى كفرشان شربتى از آب جوشان و عذابى دردناك است».
در این آیه از برگشت بسوی خدا (سفراز این دنیا بسوی آخرت) سخن به میان آمده است. کسانی که انجام اعمال صالح  و دوری از معاصی ــ که با بکار بستن اعمال صالح بدست می آید ــ را پیشه ی خود ساخته اند؛ طبق این آیه شریفه از آمادگی لازم برخوردار بوده و پاداش آنان بهشت است، و کسانی که با کفر و ناسپاسی بدرگاه الهی، خود را آماده ننمایند؛ درآن روز گرفتار عذاب خواهند بود.
حضرت مولا علی (علیه السلام) در حدیث دیگری، مردم را به توشه گرفتن از دنیا ترغیب می کند: «ای مردم از خشم خدا ترسیده و و با اعمال خود برمرگ پیشدستی کنید. و با متاعی که در دستتان نمی ماند و ازمیان می رود؛ چیزی را بخرید که برایتان جاودان می ماند. از دنیا کوچ کنید زیرا که به طور جدی بر کوچ کردن وادار شده اید. آماده شوید برای مرگ که برسرتان سایه افکنده است. پس در دنیا و ازهمین دنیا توشه ای برگیرید که با آن فردای قیامت بتوانید خود را حفظ کنید، توشه ای که با تقوا (ترسیدن) بنده ی خدا از خدا حاصل می شود، و خود را پند داده و توبه را جلو انداخته و بر تمایلات نفسانی خود چیره می گردد.» [4]
حضرت مولا (علیه السلام) در این حدیث به توشه برداشتن از دنیا ــ که در حین استفاده از دنیا و امکانات آن حاصل می شود ــ در جهت کسب رضای خدا و آمادگی برای آخرت دعوت می کند. کسانی هستند که از امکانات دنیا حداکثر استفاده را برده و در جهت آمادگی آخرت تلاش می نمایند و این آیه را مد نظر خد قرار داده اند:«وَ ابْتَغِ فیما آتاكَ اللَّهُ الدَّارَ الْآخِرَةَ وَ لا تَنْسَ نَصیبَكَ‏ مِنَ الدُّنْیا؛[قصص/77]و در آنچه خداوند به تو داده خانه آخرت را بطلب، و سهم خود را از (عمر و مال) دنیا فراموش مكن »
کسانی هم آمادگی لازم را کسب نمی کنند؛ بلکه با تحصیل مال نامشروع دنیا و مغرور شدن به آن، سرنوشت بدی را برای آخرت خود ترسیم می کنند. اگر بخواهیم یک مثال مد روز در این باره بزنیم؛ باید ازموضوع فیش های چند ده میلیونی غیر قانونی که توسط بعضی مسولین گرفته شد، سخن گفت. وقتی که افرادی (مردمی) به فرمایش مولا علی (علیه السلام) به دنیا بچسبند و برای آخرت خود را آماده نکنند؛ چنان وقایع ناخوشایندی در جامعه دور از انتظار نخواهد بود.
خداوند در همه حال، مخصوصا آن روزی که دنیا به ما رو می کند؛ ما را یاری نماید.

راهکار عملی
باید بدانیم آماده شدن برای آخرت تصادفی بدست نمی آید و باید برای آن برنامه داشت. توجه به اعمال صالح و دوری از معاصی خالق یکتا، و دوری از محیطه ایی که ما را از یاد خدا و آخرت غافل می کنند؛ ما را برای آنروز سخت آماده می کند.

سخن آخر
باید با انجام اعمال صالح و دوری از گناهان و آراستگی به مکارم اخلاق ــ که در کلام مولا علی (علیه السلام) آمده بود ــ خود را برای آخرت آماده کرد.

پی نوشتها
1ــ نهج البلاغة (للصبحی صالح) / / 525
2ـ ایمان و كفر ( ترجمه كتاب الإیمان و الكفر بحار الأنوار جلد 64 / ترجمه عطاردى) ؛ ج‏2 ؛ ص220
3ــ همان
4ــ نهج البلاغه فقیهی خطبه 62 ص66

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : سه شنبه 29 تیر 1395 | توسط : احمد داعی | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic