"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"

در آستانه روز جهانی قدس که وظیفه اخلاقی و اسلامی، دفاع از مظلومان فلسطین را یاد آوری می‌کند به‌جاست که بیان شود پشتیبانی از حقوق اسلامی و انسانی مردم ستمدیده و آواره فلسطین و حمایت همه‌جانبه از آنان برای بیرون راندن متجاوزان صهیونیستی از سراسر فلسطین و حاکمیّت بر سرنوشت خویش از روشنترین مصادیق وظایف اخلاقی و اسلامی است که نه تنها بر عهده تک‌تک مسلمانان است بلکه هر انسان آزاده‌ای نیز اخلاقاً موظف به مقابله با ظلم و ستم اشغالگران صهیونیستی است.
چه اینکه به‌حکم وظیفه اخلاق اسلامی و طبق آیه نود و شش سوره انبیاء: «اِنّ هذه اُمّتکم اُمَّه واحدةً» تمامی مسلمانان در چارچوب وظیفه اخلاقی مشترک و متقابل قرار دارند. بر اساس مفهوم «امت واحد اسلامی» که برخاسته از اندیشه اسلامی و مستند به آموزه های مؤکد وحیانی است دیگر مرزهای شناخته‌شده بین المللی و نژادی و زبانی و حتی نوع حکومتها نمی‌توانند هیچ مسلمانی را از شمول دایره وظایف اخلاقی امت بیرون ببرد و همه سرزمین‌های مسلمانان به‌عنوان سرزمین امت اسلامی، طبق اخلاق و آموزه‌های اسلامی در حمایت آحاد امت اسلامی قرار می‌گیرد از این منظر ملت‌های  مسلمان نمی‌تواند و نباید خود را از مظلومیت دیگر ملتهای اسلامی فارغ و جدا بداند، فرهنگ اسلامی ما سرشار از آموزههای مبارزه با ظلم و عدم پذیرش آن و حمایت از مظلومان است.
قرآن کریم نیز بر دفاع از مظلوم چنین سفارش می‌فرماید: «أُذِنَ لِلَّذِینَ یُقاتِلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَ إِنَّ اللَّهَ عَلی نَصْرِهِمْ لَقَدِیرٌ الَّذِینَ أُخْرِجُوا مِنْ دِیارِهِمْ به غیر حَقٍّ إِلاَّ أَنْ یَقُولُوا رَبُّنَا اللَّهُ [حج/39 و 40] اجازه داده است خداوند به مبارزان اسلام زیرا آنها از دشمن ستم کشیدهاند و خدا بر یاری آنها قادر است آن مؤمنانی که به‌ناحق از خانه هایشان آواره شدند جز آنکه می‌گفتند پروردگار ما خدای یکتاست...» علاوه بر آیات متعدد قرآن روایات اسلامی نیز اخلاقاً اهتمام بر امور مسلمین خصوصاً رفع ستم از آنان تأکید می‌کنند چنانکه  پیامبر اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) فرمودند: «مَنْ اَصْبَحَ‌لا یَهتَمُ به امور المُسلِمینَ فَلَیْسَ بِمُسٌلِمِ [1] کسی که صبح کند و به امور مسلمانان اهتمام نکند مسلمان نیست» و حضرت علی (علیه‌السّلام) تأکید فرمودند:‌ «کونوا لِلظالِمِ‌خَصْما وَ لِلْمَظْلُومِ عَوْناً [2] دشمن ستمگر و یاور ستمیده باشید».
روشن است که طبق آیات قرآن و روایات اسلامی حمایت از مظلومان از وظایف اخلاقی و دینی همه مؤمنان است و لذا در این راستا حمایت از مردم ستمدیده فلسطین وظیفه و مسؤولیت اسلامی و اخلاقی ماست.
البته وجدان انسانی نیز بر این وظیفه اخلاقی تأکید دارد، آنچه در سطح جهان و حتی در کشورهای غربی و نامسلمان در حمایت از مردم رنجدیده فلسطین و محکوم ساختن تجاوزها و خونریزیهای رژیم متجاوز اسرائیل روی می‌دهد به جهت وجدان بیدار انسان‌هاست، که با توجه به اخلاقیات و وجدان انسانی در دفاع از عدالت و صلح و حمایت از مظلومان فلسطینی و رانده‌شدگان از سرزمین خویش و زنان و کودکانی که خانه بر سرشان خراب می‌شود نمی‌توان از آن شانه خالی کرد. این اخلاق انسانی را  امیرالمؤمنین (علیه‌السّلام) چنین بیان می‌فرمایند: «اِمّا اَخٌ‌لَکَ فیالدّینِ‌ اَوْ نظیرٌ لَکَ فِیالخَلْقِ [3] مردمان یا برادر ایمانی تو هستند یا همانند تواند در آفرینش» طبق این بیان حضرت بر هر انسان آزاده و دارای وجدانی لازم است که به حمایت از مردم فلسطین و سایر مظلومین بشتابد فراتر از عقیده و آرمانی که دارد و این مسؤولیتی است که وجدان، اخلاق و فطرت انسان‌ها بر دوش آنها قرار می‌دهد.
بنابراین حمایت و پشتیبانی از حقوق مسلّم مردم مظلوم فلسطین در برابر متجاوزان صهیونیستی که از حمایت قدرتهای بزرگ همچون آمریکا برخوردار هستند وظیفه مسؤولیت دینی و اسلامی ماست به‌عنوان یک مسلمان و به‌عنوان فرهنگی که داعیه حمایت از مظلومین و دفاع از حقوق همه مسلمانان را دارا است و هم مسؤولیت انسانی ما که در قبال ظلم ساکت ننشسته و به صدای وجدان و فطرت خود پاسخ دهیم و به‌عنوان حداقل وظیفه اخلاقی و انسانی در مقابله با ظلم و ستم اشغالگران صهیونیستی شایسته است روز قدس پیش رو را با شرکت هرچه پرشورتر گرامی بداریم.

----------------------
پی‌نوشت:
[1]. تحف العقول، شیخ صدوق، تهران: انتشارات اسلامیه 1358، ص 58.
[2]. نهجالبلاغه، سید رضی، ترجمة دشتی، محمد، نامة 47، ص 558.
[3]. نهجالبلاغه، همان، نامة 53، ص 566.برچسب ها: قدس،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : جمعه 11 تیر 1395 | توسط : احمد داعی | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic