تبلیغات
صراط - چرا آمریکا غیر قابل اعتماد است؟
"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"

مقام معظم رهبری(حفظه‌الله) تأکید زیادی دارند که به آمریکا نمی‌شود اعتماد کرد حال می‌خواهیم بدانیم چرا معظم له این‌قدر تأکید می‌کند که نمی‌شود به آمریکا اعتماد کرد مگر آمریکا چه خصوصیاتی دارد که این‌قدر غیر قابل‌ اعتماد است؟
به نظر می‌رسد یکی از علل آن، خصلت طغیان‌گری این کشور استعمارگر است. کشورهایی که حالت استعماری دارند دارای خصوصیاتی هستند که یکی از آن‌ها حالت طغیان‌گری آن‌هاست. حال می‌خواهیم بدانیم این خصلت طغیان در قرآن و روایات اسلامی چگونه معرفی شده است.

طغیان و سركشی، به معنای تجاوز از حدود متعارف و عدم تاثر از ربوبیت و پروردگاری الهی به سبب استکبار ورزی و خروج از دایره عبودیت است.[۱]
این واژه در فرهنگ قرآن به چند معنی به‌کار رفته است، ولی در همه آن‌ها مفهوم تجاوز از حدود در اینجا  مد نظر  است. بنابراین در معانی مورد نظر، هركسی كه از مقام خود تجاوز كند و دست تعرض به مقامات دیگر بزند در حالی‌که حق وی نیست، به‌عنوان طاغوت شناخته می‌شود.[۲] از این‌رو بر جادوگر، كافر، كاهن، جنیان سركش و بازدارنده از حق، طاغوت اطلاق می‌شود.[۳] زیرا هریك از این افراد از حدود متعارف بیرون رفته و راه انحراف و تجاوز را در پیش‌گرفته‌اند.
طاغوت به شخصی گفته می‌شود كه در طغیان خویش تا آنجا پیش رفته كه از دایره عبودیت خارج‌شده باشد. چنین شخصی به سبب روحیه استکبار ورزی، تن به ولایت و اطاعت خداوند نمی‌دهد و اطاعت و ولایت پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) و اولوالأمر را نمی‌پذیرد. او ربوبیت و پروردگاری الهی را منكر می‌شود و جایگاهی برای خداوند در مدیریت و ربوبیت عالم و انسان و جامعه در نظر نمی‌گیرد.

طاغوت در قرآن کریم:
در قرآن كریم، واژه «طاغوت» در موارد زیادی به‌کار رفته است. در این نوشتار به چند مورد اشاره می‌شود:

۱. «فَمَنْ یَكْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَ یُؤْمِنْ بِاللَّهِ فقد استَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقى‏ لاَ انْفِصامَ لَها وَ اللَّهُ سَمیعٌ عَلیمٌ [بقره/۲۵۶] پس هر كس كه به طاغوت كفر ورزد و به خداى ایمان آورد، به چنان رشته استوارى چنگ زده كه گسستنش ممکن  نباشد. خدا شنوا و داناست».
۲. «اللَّهُ وَلِیُّ الَّذینَ آمَنُوا یُخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ وَ الَّذینَ كَفَرُوا أَوْلِیاؤُهُمُ الطَّاغُوتُ یُخْرِجُونَهُمْ مِنَ النُّورِ إِلَى الظُّلُماتِ أُولئِكَ أَصْحابُ النَّارِ هُمْ فیها خالِدُونَ [بقره/۲۵۷] خدا یاور مؤمنان است. ایشان را از تاریكی‌ها به‌روشنی مى‏‌برد. ولى آنان كه كافر شده‌‏اند طاغوت یاور آن‌هاست، كه آن‌ها را از روشنى به تاریکی‌ها مى‌‏كشد. اینان جهنمی‌اند و همواره در آن خواهند بود».
۳. «وَ لَقَدْ بعثنا فی‏ كُلِّ أُمَّةٍ رَسُولاً أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَ اجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ فَمِنْهُمْ مَنْ هَدَى اللَّهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ حَقَّتْ عَلَیْهِ الضَّلالَة [نحل/۳۶] به میان هر ملتى پیامبرى مبعوث كردیم، كه خدا را بپرستید و از بت دورى جویید. بعضى را خدا هدایت كرد و بر بعضى گمراهى مقرر گشت».
۴. «وَ الَّذینَ اجْتَنَبُوا الطَّاغُوتَ أَنْ یَعْبُدُوها وَ أَنابُوا إِلَى اللَّهِ لَهُمُ الْبُشْرى‏ فَبَشِّرْ عِبادِ [زمر/۱۷] و كسانى را كه از پرستش بتان پرهیز کرده‌اند و به خدا روى آورده‏‌اند بشارت است. پس بندگان من‌را بشارت‌ده»‏.

همان‌طوری که از آیات بالا استفاده می‌شود، در اصطلاح قرآنی طاغوت بر حاکم یا حاکمانی اطلاق می‌شود که حالت استکباری دارند و از ولایت الهی سر باز زده‌اند. به‌عبارت‌دیگر در مقابل حاکمیت الهی قرار گرفته‌اند. این ویژگی طاغوت در قرآن است.
در مورد خصوصیت شیطان که بعد از سال‌ها  عبادت و بندگی خداوند عالم از ولایت خداوند سر باز زد قرآن کریم چنین می‌فرماید: «وَ إِذْ قُلْنا لِلْمَلائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلاَّ إِبْلیسَ أَبى‏ وَ اسْتَكْبَرَ وَ كانَ مِنَ الْكافِرین [بقره/۳۶] و به فرشتگان گفتیم: آدم را سجده كنید. همه سجده كردند جز ابلیس، كه سر باز زد و برتری جست و او از كافران بود».

در حقیقت وقتی‌که شیطان از ولایت الهی و دستورات الهی به خاطر استکبار و تکبر سر باز زد، خداوند عالم آن را از بهشت برین بیرون راند. به عبارتی شیطان وقتی‌که در مقابل خداوند عالم تکبر و استکبار کرد و از تحت ولایت خداوند خارج شد از بهشت رانده شد و از درگاه الهی خارج گردید. لذا از آیات قرآن به دست می‌آید که از خصوصیات طاغوت این است که از ولایت الهی خارج و در ولایت شیطان داخل شده است. اگر دشمنی این‌گونه صفات را دارا باشد، حکومتی طاغوتی و حکومتی است که در مقابل حکومت الهی و دستورات الهی ایستاده است. چنین حکومتی ذاتاً هیچ‌گاه نمی‌تواند با حاکمیت الهی کنار بیاید. این به خاطر روح استکباری حکومت طاغوتی است که به خاطر منافع شخصی و حزبی‌اش از تحت ولایت الهی و حاکمیت الهی خارج‌شده است. پس حاکمیت الهی و حاکمیت طاغوت دقیقا در مقابل هم هستند و متناقض هم هستند که هیچ‌گاه با هم جمع نمی‌شوند. مگر اینکه بگوییم که این حکومت طاغوت از طغیان و استکباریت خود دست برداشته است که در این صورت دیگر حکومت طاغوت نخواهد بود، بلکه حکومتی است که از طغیان خود دست برداشته است و در تحت حاکمیت الهی داخل شده است.

پس وقتی که مقام معظم رهبری(حفظه‌الله) تاکید می‌کند که آمریکا قابل اعتماد نیست و نباید به آمریکا اعتماد کرد و او هیچ‌گاه از دشمنی دست برنمی‌دارد به خاطر این صفت استکباریت آمریکاست. آمریکا به‌خاطر منافع شخصی و ملی خود به تمام کشورها دست اندازی کرده است، جنگ‌ها به راه انداخته است و هر مانعی که در مقابل خود ببیند با بی‌رحمی تمام آن مانع را نابود می‌کند. بزرگ‌ترین مانع این شیطان بزرگ و این حاکمیت طاغوتی زمان، حکومت جمهوری اسلامی ایران می‌باشد؛ به‌خاطر این‌که ایران اسلامی تنها کشوری است که در مقابل استکباریت و زیاده‌خواهی این کشور استعمارگر تمام قد ایستاده است.

طبیعی است که چنین دشمنی هم تا منافع خود ایجاب می‌کند هیچ‌گاه از دشمنی و کینه‌توزی دست بر نخواهد داشت، پس بنا بر آیات الهی و صفاتی که خداوند برای مستکبرین و متکبرین و طغیان‌گران بر شمرده است، این حکومت‌ها هیچ‌گاه قابل اعتماد نخواهند بود. این آیات می‌رسانند که حاکمان اسلامی، به شدت باید مراقب رفتار و گفتار و کردار خود باشند که در دام این دشمن غدّار و متکبر نیافتند، و وعده و وعید‌های این مار خوش خط و خال آن‌ها را دچار اشتباه نکند.  

__________________________________
پی‌نوشت:
[۱]. المیزان، علامه طباطبایی، ج ۲۰، ۱۹۲ و نیز التحقیق، حسن مصطفوی، ج۸، ص۸۱ ذیل واژه «طغی».
[۲]. مفردات الفاظ قرآن كریم، راغب اصفهانی، ص۵۲۰.
[۳]. همان.

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : سه شنبه 17 فروردین 1395 | توسط : احمد داعی | نظرات()