تبلیغات
صراط - سبزه را به سبز گره نزنید!
"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"

سبزه را به سبز گره نزنید!

سیزده فروردین امسال هم به سر رسید و باز هم مثل سالهای گذشته افرادی با گره زدن سبزه بخت و اقبال خود را آزمودند و آمال، ارزوهای خود را به سبزه‌های طبیعت گره زدند! این امر از چند جنبه قابل بررسی است. اول اینکه آیا اصولا چنین اعمالی محل استجابت دعا هست یا خیر؟ حجه الاسلام فلاح زاده را در پاسخ این سوال می‌فرمایند «اصل این مسئله مبنایی ندارد و از نظر دینی هم تأیید نشده است و اثر و فایده‌ای هم برای آن غرضی که افراد چمن را گره می‌زنند ندارد. علاوه بر این اگر چمن متعلق به فضاهای عمومی باشد گاهی اصلاً این کار جایز نیست که وارد بشوید و اگر زمین کاشته‌ شده‌ی مردم هست، نباید وارد آن بشوید و اگر صاحب زمین راضی نباشد مرتکب حرام شده‌اید. خسارتی هم اگر وارد بشود باید جبران کنید.»[۱]
پس می‌توان گفت گره زدن سبزه بدون خسارت به دیگران و مرتکب شدن کار حرام مباح خواهد بود اما اگر این کار موجب ضرر به دیگران شود حرام می‌باشد. از جهت بدعت بودن هم می‌توان این مسئله را بررسی نمود، بدعت در لغت به معنای کار نو و بی سابقه است و در اصطلاح به معنای "ادخال ما لیس من الدین فی الدین" است؛ یعنی نسبت دادن چیزی به دین در حالی که در واقع جزو دین و شریعت نیست. بدعت گذاری در دین؛ سیئه دارد و از گناهان کبیره است و در حرمت آن هیچ تردیدی نیست. پیامبر اکرم می‌فرماید: «بدعت، گناهی‌ همدوش‌ با کفر است چندان‌ که‌ توبه بدعت‌گذار پذیرفته‌ نیست‌.»[۲]
حال متاسفانه دیده می‌شود بعضی افراد سطحی نگر به خیال اینکه به دین اسلام خدمتی کرده، و تبلیغ دین می‌کنند این خرافات را برای تعجیل در ظهور مولایمان آقا امام زمان به کار می‌برند و گره زدن سبزی را به بال سبز مهدوی[۳] که یکی از بالهای شیعه برای پرواز هست گره می‌زنند! و در این راستا پیامک و تبلیغات درست می‌کنند! و خیال می‌کنند با این اوصاف به صاحب امر خدمت کرده و موجب خوشحالی ایشان گردیده‌اند! غافل از اینکه با این کار تنها به یک کار نامشروع، مشروعیت بخشیده‌اند! مثل این پیامک: میزنم سبزه گره تاگره ای وا گردد/سالمان سال ظهور گل زهرا گردد/میزنم سبزه گره نیتم اینست خدا/یوسف گمشده ی ارض و سما برگردد/میزنم سبزه گره سبز شود دست دعا/وانکه رفتست زدستم به دعا برگرد!!
شاید بپرسید دعای برای تعجیل در ظهور آقا امام زمان خیلی خوب هست و ثواب زیادی دارد حال چه اشکال دارد این دعا را در سیزده فروردین بکنیم و سبزه گره بزنیم؟! در پاسخ باید عرض کنم بله دعا برای ظهور آقا ثواب کثیری دارد اما اینکه اعتقاد داشته باشیم در حین گره زدن سبزه دعا مستجاب می‌شود بدعت بوده و جفا به صاحب الامر خواهد بود.

پی‌نوشت‌ها
۱-سایت حضرت آیت الله خامنه ای.
۲-ابن‌ بابویه‌، ثواب‌...، ۵۸۶ -۵۸۷.
۳- شیعه با دوبال پرواز می‌کند بال سرخ حسینی و بال سبز مهدوی.

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 15 فروردین 1395 | توسط : احمد داعی | نظرات()