تبلیغات
صراط - مالکیت عیدی کودکان
"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"
عیدی کودکان

ابراهیم کرخی می گوید: از امام صادق (علیه السلام) پرسیدم: مردی که باغ بزرگی دارد و هرگاه جشن یا نوروز می شود مردم برای جلب توجه او، [به طمع آنکه از باغ او استفاده کنند] برایش هدایایی می برند که بر عهده آنان نیست.
«امام پرسید: آیا آن ها نماز می گزارند؟ گفتم: آری
فرمود: پس هدیه آن ها را بپذیرید و به آنان پاداش دهد، زیرا رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمود: اگر پاچه گوسفندی به من هدیه شود می پذیرم و این از دین به شمار می آید؛ ولی اگر کافر یا منافقی برای من بار شتری هدیه آورد نمی پذیرم و این هم از دین است، زیرا خدا پذیرش هدیه مشرکان و منافقان و غذای آنان را برایم نمی پسندد».[۱] 
یکی از موارد احسان و نیکی به دیگران، هدیه دادن است، که در آیه ۳۶ سوره نمل یکی از آثار آن را شادمانی بیان می کند.
رسول خدا (صلی الله علیه و آله) می فرمایند: «هدیه، دوستی می آورد و برادری را شایسته و زیبنده می کند و کینه را می زداید. به یکدیگر هدیه دهید تا به هم محبت یابید».[۲]
یکی از سنت های خوب در ایام نوروز، عیدی و هدیه دادن به اقوام و خویشان بالاخص کودکان است. اما نکته ی قابل توجه در عیدی کودکان این است که آیا آنها مالک عیدی خود می شوند یا والدین آنها مالک عیدی فرزندان خود می باشند؟

مالکیت عیدی کودکان

سوال:
اموالی مانند عیدی که به کودک صغیر هدیه داده می‏ شوند آیا ملک خود صغیر محسوب می‌شوند یا ملک پدر و مادر او؟

آیت الله خامنه ای:
اگر پدر به عنوان ولایت بر صغیر، آنها را قبض کرده باشد، ملک صغیر محسوب می‏ شوند.[۳]

سوال:
اموالی مانند عیدی که به کودک هدیه داده می شوند ملک چه کسی است؟ اگر والدین خرج کردند مدیون فرزندان هستند؟

آیت الله مکارم:
باید برای آنها نگهدارند اما اگر این مبالغ را به مصلحت فرزندان خرج کنند اشکالی ندارد.[۴]

- - - - - - - - - - -
پی نوشت:
[۱]. اصول کافی، کلینی، ج ۵، ص ۱۴۱.
[۲]. بحار الانوار، مجلسی، ج ۷۴، ص ۱۶۶.
[۳]. اجوبه الاستفتائات، م ۱۷۴۹.
[۴]. سایت حضرت الله مکارم.

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : شنبه 14 فروردین 1395 | توسط : احمد داعی | نظرات()