تبلیغات
صراط - نظر آیت‌الله مکارم شیرازی درباره چهارشنبه‌سوری
"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"
چهار شنبه سوری

آیت‌الله مکارم شیرازی در پاسخ به استفتاء شنوندگان برنامه زمزم احکام رادیو معارف در خصوص کارهای که در شب چهارشنبه‌سوری انجام می‌شود بیان داشتند: کارهای که به‌عنوان شب چهارشنبه‌سوری می‌شود از چند جهت اشکال دارد. اول اینکه کارهای خطرناکی است، اگر خطری پیش بیاید در واقع مثل این است که انسان خودکشی کند و یا با دست خودش عضوی از بدن خود را از بین ببرد؛ پس مسئولیت عندالله دارد.
این مرجع تقلید افزود: از این گذشته چهارشنبه‌ سوری یک سنت خرافی است نباید سنت خرافی را احیا کنیم و از همه اینها گذشته اسراف در مال است  و نباید اسراف در مال کرد. آیت‌الله مکارم شیرازی خاطرنشان کردند: کارهای که در چهارشنبه‌ سوری انجام می‌شود به جهات مختلف حرمت دارد از جمله: خطرهای که در پیش دارد، دفاع از خرافات و اسرافی که می‌شود.
ایشان ابراز امیدواری کردند: همه به‌خصوص جوانان عزیز مراقب باشند کاری نکنند که خدای‌ نکرده یک عمر گرفتار مشکلات شوند؛ جوانان ببینند اشخاصی را که بر اثر یک لحظه غفلت در شب چهارشنبه‌سوری گرفتار مصیبت‌های بزرگ شدند.
ایشان در پایان گفتند: اما کارهای دیگری که در آخر سال انجام می‌شوند از قبیل خانه‌تکانی، نظافت، استقبال از خوشحالی و استقبال از ارحام اینها هیچ اشکالی ندارد بلکه از نظر اسلام تفریحات سالم جایز است و افزودند: بزرگان دین اسلام به تفریح سالم تأکید کردند تا انسان بتواند روح  و جسم خود را  برای کارهای واجب زندگی آماده کند.

------------------------------------------

منبع: پایگاه اطلاع رسانی حوزه

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : سه شنبه 25 اسفند 1394 | توسط : احمد داعی | نظرات()