تبلیغات
صراط - فضیلت شهادت در قرآن
"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"
 فضیلت شهادت

با نزدیک شدن به بیست و دو اسفند روز بزرگداشت شهدا شایسته است تبیین قرآنی ویژه‌ای از این فضیلت با ارزش صورت گیرد تا آشکار گردد که شهادت به معنای کشته شدن و جان فشانی در راه خدا، از آموزه‌های مهم دینی و وحیانی است که با آموزه‌هایی دیگر همچون جهاد پیوند دارد. قرآن کریم بارها از این آموزه یاد کرده است. بنابر آیات قرآن، شهید همچون زندگان است و نباید او را مرده خواند. در روایات اسلامی، شهادت بالاترین خوبی‌ها معرفی شده است. واقعه کربلا و شهادت امام حسین (علیه‌السلام) بر جایگاه والای شهادت در نزد پیروان اهل بیت (علیهم‌السلام) افزوده است و بنابر روایات اسلامی، همه ائمه معصومین (علیهم‌السلام)  به فیض شهادت رسیده‌اند.
با عنایت به بزرگداشت قرآن کریم از شهدا و اهمیت آموزه شهادت در برپایی دین اسلام و دفاع از حریم آن، شهادت از صدر اسلام نزد مسلمانان جایگاه والایی داشته است، لذا در فرهنگ اسلامی، شهادت مانند یک مبنا و معیار ارزشگذاری به کار رفته و روایات اسلامی برای نشان دادن ارزش برخی افعال، آنها را با شهادت قیاس می‌کنند. برای مثال، در برخی روایات، مرگ در حال کار شرافتمندانه و امرار معاش، به منزله شهادت دانسته شده است. در جوامع معاصر اسلامی نیز روحیۀ شهادت طلبی یک ارزش دینی و معنوی شمرده می‌شود. در مبارزات ضد استعماری و آزادی خواهانۀ مسلمانان، مانند ماجرای فلسطین اشغالی، این آموزه بسیار به کار می‌رود و کسانی که در راه آزادی سرزمین فلسطین جان خود را از دست می‌دهند، شهید خوانده می‌شوند. در ایران اسلامی نیز کسانی که برای پیروزی انقلاب اسلامی و یا در جنگ هشت سالۀ ایران و عراق برای دفاع از کشور ایران جان باختند، شهید خوانده می‌شوند.

چه اینکه سفارش قرآن کریم به مومنان این است که وقتی اسلام و جامعه اسلامی نیازمند فداکاری جانی است، در آن تردید نکنند. از آنجا که انگیزه فرار برخی مسلمانان از جهاد، علائق دنیوی بوده، قرآن کریم، موضوع معامله با خدا را مطرح می‌کند و به مسلمانان دستور می‌دهد که جای مال‌اندوزی موقت دنیایی، جان‌ خود را به بهای بهشت جاودان با خدا معامله کنند، از جمله می فرماید: «وَ لَئِن قُتِلْتُمْ فِی سَبِیلِ اللَّـهِ أَوْ مُتُّمْ لَمَغْفِرَةٌ مِّنَ اللَّـهِ وَرَحْمَةٌ خَیْرٌ مِّمَّا یَجْمَعُونَ [آل عمران/ ١٥٧] و اگر در راه خدا كشته شوید یا بمیرید، قطعاً آمرزش خدا و رحمتش از آنچه جمع مى‌كنند بهتر است» همچنین می فرماید: «إِنَّ اللَّـهَ اشْتَرَىٰ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنفُسَهُمْ وَ أَمْوَالَهُم بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ یُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللَّـهِ فَیَقْتُلُونَ وَ یُقْتَلُونَ وَعْدًا عَلَیْهِ حَقًّا فِی التَّوْرَاةِ وَ الْإِنجِیلِ وَ الْقُرْآنِ وَ مَنْ أَوْفَىٰ بِعَهْدِهِ مِنَ اللَّـهِ فَاسْتَبْشِرُوا بِبَیْعِكُمُ الَّذِی بَایَعْتُم بِهِ وَ ذَٰلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ [التوبة/ ١١١] همانا خدا از مؤمنان، جان و مالشان را به [بهاى‌] اینكه بهشت براى آنان باشد، خریده، كسانى كه در راه خدا مى‌جنگند و مى‌كُشند و كشته مى‌شوند. [این‌] به عنوان وعده حقى در تورات و انجیل و قرآن بر عهده اوست. و چه كسى از خدا به عهد خویش وفادارتر است؟ پس به این معامله‌اى كه با او كرده‌اید شادمان باشید، و این همان كامیابى بزرگ است».
و بنابر همین فضائل جاودانی و والاست که، نباید کشته‌شدگان در راه خدا را مرده نامید چنانکه قران نیز تاکید می فرماید: «وَ لَا تَقُولُوا لِمَن یُقْتَلُ فِی سَبِیلِ اللَّـهِ أَمْوَاتٌ ۚ بَلْ أَحْیَاءٌ وَلَـٰكِن لَّا تَشْعُرُونَ [البقره/ ١٥٤] و كسانى را كه در راه خدا كشته مى‌شوند، مرده نخوانید، بلكه زنده‌اند؛ ولى شما نمى‌دانید» و در جای دیگر نیز می فرماید: «وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّـهِ أَمْوَاتًا ۚ بَلْ أَحْیَاءٌ عِندَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ [آل عمران/ ١٦٩] هرگز كسانى را كه در راه خدا كشته شده‌اند، مرده مپندار، بلكه زنده‌اند كه نزد پروردگارشان روزى داده مى‌شوند» لذا مرده انگاشتن شهدا پنداری غلط است، بلکه شهیدان زنده‌اند و نزد خدایشان در نعمت جاوید هستند چه اینکه قرآن  از چنین کسانی که صادقانه جان خود را در راه خدا داده‌اند سخن به میان آورده و آنان را چنین ستوده است «مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّـهَ عَلَیْهِ ۖ فَمِنْهُم مَّن قَضَىٰ نَحْبَهُ وَمِنْهُم مَّن یَنتَظِرُ ۖ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا [الاحزاب ٢٣] از میان مؤمنان مردانى‌اند كه به آنچه با خدا عهد بستند صادقانه وفا كردند. برخى از آنان به شهادت رسیدند و برخى از آنها در انتظارند و [هرگز عقیده خود را] تبدیل نكردند».
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : پنجشنبه 20 اسفند 1394 | توسط : احمد داعی | نظرات()