"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"


انتساب و نزدیکی به نسل و خون نیست. چه بسا نزدیکترین اشخاص به انسان اهل و فامیل او محسوب نشوند. نمونه اش پسر حضرت نوح علیه السلام، که خداوند متعال درباره اش فرمود: انه لیس من اهلک، او از اهل تو نیست.

آنچه انسان ها را به یکدیگر نزدیک می کند، شباهت های اعتقادی و اخلاقی آنان است. برای همین است که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در وصف جناب سلمان فرمودند: سلمان منا اهل البیت.

با این بیان هرکه می خواهد حضرت زهرا سلام الله علیها را مادر خود بداند و خطاب کند و مهرمادری آن حضرت را گدایی کند، می بایست تا آنجا که می تواند خود را شبیه آن حضرت نماید. رفتار و سلوک اخلاقی حضرت فاطمه علیهاالسلام را سرلوحه خود قرار دهد و زندگی خود را فاطمی کند.

در این دنیا حضرت فاطمه علیهاالسلام یکی از کارهایی که بسیار دوست می داشتند، صدقه و کمک به مستمندان بود. آنجا که فرمود: سه چیز از دنیای شما را دوست دارم: تلاوت قرآن کریم، نگاه به چهره مقدّس پیامبرصلی الله علیه وآله؛ انفاق در راه خدا.

نمونه بارز انفاق، صدقه و ایثار آن بزرگوار، بخشش "لباس عروسی" به زن فقیر بود.آن هم در شب عروسی اش.
با این بیان وقتی حضرت فاطمه سلام الله علیها، بهترین لباسش را در بهترین شب زندگانی اش، به مستمند می بخشد، وقتی اهداء و تامین لباس یک نیازمند برای آن حضرت آنقدر ارزشمند است و اهمیت دارد که لباس عروسیش را هم می بخشد، تکلیف عاشقان آن حضرت و کسانی که می خواهند شبیه حضرت مادر شوند روشن است. اصلا مگر فرزند منش و اخلاقش را از مادرش یاد نمی گیرد؟ و مگر نه این است که فرزند راه مادر را ادامه می دهد؟ پس دیگر چه جای درنگ است. باید برای انجام این کار ارزشمند عجله نمود.

خرید و تهیه لباس برای فقرا و نیازمندان،


راهی است برای فاطمی شدن و بهانه ای برای تشابه و اقتداء به حضرت مادر است. از این رو به جاست در این ایام که هرکسی به فکر خرید لباس شب عید برای خود و خانواده اش هست، با یاد حضرت زهرا سلام الله علیها و به نیابت از آن حضرت، هزینه خرید لباس شب عید تعدادی از نیازمندان را بر عهده گرفت و اینگونه کاری کند که اهل بیت علیه السلام او را از خود بدانند.

البته مومن زیرک و زرنگ است. فرزند حضرت زهرا سلام الله علیها شدن، افتخاری بزرگ و جاودانه است. از این رو برای چنین افتخاری، می بایست دست به کاری بزرگو جاودانه زد. راه این کار هم وقف است که کاری ماندگار و همیشگی است.

با وقف برای تهیه لباس نیازمندان، می توان تا ابد کاری فاطمی نمود. با وقف برای لباس شب عید کودکان نیازمند می توان بهانه ای جاودانه برای توسل و تمسک به چادر حضرت مادر علیهاالسلام پیدا نمود.
 با وقف برای تهیه و تامین لباس مستمندان، می توان تا قیامت پناهگاه و خیمه ای فاطمی برای فقرا و نیازمندان برپا نمود و راه حضرت زهرا سلام الله علیها را تا ابد ادامه داد.

وقف برای تهیه لباس فقرا و نیازمندان، مُهر فرزندی حضرت زهرا سلام الله علییها است. مُهری همیشگی و ابدی که تا قیامت می تواند نام و یاد واقف را زنده نگه داشته و در روز قیامت نیز او را در زمره فاطمیون قرار دهد.
به راستی مگر نه اینکه فرزند خلف درپی انجام اموری است که مادرش به آن علاقه داشته و درپی انجام آن بوده است؟ چه کاری بهتر از وقفِ به نیابت حضرت زهرا سلام الله علیها برای تهیه و خرید لباس نیازمندان و مستمندان.
حال که اینگونه است هر که می خواهد به حضرت مادر اقتداء کند بسم الله!

طبقه بندی: شرح حدیث،  وقف، 
برچسب ها: راه فاطمی شدن، لباس برای فقرا، الگوگیری از حضرت زهرا،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : شنبه 15 اسفند 1394 | توسط : حسین ژولیده | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic