تبلیغات
صراط - علل عدم انگیزه برای ازدواج
"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"
ازدواج جوانان

پسری ۲۶ ساله‌ای هستم. مدتی است که کار می‌کنم و از جهت مالی مشکل چندانی ندارم، ولی اصلاً انگیزه‌ای برای ازدواج ندارم. لطفاً مرا راهنمایی کنید.
پاسخ سؤال:
گرچه توضیح چندانی در خصوص عدم انگیزه‌تان نسبت به ازدواج ارائه ندادید و اینکه آیا نسبت به اصل ازدواج انگیزه‌ای ندارید و یا نسبت به جنس مخالف و ارتباط با آن؟ زیرا برخی به غلط، این دو را با هم اشتباه می‌گیرند. به هر حال، برفرض اینکه شما صرفاً انگیزه ازدواج نداشته باشید، باید عرض کنم که قبل از هرچیز لازم است مشکل، ریشه‌یابی شود تا با مشخص شدن علت این پدیده بتوانید این مسئله را حل کنید.
امّا عدم تمایل شما به ازدواج، می‌تواند علل متعددی و مختلفی داشته باشد که در اینجا ما به عمده و مهم‌ترین آن اشاره می‌کنیم و شما با بررسی این علل و تطبیق آن با وضعیت خود، بهتر خواهید توانست که علت اصلی عدم انگیزه‌تان نسبت به ازدواج را در خود تشخیص داده و به حل آن بپردازید.
امّا دلایل عمده عدم انگیزه به ازدواج عبارتند از:
۱. چه بسا به این دلیل باشد که هدفی برای ازدواج کردن ندارید، ولی باید بدانید که هدف خاصی برای ازدواج لازم نیست. همین که سبب آرامش روحی و جسمی می‌شود کافی است، بلکه از اینکه همه مردم در طول تاریخ آن را به عنوان یک کار درست انجام داده‌اند معلوم می‌شود که خوب و لازم است.
۲. شاید شما در صفات و شرایط همسر، فرد ایده‌آل‌گرایی باشید و به جهت نیافتن آن، سرخورده و بی‌انگیزه شده‌اید. اگر چنین است بدانید که انسان ایده‌آل وجود ندارد و اگر هم باشد شاید شما هم ایده‌آل آن فرد نباشید.

۳. چه بسا شما نسبت به انتخاب همسر وسواس داشته باشید و مدام ترس این را دارید که مبادا طرف بد باشد. اگر چنین است باید در موردش تحقیق کرد. البته تحقیق، احتمال خطر را از بین نمی‌برد، امّا احتمال کم، قابل اعتنا نیست؛ چون احتمال خطر کم در همه موارد هست و اگر قرار باشد به آن اعتنا شود، باید همه کارها تعطیل شود. از طرفی هم احتیاط در ازدواج، تا جایی درست است که جلوی اصل اقدام را نگیرد و گرنه خود این احتیاط مشکل‌ساز خواهد بود.
۴. شاید بر خلاف انتظار خود، تصور می‌کنید هرگز عاشق نمی‌شوید. اگر این‌طور است بدانید که عشق قبل از ازدواج، نه تنها لازم نیست، بلکه مضر است و جلوی شناخت درست را می‌گیرد، ولی علاقه و پسندقلبی طرف مقابل هم لازم و کافی است.
۵. چه بسا با مشاهده زندگی بعضاً تنش آلود اطرافیانتان و اینکه می‌ترسید یک روزی هم اگر شما ازدواج کنید، مبتلا به چنین اختلاف و تنش‌هایی در زندگی شوید، لذا از ازدواج دوری می‌کنید و یا حداقل انگیزه‌ای برای شروع زندگی ندارید. اگر این‌گونه باشد، در این زمینه عرض می‌کنم:
اولاً: زندگی بی‌اختلاف وجود ندارد، دنبال زندگی باشید که رضایت‌مندی مجموعی در آن هست.
ثانیاً: بسیاری از افراد متاهل هستند که اگر ازآنان سؤال شود آیا از زندگی متأهلی خود رضایت بیشتری دارید و یا مجردی؟ اگر منصفانه به این سؤال جواب بدهند، می‌گویند؛ زندگی متأهلی لذت، آرامش و رضایت بیشتری نسبت به زندگی مجردی خود دارند.
ثالثاً: به ثمرات ازدواج مثل سرو سامان گرفتن زندگی، ارضای روحی و عاطفی، ورود به اجتماع و پیدا کردن شخصیت اجتماعی فکر کنید تا انگیزه شما زیاد شود. عملاً خود را مجبور کنید؛ مثل اینکه به پدر و مادر بگویید مورد مناسب برای شما پیدا کنند و حتی با بی‌میلی هم که شده حرکت کنید تا تدریجاً برای شما آسان شود. [البته برای ازدواج و عقد رسمی تا جایی پیش بروید که احساس کنید از ازدواج و طرف مقابل، کم‌کم خوشتان آمده و گرنه اگر تا آستانه عقد هنوز بی‌میل باشید اصلاً اقدام نکنید، بلکه درآن‌صورت لازم است به صورت حضوری نزد مشاور بروید.]
۶. چه بسا به دلیل عدم نیاز جنسی و ... تمایلی به ازدواج نداشته باشید که گرچه بعید به نظر می‌رسد، ولی اگر واقعاً این‌گونه باشد، لازم است نزد متخصص بروید و از این بابت مطمئن شوید که مشکلی وجود ندارد.
بنابراین با تشخیص علت عدم انگیزه‌تان نسبت به ازدواج بهتر می‌توانید مشکل را حل کنید.
لینک گفتگو در انجمن: انگیزه‌ای برای ازدواج ندارم




داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 10 اسفند 1394 | توسط : احمد داعی | نظرات()