تبلیغات
صراط - عشق قبل از ازدواج؛ لازم یا مانع!
"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"
مردد

بنده پسری ۲۳ ساله هستم. سال گذشته با دختری آشنا شدم (البته منظورم دوستی و رابطه نیست، بلکه تنها ایشان را در کلاس درس می‌شناختم.)
ولی متأسفانه به دلایلی برای خواستگاری از ایشان دیر اقدام کردم و تا می‌خواستم به صورت رسمی اقدام کنم، یکی دیگر از همکلاسی‌ها برای خواستگاری از او اقدام نمود و درنهایت جواب بله را هم گرفت و باهم ازدواج کردند. 
الآن که تقریباً یک‌سال از ازدواج آن‌ها می‌گذرد، هنوز بنده نتوانستم آن دختر را فراموش کنم. هنوز مثل آن حسی را که نسبت به آن دخترخانم داشتم نسبت به هیچ دختر دیگری ندارم. به هر حال دارم سعی می‌کنم که ایشان را فراموش کنم. به اصرار خانواده، دو بار در این چند ماه اخیر به خواستگاری دو مورد رفتم که در هر دو بار، با بهانه‌های عجیب و غریب جواب منفی دادم.
بااینکه خانواده‌های هر دو مورد خوب بودند، ولی متأسفانه آن لحظه‌ای که برای خواستگاری باهم صحبت می‌کردیم، اصلاً هیچ حسی نسبت به آن دو مورد نداشتم. قبلاً فکر می‌کردم وقتی فردی بخواهد باکسی ازدواج کند، باید عاشق آن مورد باشد، ولی مشاورهایی که نزدشان رفتم، معتقدند شما ازدواج کنید، بعداً عشق هم در زندگی‌تان خواهد آمد. ولی من خیلی بعید می‌دانم چنین اتفاقی برای بنده رخ دهد. 
الآن سؤال بنده این است اگر من به توصیه‌های مشاور گوش فرا دهم و بدون عشق و علاقه وارد زندگی مشترک شوم، آیا اگر بعد از ازدواج عاشق نشدم، شما تضمین می‌دهید؟ لطفاً مرا راهنمایی کنید.
پاسخ سؤال:
اولین نکته قابل توجه این است که اصلاً قرار نیست برای ازدواج، عاشق کسی شد تا او را برای ازدواج انتخاب کنیم. اتفاقاً اگر کسی از روی عشق، فردی را انتخاب کند، احتمال خطا و اشتباه در انتخابش بسیار زیاد است؛ چرا که معمولاً فردی که عاشق است کمتر به تناسبات لازمه میان دختر و پسر و خانواده‌ها توجه می‌کند. لذا از روی احساس دست به انتخاب می‌زند و بعد پیش آمده که بعد از ورود به زندگی مشترک و قرار گرفتن در گیرودار اختلافات، این عشق منجر به تنفر طرفینی شده است.
بنابراین از این تصور که می‌بایست عاشقانه کسی را انتخاب کرد، بیرون بیایید، بلکه باید در انتخاب همسر عاقلانه انتخاب کرد تا یک عمر عاشقانه زندگی کرد. احتمالاً توصیه‌های مشاوران به شما نیز از این بابت بوده است؛ یعنی بنا نیست از روی عشق کسی را انتخاب کرد.
امّا همه این‌ها، بدین معنی نیست که فرد برای انتخاب، به کشش و علاقه نسبت به طرف مقابل توجه نکند، بلکه در انتخاب شریک زندگی، علاوه بر در نظر گرفتن تناسبات لازمه (از جهت اعتقادی، اخلاقی، رفتاری، فکری، فرهنگی و خانوادگی) می‌بایست که طرفین به همدیگر به عنوان همسر علاقه‌مند باشند. لذا اگر این کشش و پسند قلبی در زوجین اصلاً وجود نداشته باشد، احتمال اینکه در آینده (زندگی زناشویی) نیز به وجود نیاید هست.

سؤال:
منظور از کشش و پسند قلبی چیست و چه زمانی باید این پسند به‌ وجود بیاید و اندازه‌اش چقدر است؟
جواب:
مراد از کشش و پسند قلبی، این است که فرد پس از بررسی وجود تناسب، شایستگی و پاکی در طرف مقابل، او را برای ازدواج مناسب ببیند و قلباً تمایل به ازدواج با او پیدا کند و این علاقه تدریجاً با دیدن عملی تناسب‌ها و شایستگی‌های طرف مقابل، رو به تزاید می‌رود.
این مقدار علاقه، حداقل مقدار لازم برای ازدواج است؛ زیرا اگر علی‌رغم دیدن نقاط مثبت در طرف مقابل، این پسند و علاقه حداقلی در او ایجاد نشود، احتمال دارد که در طول زندگی هم به‌ وجود نیاید و درنهایت زندگی مشترک، منجر به شکست شود.
راههای ایجاد علاقه نسبت به طرف مقابل:
اول: با دید همسرانه به او نگاه کنید.
دوم: جلسات ملاقات، نشست و صحبت با او داشته باشید. (اگر این‌کار را با صیغه محرمیت انجام بدهید خیلی بهتر است؛ چون هم احساس ناراحتی از گناه ندارید و هم نوعی احساس همسری را تجربه می‌کنید.)
سوم: به محسنات و نقاط مثبتش توجه کنید.
چهارم: اگر فرد دیگری را قبلاً دوست داشته‌اید، اصلاً به نقاط مثبت او فکر نکنید.[۱] آن‌طور که به نظر می‌آید شما از همکلاسیتان، در ذهن خود یک فرشته دست نیافتنی ساخته‌اید که هیچ‌گونه نقاط ضعفی ندارد و مدام افسوس از دست دادنش را می‌خورید، ولی باید توجه داشت که هرکسی علاوه بر نقاط مثبت، نقاط ضعفی دارد. مضاف بر اینکه با شناخت کمی که شما از ایشان داشته‌اید از کجا معلوم که ایشان برای شما مناسب بود؟ در این زمینه، شما را به این آیه قرآن توجه می‌دهم که می‌فرماید: «عَسَى أَن تَكْرَهُواْ شَیْئًا وَهُوَ خَیْرٌ لَّكُمْ وَعَسَى أَن تُحِبُّواْ شَیْئًا وَهُوَ شَرٌّ لَّكُمْ وَاللّهُ یَعْلَمُ وَأَنتُمْ لاَ تَعْلَمُونَ؛ و ای بسا چیزی را خوش نمی‌دارید و آن برای شما خوب است و ای بسا چیزی را دوست می‌دارید و آن برای شما بد است و خدا می‌داند و شما نمی‌دانید.»[بقره/۲۱۶]
بنابراین، اگر به خواستگاری دختری رفتید و بعد از گفتگو و تحقیق، به این نتیجه رسیدید که مناسب هم هستید ولی عشق آن چنانی نسبت به ایشان نداشته‌اید، بهتر است قبل از هر گونه تصمیم شتابزده، مدتی را تحت نظارت خانواده‌ها و با در نظر گرفتن عرف و شرع در ارتباط باشید. اگر در مدت ارتباط، این کشش و جاذبه نسبت به ایشان، روز به روز در شما بیشتر می‌شد، این علامت خوبی است و این ارتباط را ادامه دهید تا جایی که احساس بکنید بخواهید با ایشان ازدواج کنید. امّا اگر هیچ کشش و جاذبه‌ای نسبت به ایشان پیدا نکردید، در آن صورت به این ازدواج توصیه نمی‌کنیم.
اینکه قلباً بخواهید همسر دیگری شوید، این یعنی پسند قلبی است. گاهی این پسند قلبی در جلسه اول و گاهی در جلسات بعدی اتفاق می‌افتد. لذا به خودتان و دیگری فرصت بدهید و بعد از درنظر گرفتن تناسبات لازمه، بررسی کنید با چند جلسه رفت و آمد با طرف مقابل، حسی گرچه کم در شما به وجود امده یا نه.
در نتیجه با یک جلسه نمی‌توان انتظار داشت که این پسند قلبی به وجود آید، بلکه لازم است به خود و طرف مقابلتان فرصت بدهید. امّا این نکته را هم اضافه کنم که عشق شدید در همه به وجود نمی‌اید؛ معمولاً علاقه همسران بعد از ازدواج بیشتر می‌شود (این در بسیاری از موارد اتفاق می‌افتد) امّا الزاماً به عشق شدید مبدل نمی‌شود؛ به خاطر اینکه افراد از نظر قلبی با هم فرق دارند و به علاوه به رفتار، انعطاف، صبر و تحمل طرفین هم بستگی دارد.
پی‌نوشت:
[۱]. جهت فراموش کردن همکلاسیتان، می‌توانید در همین سایت در بخش جستجو، راهکارهای فراموش کردن عشق نافرجام را مطالعه کرده و آن را بکار ببندید. 
لینک گفتگوی مستقیم در انجمن: آیا بعد ازدواج عاشق میشوم؟
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 9 اسفند 1394 | توسط : احمد داعی | نظرات()