تبلیغات
صراط - اعتماد به خداوند در ازدواج
"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"
اعتماد به خداوند

من جوانی ۲۰ ساله و دانشجوی رشته حقوق هستم که ۳ سال دیگر درسم تمام می‌شود. تمایل به ازدواج دارم، ولی متأسفانه به دلیل لاغری و مشکلات مادی می‌ترسم برای ازدواج پا پیش بگذارم؛ درحالی‌که ازلحاظ غریزه جنسی بسیار تحت‌فشار هستم و می‌ترسم که به فساد کشیده شوم. لطفاً مرا راهنمایی کنید.
پاسخ سؤال:
از منظر آموزه‌های دینی، جوانی که احساس نیاز جنسی بکند، لازم است ازدواج کند [۱]؛ چراکه اگر این کار را نکند و بگوید که من خودم را نگه می‌دارم، مقاومتش به‌تدریج تحلیل رفته و درهم خواهد شکست. اگر هم این‌طور نشود، دائماً باید به خاطر محرومیت از ارضای عاطفی و جنسی عذاب بکشد.
این تمایل شما به ازدواج، حاکی از نیازی است که در درون خود احساس می‌کنید. اگر در این شرایط تصمیم به ازدواج گرفته‌اید، باید عرض کنم تصمیم به‌جا و منطقی گرفته‌اید؛ زیرا اگر خواسته یا ناخواسته به گناه بیفتید و به فساد کشیده شوید، عفت و پاکدامنی‌ خود را از دست می‌دهید که ممکن است بعداً حتی با ازدواج هم بر نگردد. 
امّا در مورد لاغری که به آن اشاره کردید و این مسئله باعث شده تا حدودی اعتمادبه‌نفستان پایین بیاید باید بگویم: به نظرم، لاغری اگر حُسن نباشد عیب نیست؛ مگر اینکه لاغری شما بسیار شدید باشد. علاوه بر اینکه برای دخترها، معمولاً چاقی یا لاغری پسرها خیلی مهم نیست و شما از این بابت نگران نباشید.


​در مورد جور نبودن شرایط مالی هم‌ عرض می‌کنم؛ اولاً: اگر شما نگاه خدایی به قضیه داشته باشید، مشکل را حل‌شده می‌بینید؛ چون خدای متعال قولِ رفع نیاز مالی بعد از ازدواج را در قرآن داده و گفته از تو حرکت و از من برکت.[۲] ثانیاً: حتی اگر کسی اهل توکل نباشد، می‌تواند با برنامه‌ریزی و فاصله انداختن میان عقد و مراسم عروسی، هزینه‌های ازدواج را به‌تدریج فراهم کند. ثالثاً: در ازدواج نسبت به کمک و حمایت‌های خانواده نیز نباید غافل شد. مسلماً هر پدر و مادری خوشحال هم می‌شود که در چنین شرایطی به فرزندش کمک کند. 
بنابراین، به نظر من برای ازدواج اقدام کنید و از موارد مالیش هم نترسید. نهایت این است که به خواستگاری می‌روید و قول و قرارتان را می‌گذارید و یک عقد مختصر می‌کنید و بقیه مراسم و تشکیل زندگی را به زمان مناسب موکول می‌کنید. در این مدت هم می‌‌توانید یک کار حتی نیمه‌وقت (با توجه به اینکه در حال تحصیل هستید) برای خود پیدا کنید. این کاری است که خیلی‌ها انجامش می‌دهند و کاملاً هم شدنی است.
چه‌بسا عده‌ای بگویند: ازدواج بدون امکانات مالی مناسب، از مجرد ماندن بدتر است؛ زیرا وقتی کسی توان اداره کردن خود را ندارد، چطور می‌تواند خرج یک نفر دیگر را هم بدهد؟ لذا بعد از مدتی ممکن است زندگیش ازهم‌پاشیده شود یا اینکه کثرت مشکلات سبب شود که آرزو کند ای‌کاش ازدواج نکرده بود.جواب:
 
ازدواج بدون امکانات مالی مناسب، در همه موارد، زندگی را تلخ نمی‌کند، بلکه تنها در صورتی مشکل‌ساز است که با توقع فراهم شدن ملزومات زندگی در کوتاه‌مدت همراه باشد. علاوه بر اینکه چنین ازدواجی همیشه از تجرد بدتر نیست، بلکه تنها زمانی بدتر است که به اختلاف شدید و نهایتاً طلاق منجر شود. امّا اگر به آن حد نرسد، ولی تنها موجب اختلاف در زندگی شود، نمی‌توان گفت که ازدواج، از تجرد بدتر است؛ به خاطر اینکه تأخیر ازدواج نیز پیامدهای بسیار ناگواری برای جوان و جامعه او به همراه دارد که بعضاً حتی با ازدواج قابل جبران نیست و در مواردی به پایداری خانواده‌ها لطمه می‌زند.
پس نترسید و حرکت کنید و این کار را با توکل بر خدا انجام دهید. آن موقع خواهی دید از جایی که حتی تصورش را نمی‌کنید، روزی شما می‌رسد و مشکلات مالی حل می‌شود؛ چون مگر می‌شود قولی که خدای متعال داده انجام نشود؟ خدایی که الآن روزی شما را می‌دهد و روزی همسر شما را از طریق پدرش می‌دهد، قول داده که اگر ازدواج کنید، روزی او را از طریق شما بدهد. پس به قولش اعتماد کنید و بدونِ ترس جلو بروید.

--------------------------------------------------
پی‌نوشت:
[۱]. آیه قرآن دلالت بر وجوب ازدواج: «و انکحوا الایامی منکم والصالحین من عبادکم و إمائکم...؛ مردان و زنان مجرد را به ازدواج هم در آورید... .»[نور/۳۲] مضاف بر اینکه مراجع عظام در رساله فتوا داده‌اند کسانی که اگر ازدواج نکنند به گناه می‌افتند، واجب است ازدواج کنند.
[۲]. امام صادق(علیه‌السلام) فرموده است: «من ترک التزویج مخافة الفقر فقد اساء الظن بالله عز و جل، ان الله عز و جل یقول: ان یکونوا فقراء یغنهم الله من فضله؛ هر کس از ترس فقر ازدواج نکند نسبت به لطف خداوند بدگمان شده است. چراکه خداوند می‌فرماید: اگر آنان فقیر باشند خداوند از فضل و کرم خود بی‌نیازشان می‌کند.»[من لا یحضره الفقیه، ج۳، ص۲۵۱] به‌علاوه آیه۳۲ نور نیز به این مسئله اشاره دارد.
لینک گفتگو در انجمن: از مشکلات مادی ازدواج، ترس دارم

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 5 اسفند 1394 | توسط : احمد داعی | نظرات()