تبلیغات
صراط - سه اثر روانی مهم در حفظ حجاب
"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"
حفظ حجاب

با توجه به حجاب ستیزی‌های گوناگونی که عموماً از طریق ایادی استکبار صورت می‌پذیرد و بی‌فایده بودن حجاب را هدف قرار می‌دهند شایسته است که به سه اثر روحی و روانی مهمی که در سایه رعایت حجاب اسلامی حاصل می‌گردد پرداخته شود تا فواید و ثمرات این حکم الهی بیشتر روشن‌شده و عاملی باشد در خنثی شدن کینه‌توزهای استکبار با حکم الهی حجاب که این سه اثر روانی مهم عبارت‌اند از:
۱ - اطمینان قلبی و آرامش روحی با حفظ حجاب: با عنایت به سرشت توحیدی هر انسانی و روح خداجویش و ازآنجاکه حجاب یکی از احکام خداست و انسان با عمل کردن به دستورات خداوند متعال به مقام اطمینان و قرب الهی می‌رسد در نتیجه به یک طمأنینه و آرامش قلبی در رعایت احکام اسلامی خصوصاً حجاب دست می‌یابد و فرد باحجاب به کمال رضایت مندی می‌رسد. علاوه بر اینکه سبب اظهار دوستی به خداوند متعال و ائمه نیز می‌شود و به محبوب خدا شدن می‌انجامد چنانکه قران شریف نیز تأکید می‌فرماید: «قُلْ إِنْ کُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونی یُحْبِبْکُمُ اللَّهُ وَ یَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ وَ اللَّهُ غَفُورٌ رَحیمٌا [آل عمران/ ۳۱] اگر خدا را دوست می‌دارید از من پیروی کنید که خدا شمارا دوست بدارد و گناه شما را ببخشد که خداوند آمرزنده و مهربان است». همچنانکه دوست داشتن و محبوب دیگران بودن یک نیاز فطری و روانی انسان است که فرد با حفظ حجاب و حدود شرعی در سایه اطاعت از خداوند و محبوب خدا و اولیا الهی شدن این نیاز را ارضاء نموده و به اطمینان قلبی می‌رسد. در پرتو این امر احساس ارزشمندی، اعتماد به‌نفس پیدا می‌کند. چیزی که نبود آن باعث مشکلات روحی و مشکلات ارتباطی بسیاری می‌گردد.
۲ - حجاب پاسخ مثبت به نیاز فطری شرم و حیا در وجود انسان: تمام انسان‌ها یک نیاز فطری درونی به نام حیا و شرم در وجودشان دارند. علاوه بر مطالعات مردم‌شناسی و روان‌شناسی جنسی، از مطالعات تاریخی نیز استفاده می‌شود که انسان در هیچ مقطعی بدون پوشش زندگی نکرده است و این مطلب حاکی از وجود شرم و حیای ذاتی انسان است. پرفسور «اسوالد شوارتز»، طبیب و روان‌شناس اتریشی می‌نویسد: «علاوه بر مردم‌شناسی، تجزیه‌ و تحلیل روان‌شناسی نیز ثابت می‌کند که احساس شرم، یکی از صفات عمده نوع بشر است. هیچ قبیله‌ای هرقدر هم بدوی بوده باشد شناخته‌نشده است که از خود شرم بروز ندهد و بچه‌های کوچک نیز شرم دارند».[۱] همچنان که از آیات مربوط به خلقت حضرت آدم و حوا نیز فطری بودن پوشش و حجاب استفاده می‌شود. پس حجاب پاسخ مثبت به این نیاز درونی و فطری است که در نهایت به‌سلامت روانی فرد منجر می‌شود.
۳- حفظ حجاب ضامن بهداشت روانی با کاهش هیجانات و تنش‌های جنسی: یکی از فواید و آثار مهم حجاب، ایجاد آرامش روانی است چه اینکه فقدان حجاب و آزادی معاشرت‌های بی‌بندوبار میان زن و مرد هیجان‌ها و التهاب‌های جنسی را فزونی می‌بخشد و تقاضای رابطه جنسی را به‌صورت عطش روحی و یک درخواست اشباع نشدنی درمی‌آورد. استاد شهید مطهری در این زمینه می‌فرماید:
«روح بشر فوق‌العاده تحریک‌پذیر است، اشتباه است که گمان می‌کنیم تحریک‌پذیری روح بشر محدود به حد خاصی است و از آن‌ پس آرام می‌گیرد ... هیچ مردی از تصاحب زیبا رویان و هیچ زنی از متوجه کردن مردان و تصاحب قلب آنان و بالاخره هیچ دلی از هوس سیر نمی‌شود. از طرفی تقاضای نامحدود خواه‌ناخواه انجام‌شدنی نیست و همیشه مقرون است با نوعی احساس محرومیت و دست نیافتن به آرزوها که به‌نوبه خود منجر به اختلالات روحی و بیماری‌های روانی می‌گردد». [۲]

------------------------
پی نوشت:
[۱]. حجاب شناسی، مهدی زاده، حسین، انتشارات مرکز مدیریت حوزه علمیه قم ، چاپ دوم، ۱۳۸۲، ص ۴۰.
[۲]. مساله حجاب ، مطهری، مرتضی، انتشارات صدرا ، ۱۳۶۸، ص ۸۷.

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 26 بهمن 1394 | توسط : احمد داعی | نظرات()