"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"

باید هم به حالشان غبطه خورد. مدافع حرم بودن، افتخاری است که نصیب هرکسی نمی شود. خوشا به سعادت مدافعان و شهدای حرم، که حکم سربازی و جانبازیشان را بانوی بزرگ مقاومت امضاء نموده است. پاسداری و شهادت در این راه، آرزوی دیرینه عاشقان حسین علیه‌السلام است. چرا که دفاع از حرم حضرت زینب سلام‌الله‌علیها، دفاع از تمام ارزش‌های اسلامی است. دفاع از اسقامت، صبر، ایثار و جانفشانی در راه آرمانهاست. دفاع از پیام کربلاست.

امروز، که حرم مطهر بانوی بزرگ صبر و استقامت، نماد مقاومت و پایداری در برابر کفر و استکبار جهانی است، آماج حملات یزدیان زمان قرار گرفته و آرزوی دست نیافتنی تخریبش را در سر می پرورانند. غافل از اینکه، تمام شیفتگان حسین علیه السلام عاشق و آماده شهادت در راه پاسداری از این حرم شریف‌اند.

امروز مدافع حرم بودن، عنوانی است که مایه افتخار آزادگان عالم شده است. آرزوی پیوستن به خیل مدافعین حرم، دل و جان شیعیان را به خود مشغول کرده و برای یافتن چنین توفیقی سر از پا نمی شناسند.

 اما چه می توان کرد که نه امکان حضور تمام عاشقان در آن عرصه دفاع وجود دارد و نه توان رفتن برای همگان میسر است.

البته باید توجه نمود که

اگر توفیق حضور ظاهری در خیل مدافعان حرم اگر برای کسی میسر نگردید، نباید اجازه دهد روح یأس ناامیدی بر او سایه افکنده و خود را در خیل مدافعان حرم نبیند. چرا که حضرت زینب سلام الله علیها، فانی فی الله بود. در خدا غرق شده بود و اینچنین، حریم و حرمش، فراتر از زمین و آسمان است. محدود و محصور در یک حرم خاکی نیست. ازاین رو دفاع از حرم آن حضرت نیز، فراتر از دفاع نظامی و حضور فیزیکی در شام و دمشق است. از این رو راه برای دفاع از آستان مقدس آن حضرت، باز و امکان پیوستن به خیل مدافعان حرم برای همگان میسور است.

برای دفاع از حرم زینبی، باید از سویی در حد توان خود، به شخصیت والای آن بزرگ بانوی کربلا پی بُرد و از سوی دیگر، اهداف، آمال، آرمانها، و راه و روش حضرت زینب سلام‌الله‌علیها، را شناخت.

باید دانست که آن بانوی آزاده، حتی در زمان اسارت نیز، دست از روشنگری و مبارزه با طاغوت و استکبار زمان برنداشت و اگر استقامت و پایداری حضرت زینب سلام‌الله‌علیها نبود، اگر شجاعت و صلابت او نبود، کربلا و عاشورا، اینچنین در صحنه روزگار، ماندگار نمی شد. این که امروزه جهانیان، شیعه را با نام و یاد حسین علیه‌السلام می شناسند، مرهون صبر و استقامت و خطبه های آتشین و روشنگرانه بزرگ بانوی دشت کربلاست که با خطبه های کوبنده و رفتار شجاعانه خود، چنان غوغایی به پا کرد که مستکبران را رسوا و کاخ استکبار یزیدیان را برسرشان خراب نمود.

از این رو، هر که می خواهد مدافع حرم حضرت زینب سلام‌الله‌علیها باشد، می بایست به دفاع از راه و هدف مقدس ایشان برخیزد و فرهنگ حسینی را که همان فرهنگ سازش ناپذیری با استکبار و شهادت در راه آرمانهاست را، زنده نگهدارد.

اما حرف آخر با جاماندگان از خیل مدافعان حرم این است که، می توانند از این چند راه برای پیوستن به جمع عاشقان، اقدام نمایند:

1-      مطالعه و شناخت مقام، منزلت و نقش و جایگاه حضرت زینب سلام‌الله‌علیها در حفظ دین و مذهب

2-      ترویج نام حضرت زینب سلام‌الله‌علیها. می بایست یاد ونام این بانوی بزرگ بیش از پیش رواج یافته و نام مقدس زینب را برای فرزندان خود برگزینیم. چرا که حفظ نام و یاد این بانوی بزرگ، در واقع حفظ نام و یاد کربلا، ایثار،شهادت و مبارزه با ظلم و ستم است.

3-      پشتیبانی و حمایت های مادی و معنوی از مدافعین حرم

4-      ترویج فرهنگ دفاع از حرم و جان نثاری در راه آرمان ها و ارزش ها

5-      تکریم و بزرگداشت مدافعین و شهدای حرم و تبیین شخصیت، اهداف و مجاهدت های خالصانه آنان

6-      تکریم و بزرگداشت خانواده های شهدای مدافع حرم و حمایت مادی و معنوی از آنها

7-      در جای جای عالم، حسینیه، مسجد، درمانگاه و بیمارستان، مدرسه،دانشگاه و حوزه، مراکز فرهنگی و... به نام و یاد حضرت زینب سلام‌الله‌علیها ساخته و اینگونه نام و یاد آن بانوی بزرگوار، حیات بخش جامعه شود.

8-      کمک به بازسازی و توسعه حرم مطهر حضرت زینب سلام‌الله‌علیها

9-      مراسم ولادت و وفات آن حضرت با شور و شعور هرچه تمام تر برگزار شود. هر کسی به اندازه وسع خود، ولادت آن حضرت را در خانه و محل کار خود جشن گرفته و آذین بندی کند.

10-   عشق و شوق به زیارت حرم آن حضرت و تلاش برای این امر بیشتر گردد. تا دشمنان بفهمند که با ایجاد رعب و وحشت نمی توانند شوق زیارت حرم ملکوتی آن حضرت را از محبینش بگیرند.

11-   راه های مبارزه با استکبار و یزیدیان زمان را پیش گرفته و با روشنگری به رسوایی آنان پرداخته و چهره خیانت کار آنان را برای همگان افشا نماییم.

12-   می توان با مشارکت همگانی، تقدیم به آستان مقدس آن حضرت مراسم ختم قرآن گرفت. و یا اینکه با قربانی نمودن، صدقه و انفاق به فقرا و مستمندان آنها را مهمان سفره حضرت زینب سلام‌الله‌علیها نموده و اینگونه نام و یاد آن بانوی بزرگ را منتشر نمود.

 

به امید آن روز که ما را هم در خیل شهدای حرم بپذیرند.
طبقه بندی: شرح حدیث، 
برچسب ها: ثبت نام مدافعین حرم، راهنمای حضور در خیل مدافعین حرم،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : شنبه 24 بهمن 1394 | توسط : حسین ژولیده | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات