تبلیغات
صراط - ازدواج زوری!!
"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"
ازدواج تحمیلی

تحمیل و اصرار فرد خاص از سوی خانواده ها در ازدواج برای جوانان یکی از آسیب های جدی می باشد، ازدواج و همسر گزینی یک فرآیندی است که باید طبق اصول و روش خاص و منطقی خود انجام بگیرد.
بهترین روش در این است که والدین طوری زمینه سازی کنند که اولا: جوانان با شناخت و دید منطقی به انتخاب درست برسند، و تصمیم عاقلانه ای بگیرند، و ثانیا: از تجربه و رهنمودهای والدین مشتاقانه استقبال کنند.
چنین رفتارها از سوی خانواده ها می تواند تضمین کننده پایداری و تدوام در زندگی جوانان باشد.
امام علی علیه السلام می فرماید: « اگر کسی چیزی را دوست نداشته باشد، نگاه به آن و یادش را نیز دوست نخواهد داشت»[۱]
طبق بیان این حدیث گرانقدر، دوست داشتن و علاقه هم از لوازم ازدواج موفق می باشد.
البته صرف محبت و داشتن علاقه برای ازدواج هم کافی نیست وباید سایر شرایط و تناسبها هم ملاحضه شود.
در این راستا نامه ای از انجمن بدست ما رسیده که ما در اینجا بیان می کنیم؛
سلام/ می خواستم این سوال را که خیلی وقته ذهنم را مشغول کرده از شما بپرسم تو خانواده ها مخصوصا خانواده های مذهبی پدر و مادرها خیلی دوست دارند و بر این کار اصرار دارند که برای پسرشان خودشان زن انتخاب کنند و نظر فرزند برای آنها مهم نیست، من چند مورد پیش آمده که گفتم به مادرم، منتها ایشان بعضی ها با دلایل غیر منطقی رد کردند یا برای آنها حرف درآورد، تا از چشم من بندازه، چند جا هم رفته که به نتیجه نرسیده...به نظر شما جاهایی را که من انتخاب می کنم را مادرم از عمد کاری می کنند که به نتیجه نرسد یا صرفا به علت گول زدن بنده می روند، به طوری که من منصرف شوم، تا با نظر آنها موافقت کنم؟! اصلا تا چه اندازه می شود به نظرات مادر یا خواهر اعتماد کرد؟! تا چه اندازه می توانند دخالت می کنند، من تمام جاهایی که به آنها پیشنهاد داده ام، به شکست خورده، برای همین موضوع مشکوک شده ام که نکنه آنها عمدا یک کاری می کنند که نتیجه به نفع آنها تمام بشود؟! تو طایفه ما اصلا ازدواج ها زوری و تحمیلی است و حرف اول و آخر را پدرو مادر ها می زنند؟
پاسخ:
آنچه به عنوان اصل مسلم است، انتخاب همسر باید عاقلانه باشد، به این معنی که باید ملاکها و شرایط فرد مورد نظر با شرایط و موقعیت فرهنگی شما متناسب باشد، و در عین علاقه و محبت به فرد مورد نظر هم باید ایجاد شود.
در برخی از خانواده ها پدر و مادر دوست دارند که به انتخاب همسر کمک کنند، نه اینکه تلاش می کنند ازدواج تحمیلی را برای فرزندان خود بار کنند، اهدافشان خوشبختی فرزندان است، منتها شاید در برخی مواقع هم خطا کنند و یا رفتار مناسب را رعایت نکنند و این منش شاید موجب دلخوری و یا نگاه منفی برای فرزندان ایجاد شود.
بهتر است که با ایجاد رابطه سالم و محترمانه چنین موضوعاتی در بین خانواده مطرح و مسئله توجیه شود، تا برداشتهای منفی یا تصمیمات اشتباه خللی در زندگی فرزندان ایجاد نکند.

تصور شما از اینکه خانواده قصد همکاری ندارد و یا اصرار دارند خواسته خودشان را عملی سازند، ظاهرا برداشت منطقی نیست.
اگر برای آنها مهم نبود، به هیچ وجه خواستگاری ها متعدد را برای شما انجام نمی دادند، به نظر می رسد: شما باید ملاکها و شرایط و تناسب فرهنگی خودتان را یک بار دیگر مرور کنید، چه بسا خطا و اشتباه از جانب شماست و همین موضوع باعث جور نشدن فرد مورد نظر می شود.
بهترین راهکارها برای حل مشکل شما:
۱. بررسی موانع
شما می توانید با صحبت و گفتگو با مادرتان از کیفیت خواستگاری و حرفها و انتظارات شخص مورد نظر، آسیب شناسی کنید. چه بسا شرایط شما با آنها متناسب نیست و یا دلایل رد و جور نشدن این مساله منطقی است.
با معلوم شدن این علل می توان با ملاحضه در انتخاب های بعدی، به انتخاب درست دست یافت.
۲. تعدیل خواسته ها و انتظارات
باید معلوم شود که خواسته و انتظارات شما در چه حدی است، آیا انتخاب های شما منطقی ست، این نیاز به بررسی دارد، و لازم است با یک فرد با تجربه یا یک شخص مشاور این قضیه را در میان بگذارید، تا اگر خطایی هم باشد، اصلاح شود.
۳. جلب رضایت والدین
کسانی که سعی کرده اند به پدر و مادر خودشان احترام بگذارند و به حرفهای آنها با تامل گوش کنند، در زندگی نتایج موفقت آمیزی داشته اند.
در صورت مخالفت هم باید خیلی مودبانه و صمیمانه باشد، تا آنها آزرده نشوند.
پیامبر اكرم صلی الله علیه و سلم فرموده اند: « مَنْ اَرْضَی وَالِدَیه فَقَد اَرْضَی خالِقَه وَ مَنْ اَسْخَطَ والِدَیْه فَقَدْ اَسْخَطَ خالِقَهُ؛ هر كس كه والدین خود را راضی نماید او خالق خود را نیز راضی كرده و هر كسی كه والدین خود را ناراضی نماید او خالق خویش را نا راضی نموده است.»[۲]
۴. از افرادی که نفوذ دارند و پدر و مادرتان از آنها حساب می برند می توانید (قبلا با آنها صحبت کنید) و از وجود آنها کمک بگیرید.
۵. هر ملاک و شرایطی که برای شما مهم است با پدر و مادرتان در میان بگذارید ( البته با حفظ ادب و احترام ) تا با مبانی فکری شما آشنا شوند.
۶. توکل به خدا
در تمامی مشکلات و خصوصا در ازدواج ، توکل به خدا و توسل به اهل بیت علیهم السلام نباید فراموش شود.
این بحث را در انجمن دنبال کنید: ازدواج زوری!

پی نوشت:
[۱]. نهج البلاغه، ترجمه دشتی، خطبه۱۶۰، ص۳۰۰.
[۲]. کنز العمال، ج ۱۶، ص ۴۷۰.

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : پنجشنبه 15 بهمن 1394 | توسط : احمد داعی | نظرات()