"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"

آدمی‌زاد یادگاری نوشتن را دوست دارد. گاهی روی نیمکت، گاهی روی دیوار، گاهی نوشتن نامی و گاهی برجای گذاشتن نشانی.

این کار ریشه در ذات انسان دارد.  حب به بقا و میل به جاودانگی در ذات و فطرت هر انسانی نهفته است. دوست دارد برای همیشه، وجود داشته باشد. تصور عدم و نبودن برای او مشکل است. از این رو، به سراغ هر چیزی که بتواند نام و نشانش را زنده نگه دارد، می رود.

این حب به بقا و میل به جاودانگی را خداوند متعال در وجود انسان نهاده تا با آن راه سعادت و خوشبختی را طی کند. وقتی هم که میل به بقا در دل انسان قرار داده شده است، باید به دیواری تکیه داد که همیشگی،باقی و ماندگار است.

 انسان روی هر دیواری که یادگاری بنویسد روزی خراب و ویران می شود. دیوار یادگاری برخی، شغل و موقعیت است. برخی دیگر روی دیوار شهرت و محبوبیت تکیه نموده، عده ای هم، دیوار یادگاریشان زن و فرزند است و برخی نیز، دوستان و مریدان. غافل ازاینکه همه آنها رو به ویرانی و فنا می‌روند. این مسئله حتمی است و هیچ شک و شبهه ای در آن نیست. خداوند متعال خودش فرموده: كُلُّ شَیْءٍ هَالِكٌ إِلَّا وَجْهَهُ

انسان به هر دیواری که تکیه کند فرو می ریزد، مگر دیوار خدا. هیچ راهی برای اینکه انسان در دنیا باقی بماند و ارتباطش را با دنیا حفظ کند، وجود ندارد مگر یک راه. آنهم راهی است که خداوند متعال پیش پای بندگانش قرار داده و فرموده: مَا عِندَكُمْ یَنفَدُ وَمَا عِندَ اللّهِ بَاقٍ 2 هر چه که پیش شماست از بین می رود و هر آنچه نزد خداست باقی می ماند.

آری تنها دیواری که می‌توان روی آن با خیال راحت یادگاری نوشت و امیدوار بود که باقی مانده و هیچ چیز نمی‌تواند آن را از بین ببرد، دیوار خداست. یگانه دیواری که می‌توان با آرامش خیال، مال و دارایی را در سایه آن نگهداری نمود، تکیه‌گاه خداست. انسان اگر اموال و داراییش را به خدا بسپارد، ماندگار و همیشگی می شود.
 برای سپردن مال و ثروت به خداوند نیز، راه‌های مختلفی وجود دارد که در این بین، وقف یکی از بهترین راه‌هاست. وقف، بهترین یادگاری هاست. یکی از بهترین شیوه‌ها برای بودن بعد از نبودن و ماندن پس از رفتن است. وقف یعنی اینکه انسان مال و داراییش را به خدا بسپارد تا برای همیشه باقی مانده و از آن بهره ببرد. وقف،قالبی برای بقا و راهی برای جاودانگی است. وقف، راهی است برای ماندگار نمودن ثروت. خیلی‌ها ثروت و مکنت فراوانی در این دنیای فانی داشته‌اند، اما نه نامی از آنها مانده و نه نشانی. اما چه بسیار واقفانی که با عمل صالح خود، مال خود را به خدا سپرده و اینگونه نام و یادشان برای همیشه زنده و باقی مانده است.

 

پی نوشت:

1-      قصص/ 88

2-      نحل / 96

طبقه بندی: وقف، 
برچسب ها: یادگار ماندگار، بودن بعد از نبودن، راهی برای ماندگار شدن،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : شنبه 12 دی 1394 | توسط : حسین ژولیده | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic