"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"
اربعین

اجتماع باور نکردنی و استثنایی شیعیان و مومنین در اربعین حسینی و حضور بیست میلیونی عاشقان اباعبدالله الحسین (علیه‌السلام) در کربلا، که پس از سقوط صدام هر سال پر شور‌تر از سال قبل و با راهپیمایی‌های چند ده کیلومتری دوستداران اهل بیت (علیه‌السلام) از همه کشورهای جهان به سمت کربلای معلی صورت می‌گیرد، ناخودآگاه انسان را به یاد حدیث پیامبر اسلام (صلی‌الله‌و‌علیه‌وآله) می‌ اندازد که فرمودند: «إِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ حَرَارَةً فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِینَ لَا تَبْرُدُ أَبَدا / قتل حسین در دل‏های افراد با ایمان آتش و حرارتی ایجاد می ‏كند كه هرگز خاموش نخواهد شد.»[۱]
و این حرارات قلبی مومنان چنان است که جهانیان را در حیرت و شگفتی فرو برده داست با وجود آنکه مراسم اربعین در سال های اخیر همزمان با تهدیدهای گروهک‌های تکفیری مانند داعش روبروست، اما جمعیت زائران در مقایسه با سال‌های گذشته افزایش چشمگیری یافته است.
کاملا واضح است عامل دیگری غیر از حرارات قلبی مومنان که پیامبر اسلام (صلی‌الله‌و‌علیه‌وآله) در چهارده قرن پیش حتی پیش از شهادت امام حسین (علیه‌السلام) از ان خبر داده بودند نمی تواند این شور و حرارات میلیونی را ایجاد نماید.
اما زیارت اربعین، که جهانیان را مبهوت خود نموده صرفا به خاطر حضور میلیونی زائران در آن نیست، بلكه اربعین به علت داشتن اهداف والای انسانی، اصلاح همراه تقّدس و ایستادگی در مقابل ظلم و ستم ظهور دو چندان یافته است. همچنانکه الگوگیری از قیام ظلم ستیزانه امام حسین (علیه‌السلام) فقط منحصر به یك دولت مشخص یا شیعیان نیست، بلكه یك پدیده ظلم ستیزانه جهانی است.
چه اینکه بسیاری از ظلم ستیزی و مجاهدت شاخص در جهان مرهون الگوگیری از قیام ظلم ستیزانه امام حسین (علیه‌السلام) است کما اینکه بزرگ مرد تاریخ هند مهاتما گاندی الگوی ظلم ستیزی خود برای نجات هندوستان از یوغ ستم انگلستان را حضرت اباعبدالله الحسین (علیه‌السلام) معرفی نموده و می گوید: «من زندگی امام حسین (علیه‌السلام) آن شهید بزرگ اسلام را به دقت خوانده ام و توجه كافی به صفحات كربلا نموده ام و بر من روشن است كه اگر هندوستان بخواهد یك كشور پیروز گردد، بایستی از سرمشق امام حسین (علیه‌السلام) پیروی كند.»[۲]
محمدعلی جناح بنیان‌گذار کشور پاکستان نیز درباره امام حسین (علیه‌السلام) و الگوی شهامت بودن ایشان می گوید: «هیچ نمونه ای از شجاعت بهتر از آنكه امام حسین (علیه‌السلام) از لحاظ فداكاری و تهور نشان داد در عالم پیدا نمی شود، به عقیده من تمام مسلمین باید از سرمشق این شهیدی كه خود را در سرزمین عراق قربان كرد، پیروی نمایند.»[۳]
ظلم ستیزی ابعادی دارد و از جمله آنها یاری کردن مظلوم است. نمود این یاری مظلومان را می توان در این دید که چگونه شیعیان در روزهای عاشورا، تاسوعا و اربعین فقرا را اطعام نموده و همه ساله از اموال خود به قدر استطاعت خویش به فقرا كمك می نمایند و بعضی اوقات این كمك ها بشکل باور نکردنی فراگیر می شود، شیعه با عنایت به این الگو های والا جلال و عظمت یافته است بطوری که جلوه های زائد الوصفی از آن را در اربعین حسینی شاهد هستیم.

-------------------
پی نوشت:
[۱]. مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل،  نورى، حسین بن محمد تقى‏، مؤسسة آل البیت علیهم السلام‏، قم، ۱۴۰۸ ق، ج ‏۱۰، ص ۳۱۸.
[۲]. مجله نور دانش، شماره ۳، سال ۱۳۴۱ شمسی، ص ۱۴.
[۳]. همان، ص ۱۵.


داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 1 آذر 1394 | توسط : احمد داعی | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات