"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"

شیخ نمر


یکی از رفتارهای آل‌سعود، پیروی از سیاست‌های معاویه است. دوستان و یاران امیرالمومنین(علیه‌السلام) در روزگار معاویه دچار انواع آزارها و گرفتاری‌ها شدند. معاویه از راه‌هاى گوناگون كوشید پیروان امیرالمومنین(علیه‌السلام) را مجازات كند و مردمان را از نقل روایات حضرت بازدارد، تا آن‌جا كه محدثان از امام با لقب «ابو زینب» روایت مى‏‌كردند و از بردن نام او ترس داشتند.
یك نمونه از تلاش‌هاى معاویه در جهت ستیز با اهل بیت(علیهم‌السلام) گماردن «زیاد بن ابیه» بر كوفه بود، او شیعیان را تحت تعقیب قرار داد و آنان را در هر كجا و لو در زیر سنگى پناه گرفته بودند، پیدا می‌کرد تا آنان را وادار كند از امیرالمومنین(علیه‌السلام) بیزارى بجویند. نمونه دیگر، دست‌گیرى «حجر بن عدى» و یارانش و كشتن آنان بود.[۱]

مذهب اهل بیت(علیهم‌السلام) در روزگار فرمان‌داری معاویه از سوی خلیفه سوم در شام انتشار، و در روزگاران بعد توسعه یافت. نخستین كسى كه این مذهب را در آن سرزمین رواج داد، ابوذر غفارى صحابى بزرگوار بود. او كه به عنوان تبعیدى در شام زندگی می‌کرد به نشر تعالیم اسلام اهتمام ورزید، و با معاویه به دلیل عمل‌كرد خلاف اسلامى و ناپسندش مخالفت كرد. سرانجام معاویه از خلیفه سوم خواست تا ابوذر را از شام بیرون كند و شرایط مساعدى براى او فراهم نماید. نتیجه این شد كه ابوذر از شام به ربذه تبعید شد تا در گوشه بیابان ربذه در غربت خویش، در تنهایی جان به جان آفرین تسلیم کند.[۲]

وقتی معاویه به حکومت رسید، یکی از جنایات او کشتار مبلغین اهل بیت(علیهم‌السلام) بود. كوفه، كه در آن روز مهم‌ترین مركز جهان اسلام بود و امویان از خطر آن آگاه بوده و به آن اعتراف داشتند، در موضع مخالفت با امویان و اعمال ناپسند امیران اموى قرار داشت. حجر بن عدى و یاران خالص وى، رهبرى نهضت مقاومت ضد اموى در كوفه را در دست داشتند. آنان به طلب حق و  اجرای عدالت برخاسته بودند، و از فراموش شدن تعالیم اسلام و انحرافى كه در دستگاه خلافت پدید آمده بود، اندوه‌ناك بودند؛ خطاها و انحرافات‌ امویان را به آنان گوش‌زد می‌کردند. وقتى كه زیاد بن ابیه امیر كوفه شد، بر بالای منبر رفت، و از امیرالمومنین(علیه‌السلام) تبرى جست و او را دشنام داد، لذا اوضاع وخیم‌تر و درگیرى شدیدتر شد، و این دشنام باعث اعتراض شدید حجر بن عدی و دیگران شد.[۳]

 این روزها نیز آل‌سعود در پی اعدام روحانی وارسته و عاشق اهل بیت(علیهم‌السلام) یعنی آیت الله شیخ نمر است. وهابیت خبیث که در طول این دویست سیصد سال نتوانسته همانند بنی امیه خود را به عنوان وارث خلافت در میان مسلمانان راستین جا بیاندازد، دست به اعدام شخصیت مهم و مبلّغ اهل بیت(علیهم‌السلام) در عربستان سعودی می‌زند. چه قدر  شباهت میان شیخ نمر و یاران نزدیک امیرالمومنین(علیه‌السلام) وجود دارد. آنان به خاطر ظلم‌ستیزی و ترویج مکتب اهل بیت(علیهم‌السلام) اعدام و تبعید شدند و شیخ نمر نیز به خاطر سیاست‌های وهابی‌گری که همان سیاست‌های معاویه است، می‌خواهد اعدام شود.

بنی امیه تصمیم گرفت معاویه را كه دشمن‌ترین دشمنان رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) بود، وارث پیامبر و جانشین وى معرفی کنند و در این مسیر اشخاصی چون ابوذر و حجر بن عدی و دیگران که شعار ظلم‌ستیزی داشتند را شهید کردند. وهابیت نیز تلاش می‌کند خود را اسلام حقیقی معرفی کند و مسلمانان حقیقی و محبین اهل بیت(علیهم‌السلام) را کافر و نجس بخواند و شخصیت‌هایی چون شیخ نمر را به خاطر ظلم‌ستیزی و بر ملا کردن چهره واقعی وهابیت و آل‌سعود اعدام کرده و از میان بردارد.

در نتیجه: شیخ نمر ادامه دهنده راه ابوذر و حجر بن عدی‌ است و وهابیت که در زمینه علمی و مناظرات، نتوانسته جوابی در خور سؤالات منطقی و واقعی مسلمانان و به خصوص شیعیان بدهد و به کمک قدرت‌های استعماری انگلیس و آمریکا به حیات خود ادامه می‌دهد، هرگز نخواهد توانست با کشتار بزرگان دین و شخصیت‌هایی چون شیخ نمر تضمینی برای آینده حکومت خود داشته باشد؛ و این خون‌ها همانند خون‌های ابوذر، حجر بن عدی و در رأس همگان، خون سید الشهدا(علیه‌السلام) دامن آل‌سعود را گرفته و ان شاء الله حکومت وهابی را هم‌چون حکومت بنی امیه نابود خواهد کرد.

...............................................................................
پی‌نوشت
[۱]. رجوع کنید به یعقوبی، ج۲، ص۲۳۰؛ طبری، ج۵، ص۲۵۴.
[۲]. اعیان الشیعه، ج ۴، ص ۲۳۷.
[۳]. رجوع کنید به یعقوبی، ج۲، ص۲۳۰؛ طبری، ج۵، ص۲۵۴.

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : جمعه 15 آبان 1394 | توسط : احمد داعی | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات