"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"

دهه محرم با تمام حزن و اندوهش گذشت اما درسهایش ابدی و همیشگی است. کلاس کربلا و عاشورا تمام شدنی نیست.

کربلا و عاشورا، اقیانوس عمیقی است که هر کس به اندازه معرفت و ظرفیت خود از آن بهره می‌برد. در این بین، برخی غواص می‌شوند و مروارید و مرجان به دست می‌آورند، و برخی ماهی‌مرده ساحل شده و عده‌ای نیز مگس.
 برخی که نگاهی عمیق و عزمی راسخ دارند به اعماق این اقیانوس رفته و از زیبایی‌های آن لذت برده و درس می‌گیرند. زیبایی‌هایی همچون ایثار، فداکاری، استقامت و پایداری در راه دین، از‌خودگذشگی، خداخواهی، توحید ناب، اسلام مجسم، مبارزه با ظلم و ستم، شهادت، عشق، شور و شعف، بصیرت، وفا، ولایت‌مداری و هزاران هزار گوهر دیگر را مشاهده نموده و از آن سرمشق می‌گیرند. البته در این میان، عده‌ای که توان و شور و شوقی مضاعف دارند پا را از این گوهرها فراتر نموده تا خالق و پدیدآورنده ارزش‌های کربلا، یعنی امام حسین (علیه السلام) را مشاهده نموده و سرمشق زندگی خود را از وجود نورانی ایشان بگیرند. کربلا قبله عاشقی آنان بوده و با ندای لبیک یا حسین، احرام عشق بسته و گرد وجود امام عاشقان طواف می‌کنند.
اما یزیدیان زمان و دشمنان کنونی سالار شهیدان، تاب و توان دیدن این عشق بازی را ندارند. نمی‌توانند  توجه و گرایش آزادی‌خواهان و احرار عالم به اقیانوس کربلا را ببینند. از این رو، برآنند تا از جلوه‌های این قبله عاشقان کاسته، این زیبایی‌ها را وارونه نشان داده و با هزار مکر و دغل، دل‌های عاشقان را از دیدن صحنه‌ها، درس‌ها و عبرت‌های عاشورا منحرف نمایند.

برای همین گاهی با سلاح تحریف وارد میدان مبارزه با عاشورا می‌شوند و گاهی با ابزار تردید. گاهی با سلاح میکروبی شبهه، حمله می کنند و گاهی با تخریب وارد می‌شوند.

در این راه پلیدشان از هر وسیله‌ای که بتوانند بهره می‌گیرند. حتی گاهی با فریب و تظاهر می‌آیند و محبان و عاشقان کربلا را مُهره خود می‌کنند. عده‌ای را ناخواسته تور می‌کنند و آنگونه که خود می‌خواهند در راه مقاصد شومشان، از آنان بهره می‌گیرند. کسانی که می‌توانند زینت و زیبایی این دریای بیکران باشند را، به ماهیانی مرده و متعفن تبدیل و آنها را به ساحل انداخته تا نظرها را از دیدن زیبایی‌های عاشورا منحرف ساخته و برای زائران این آستان مشغولیت بسازند.

ماهی‌مرده دام یزیدیان، گاهی کسانی هستند که با تزیین و شعار نویسی‌های خلاف فرهنگ و ادب عاشورایی بر روی ماشین‌های خود، به جولان در کوی و برزن این شهر و دیار می‌پردازند و گاهی با پخش نوحه‌های نامتعارف و آهنگ‌های نامناسب و بلند نمودن صدای آن، آسایش و معنویت را از دیگران سلب می‌کنند.
گاهی ملعبه و مترسک دشمنان، زنان و دخترکانی هستند که با هزار رنگ و لعاب، با پوشش‌های زننده و سبک، به خیابان‌ها ریخته و به تماشای گروه‌ها و دسته‌جات عزاداری می‌پردازند. غافل از اینکه، دانسته یا ندانسته، خواسته یا ناخواسته بازیچه یزدیان شده‌اند تا دلها را از عشق به سالار شهیدان منحرف کنند و صفا و معنویت حسینی را به بزمِ عیش و نوشِ یزدی تبدیل کنند.

گاهی برخی عاشقان، جاهلانه ابزار دست دسمنان می‌شوند و با کارهایی بر خلاف عقل و شرع،  عامل تنفر و گریز مردم از مراسمات و برنامه‌های عاشورایی می‌شوند. ممکن است برخی از اینان، با برپا نمودن تکیه در مکان‌های نامناسب باعث آزار و اذیت دیگران شوند و گاهی نیز، با صدای بلندِ باندهای صوتی، استراحت و آرامش را از دیگران سلب کنند. گاهی نیز ممکن است با سوء مدیریت و بی‌برنامگی در اجرای مراسمات خود، عامل ناراحتی و اذیت و آزار همسایگان شوند.

اما در بازی دشمنان، برخی به گونه‌ای دیگر بازیچه شده و از فرهنگ عاشورا غافل و بی‌بهره می‌شوند. در این عرصه، برخی همچون مگس، تنها دنبال نقاط ضعف و ماهی‌مرده‌ها می‌روند و فقط آنها را می‌بییند و از آنها می‌گویند. هزاران هزار زیبایی این اقیانوس را رها کرده و به چند جنازه متعفن اکتفا می‌نمایند. جلوه‌های رحمت الهیِ عاشورا را نمی‌بییند، اما نگاهشان مدام به زباله‌های متعفنی که بدخوهان به این ساحل ریخته‌اند دوخته شده است. اگر پای صحبت‌هایشان بنشینی و یا نوشته‌هایشان را در فضاهای مختلف بخوانی، یا از صداهای بلند و آزاردهنده سخن می‌گویند و یا از صف‌های نذری. یا از زنان بی‌حجاب و بی‌حیا می‌گویند یا از مردان چشم چران و بی‌غیرت. یا فقط فلان تکیه که سد معبر کرده است را می‌بینند و یا از فلان مداحیِ سبک و بی‌محتوا می‌گویند. در تصاویر و فیلم هایی که رد و بدل می‌کنند تنها دنبال سوژه‌های می‌گردند که عظمت و بزرگی این حماسه جاودانه را زیر سوال ببرد و یا به استهزاء و تمسخر بگیرد.

البته دشمنان کور خوانده‌اند. عشق به امام حسین (علیه السلام) را خداوند تضمین نموده است. آتشی است که تا ابد در قلوب مومنان روشن خواهد ماند.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: إنَّ لِقَتل الحُسَین حَرارَه فی قُلُوب المُومِنینَ لا تَبرُدُ اَبَداً

شهادت حسین سلام الله علیه آتشى در دل مؤمنان درانداخته است كه هرگز سرد نخواهد شد .

آنها که کربلا و عاشورا را نفهمیده‌اند بیچاره و سرگردان می‌شوند. چرا که دریا و مرواریدهایش ابدی است و پابرجا. و هر قطره‌ای وصل به این دریا شود، ماندگار می‌شود. اما ماهیان مرده و مگسان این عرصه، همانند کف روی آب هستند که با بادی و موجی از بین می‌روند.
طبقه بندی: شرح حدیث، 
برچسب ها: آسیب های عزاداری، دسیسه دشمنان برای محرم،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 11 آبان 1394 | توسط : حسین ژولیده | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic