"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"

قمه زنی


با فرا رسیدن ایام حزن و اندوه شیعیان، موضوع قمه‌زنی هم مطرح می‌شود. هر چند با فتوای مقام معظم رهبری(حفظه‌الله) و تدابیر نظام اسلامی این پدیده به مراتب کم‌تر شده است، ولی هنوز هم عده‌ای با این موضوع برخورد احساسی می‌کنند. به طور کلی عزاداری و ابراز ارادت به ساحت اباعبدالله الحسین(علیه‌السلام) اجر فراوانی دارد، ولی شیوه آن در هر زمانی تابع مصالح مسلمین می‌باشد.

مقام معظم رهبری(حفظه‌الله) در مورد قمه زنی می‌فرمایند: «هركاری كه برای انسان ضرر داشته یا باعث وهن دین و مذهب گردد حرام است و مؤمنین باید از آن اجتناب كنند؛ «قمه‌زنی» علاوه بر این‌كه از عرفی از مظاهر حزن و اندوه محسوب نمی‌شود و سابقه‌ای در عصر ائمه(علیهم‌السلام) و زمان‌های بعد از آن نیز ندارد و تأییدی هم به شكل خاص یا عام از معصوم در مورد آن نرسیده است. در زمان حاضر نیز موجب وهن و بد نام شدن مذهب می‌شود در هیچ حالت جایز نیست».[۱]

باید توجه داشت كه در مواردی كه حاکم به موردی حكم كند، برای كلیه مكلّفین حتی كسانی كه از ایشان تقلید نمی‌كنند، واجب است كه آن را اطاعت كنند و حتی در صورتی هم كه فتوای مرجع تقلید دیگری با آن حكم خلاف یكدیگر باشد، به یقین حكم بر فتوا مقدّم بوده و مخالفت با آن حرام می‌باشد. پس حتی اگر مرجعِ تقلید کسی اجازی انجامِ قمه زنی را نیز داده باشد، واجب است چنین کسی از انجامِ علنی و آشکار قمه‌زنی خودداری کند، زیرا رهبری در این باره حکم به ممنوعیت آن نموده‌اند.


رهبر انقلاب(حفظه‌الله) که در سطح کلان به مصالح کشور و مسلمانان اشراف دارد می‌فرمایند: «قمه زدن که گفتیم این ممنوع است، نباید این کار انجام بگیرد؛ این، مایه‌ی دراز شدن زبان دشمنان علیه دوستان اهل‌بیت(علیهم‌السلام) است».[۲]

شاید عده‌ای از روی لجاجت و یا غرض‌ورزی بگویند که ولایت فقیه را اصلا قبول ندارند، اما به هر حال قمه‌زنی علنی در نظام جمهوری اسلامی ایران ممنوع است و انجام علنی آن نوعی تخطی از قوانین و مقررات اجتماعی کشور است، بی‌شک در هر کشوری قوانین اجتماعی وجود دارد که هر کس و با هر اعتقادی باید به آن‌ها احترام بگذارد، در غیر این صورت هرج و مرج خواهد شد.
از نظر عقلی نیز کاملا واضح است که این عمل موجب وهن شیعه شده و دید مردم دنیا را نسبت به تشیع منفی می‌کند.

در نتیجه: هدف امام حسین(علیه‌السلام) که حفظ اسلام و شیعه بود، تامین نمی‌گردد و هر عملی که در این راستا نباشد، هیچ وجهه و تاییدی نخواهد داشت. اگر به جای این کارهای غیرمعمول در عزاداری معمول و مرسوم شرکت کنیم و درباره فلسفه قیام عاشورا مطالعه کرده و پایه‌های عقیدتی خود را محکم کنیم، رضایت خدا و ائمه(علیهم‌السلام) را تامین خواهیم نمود.

امید است با درک درست از فلسفه عاشورا، زمینه گسترش فرهنگ آن را فراهم کرده و با شرکت در عزاداری‌های معقول و مورد تایید از ثواب این ایام بهره مند شویم.
----------------------------------------------------
پی‌نوشت
[۱]. اجوبة الاستفتائات، ترجمه فارسی، ص۳۲۶.
[۲]. بیانات در دیدار با جمعی از طلاب و روحانیون۲۲/۹/۸۸.

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : شنبه 25 مهر 1394 | توسط : احمد داعی | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات