"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"

حادثه منا

وقتی کیفش را برداشته بود و به سمت فرودگاه حرکت می‌کرد خانواده‌اش دورش جمع شده بودند و هر کدام سفارشی می‌کردند، اما او از این که به دیار معبود می‌رفت از خوشحالی در پوستش نمی‌گنجید، لبیک گویان به سمت سرزمینی حرکت می‌کرد که مورد توجه خداوند سبحان است، همان سرزمینی که خداوند از حضرت ابراهیم «علیه‌السلام» می‌خواهد مردم را به سویش دعوت کند، و می‌فرماید:
«وَ أَذِّنْ فِی النَّاسِ بِالْحَجِّ یَأْتُوكَ رِجالاً وَ عَلى‏ كُلِّ ضامِرٍ یَأْتینَ مِنْ كُلِّ فَجٍّ عَمیقٍ"[سوره حج آیه ۲۷] و مردم را دعوت عمومى به حج كن تا پیاده و سواره بر مركب‌هاى لاغر از هر راه دورى به سوى تو بیایند .. »
«حضرت ابراهیم پس از دریافت این دستور از طرف خداوند سبحان، در محلی به نام مقام، دست روی گوشش گذاشت و رو به سوى شرق و غرب كرد و صدا زد و گفت: اى مردم حج خانه كعبه بر شما نوشته شده، دعوت پروردگارتان را اجابت كنید.
خداوند صداى او را به گوش همگان حتى كسانى كه در پشت پدران و رحم مادران بودند رسانید، و آن‌ها در پاسخ گفتند: لبیك اللهم لبیك! ...، تمام كسانى كه از آن روز تا روز قیامت در مراسم حج شركت مى‏‌كنند از كسانى هستند كه در آن روز دعوت ابراهیم را اجابت كردند» [۱]

حاجیانی که در راستای اجابت دعوت حضرت ابراهیم خود را از اقصی نقاط دنیا به سرزمین وحی رسانده و با انجام طواف و سایر مناسک زنگار گناه از دل زدوده بودند و با ذبح قربانی دل از دنیا و متعلقاتش بریده بودند و با وقوف در عرفات و انجام اعمال آن دلشان را محل تابش انوار الهی ساخته بودند، در صفوف فشرده در حال حرکت به سمت جمره عقبه بودند که به خاطر سوء مدیریت دولت کودک کُش عربستان به کام مرگ فرو رفتند و جهان اسلام را به عزا نشاندند، و خودشان به مقامی بس ارجمند رسیدند همان گونه که خداوند سبحان می‌فرماید:
«وَ مَنْ یخْرُجْ مِنْ بَیتِهِ مُهَاجِرًا إِلَى اللَّهِ وَ رَسُولِهِ ثُمَّ یدْرِكْهُ الْمَوْتُ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُهُ عَلَى اللَّهِ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِیمًا " [سوره نساء آیه ۱۰۰] و هر کس بعنوان مهاجرت به سوی خدا و پیامبر او، از خانه خود بیرون رود، سپس مرگش فرا رسد، پاداش او بر خداست؛ و خداوند، آمرزنده و مهربان است.»

آل سعود که با آتش افروزی‌هایی که در منطقه یمن، سوریه و سایر مناطق انجام می‌دهد و خون مسلمانان بی‌گناه را به زمین می‌ریزد در برگزاری مناسک حج که از بزرگ‌ترین عبادت‌های مسلمانان جهان است، بی کفایتی خود را اثبات نمود، صلاحیت اداره حرمین شریفین را ندارد و باید مدیریت مناسک حج را به جهان اسلام واگذار کند تا همان گونه که جمعیت ۲۰ میلیونی اربعین را به سلامتی اداره کردند، مناسک حج را نیز بدین گونه اداره نمایند.

قطعا مقصر اصلی این جنایت بزرگ دولت عربستان است، رژیم سنگدل و حلقه به گوش آمریکا و اسرائیل، که بدون هماهنگی قبلی با مسدود کردن دو مسیر منتهی به جمره عُقبى، جهان اسلام را به عزا نشاند باید جوابگوی این ظلم بزرگ باشد و از جهان اسلام عذر خواهی کند، همان گونه که مقام معظم رهبری می‌فرماید:
«دنیای اسلام سؤالات زیادی در این خصوص دارد و حکام عربستان بجای فرافکنی، باید با عذرخواهی از امت اسلامی و خانواده‌های داغدار، مسئولیت خود را در این حادثه سنگین بپذیرند و به لوازم آن عمل کنند.» [۲]

ما با عرض تسلیت به خانواده‌های داغدار می‌گوییم: بستن راه سابقه دارد، آل سعود با تقلید از آل یزید راه حجاج را بست و آنان را به کام مرگ فرستاد، اما مردن در راه اجرای دستور خدا افتخاری بس بزرگ است و انسان را از ناملایمات قیامت نجات می‌دهد همان گونه که امام صادق (علیه‌السلام) می‌فرماید:
«كسى كه در سفر حج بمیرد، چه در حال رفت، و یا به هنگام بازگشت باشد، از ناملایمات روز قیامت در امان است».[۳]
رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) نیز در روایتی می‌فرماید:
«هر کس در حج یا عمره بمیرد مورد محاسبه قرار نمی‌گیرد و به آن‌ها گفته می‌شود وارد بهشت بشوید» [۴]
...........................
پی نوشت‌ها:
[۱]. «ایها الناس كتب علیكم الحج الى البیت العتیق فاجیبوا ربكم» [مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج ۱۴ ص ۷۰ ذیل آیه ۲۷ سوره حج]
[۲]. پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
[۳]. «مَنْ ماتَ فِى طَرِیقِ مَكَّةَ ذاهِباً اوْ جائِیَاً امِنَ مِنَ الْفَزَعِ الْأَكْبَرِ؛» [کلینی، محمد بن یعقوب، اصول كافى، ج ۴، ص ۲۶۳.]
[۴]. «من مات بمكّة فكأنّما مات فى السّماء الدّنیا، و من مات فى حجّ او عمرة لم یحاسب. و قیل ادخل الجنّة» [رشیدالدین میبدى احمد بن ابى سع، كشف الأسرار و عدة الأبرار، ج ‏۲، ص: ۲۲]

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : شنبه 11 مهر 1394 | توسط : احمد داعی | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات