"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"

روز عجیبی است قیامت. در هر لحظه‌اش، هم ترس و اضطراب وجود دارد و هم امید وآرامش. در آن روز وقایعی روی می دهد که باعث شادمانی عده‌ای و اندوه و ترس عده‌ای دیگر می‌گردد.

یکی از وقایعی که هم اندوه‌آفرین است و هم شادی‌آفرین، صدا کردن گروه‌های مختلف مردم است.
در آن روز پر التهاب، هر گروهی را با نام امام و پیشوایشان فرا می‌خوانند. قرآن مجید می‌فرماید: « یَوْمَ نَدْعُوا کُلَّ أُناسٍ بِإِمامِهِمْ... [اسرا/71] روزى که هر گروه از مردم را با امامشان فراخوانیم...» [۱]

امام هم یعنی پیشوا، مقتدا، الگو و سرمشق. یعنی کسی که از او پیروی شود. یعنی کسی که الگو و معیار عقاید، باورها،گفتار و رفتار انسان باشد. یعنی کسی که در زندگی انسان تاثیرگذار بوده و راه و روش زندگی را برای او معین می‌کند.

در آن روز سخت و طاقت فرسا، هنگام این فراخوانی، ترس و وحشت عده‌ای را فرا می‌گیرد و آنان کسانی هستند که سرمشقی غیر از اولیاء خدا برای خود برگزیده‌اند.

در آن روز وانفسا، امام برخی شیطان است و برخی دیگر را پیروان شهوت خطاب می‌کنند. امام برخی

ماهواره و رسانه‌های خارجی است که دین و مسلکشان را از آنان فراگرفته‌اند. پیشوای برخی شخصیتی سینمایی و یا ورزشی است که حتی ظاهر خود را هم شبیه آنان می کنند.

امام برخی نیز، کتاب‌ها و نوشته‌های گمراهان است. که کورکورانه اندیشه‌های کج و غلط یک شخصیت خدانشناس را جلوی خود قرار داده و تمام سنگ‌های زندگی‌شان را براساس آن می‌چینند. پیشوای برخی اینترنت و شبکه های مجازی است که دل و جان آنان را به سخره و بازی گرفته است. امام عده‌ای نیز نیرنگ‌ها و حزب بازی‌ها و جناح بازی‌های سیاسی است که سایه شومش را روی تمام ابعاد زندگی آنها انداخته است. امام برخی سست عنصران نیز، شایعات و خرافات‌هاست و پیشوای عده‌ای دیگر، نژادپرستی‌ها و قوم و قبیله گرایی‌ها.

اما در آن روز، عده‌ای دیگر نیز هستند که به امامشان افتخار نموده و خطاب شدن به نام مبارک او، چنان شادمانی و شور و شعفی در دل آنان ایجاد می‌کند که هیچ سروری با آنان قابل مقایسه نیست. آنجاست که با افتخار می گویند: الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه علی ابن ابی‌طالب علیه السلام [۲]

آنان کسانی هستند که امیرالمومنین علی علیه‌السلام را به عنوان امام خود برگزیده و او را سرمشق زندگی خود قرار داده‌اند. افکار، باورها و عقاید خود را روی موج مولایشان تنظیم نموده و هماهنگ با اعمال و رفتار او عمل می‌کنند. سنگ سنگِ زندگی خود را براساس رهنمودها و توصیه‌های مقتدای خود بنا می‌نهند و گوش جان به کلام دلنشینش می‌سپارند. الگوی علمی و عملی آنها مولای متقیان است که در تمام جوانب زندگی‌شان بدن هیچ تردید و تبعیضی، او را سرمشق خود قرار داده و راهی غیر از راه او انتخاب نمی‌کنند. دغدغه و سعی و کوششان تشابه به مولایشان است و تلاش می‌کنند اخلاقشان را علوی نموده و علی پسند رفتار کنند.

اما به راستی امام ما کیست؟

هنگام نام بردن چه کسی، سرمان را بلند می‌کنیم و بی‌اختیار قدم‌هایمان به حرکت در می‌آید؟
پیشوای زندگی و الگوی رفتار و اعمال ما کیست؟ و زندگی خود براساس زندگی چه کسی تنظیم می‌کنیم؟
بیاییم با خودمان خلوت کنیم و خومان را بسنجیم و بهتر بشناسیم. ببینیم رفتار، گفتار و باورهایمان شبیه چه کسانی است؟ الگو و مشق زندگیمان چه کسانی هستند؟ ظاهر و باطنمان شبیه کیست؟

خدا کند طوری رفتار و زندگی کنیم که بتوانیم صادقانه بگوییم:

الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه علی ابن ابی طالب علیه السلام.

 

پی‌نوشت:

 [۱] « یَوْمَ نَدْعُوا کُلَّ أُناسٍ بِإِمامِهِمْ فَمَنْ أُوتِیَ کِتابَهُ بِیَمینِهِ فَأُولئِکَ یَقْرَؤُنَ کِتابَهُمْ وَ لا یُظْلَمُونَ فَتیلاً [اسرا/71] روزى که هر گروه از مردم را با امامشان فراخوانیم، کسانى که کارنامه‏شان به دست راستشان داده شود، کارنامه خود را [شادمانه‏] مى‏خوانند و به آنان به اندازه ذره ناچیزى هم ستم نرود»

[۲] مفاتیح الجنان. اعمال روز عید غدیر

طبقه بندی: شرح حدیث، 
برچسب ها: امام، الگو، پیشوای زندگی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : شنبه 11 مهر 1394 | توسط : حسین ژولیده | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic