"با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت"

روز عرفه


ظرفیت هایی که در دین اسلام برای جبران کاستی ها و کمبودها و تنبلی ها یا فرصت سوزی ها، برای مومنین ایجاد شده بی نظیر است. روز عرفه یکی از روزهای ظرفیت ساز و دعای عرفه یکی از از ادعیه انسان ساز توصیه شده در دین مبین اسلام و علی الخصوص مذهب حقه تشیع می باشد.

تا آنجا که مقام معظم رهبری در دیدار با جمعی از دانش آموزان و دانشجویان، توجه به روز عرفه و تلاوت دعای عرفه را سرمایه اصلی جوانان برای شکوفایی و پیشرفت برشمرده و می فرمایند: در این ده روز، روز عرفه وجود دارد، که روز دعا و استغفار و توجه است. دعای سراسر عشق و شور و سوز در روز عرفه، که سیدالشهداء امام حسین (علیه‌السّلام) در مراسم عرفات انشاء فرموده است، نشان‌دهنده‌ی آن روحیه‌ی شیدائی و عشق و شوری است که پیروان اهل‌بیت در یک چنین ایامی باید داشته باشند. این ایام را قدر بدانید.

فرصت مال شماست. همچنان که امروز فرصت پیشرفت، فرصت شکوفائی، فرصت حرکتهای بزرگ سیاسی و انقلابی و اجتماعی مال شما جوانهاست، فرصت توجه به خدای متعال و ذکر الهی و مستحکم کردن رابطه‌ی قلبی با خدا هم متعلق به شماست. بهترین وسیله‌ای که میتواند ذکر الهی را برای شما و برای ما زنده کند، ترک گناه است. این کار، برای شما آسانتر از پیرهاست. شما جوانها دلهای نورانی دارید، زمینه‌های آماده‌ای دارید؛ از خدای متعال کمک بخواهید. قدر این دوره‌ی درخشان جوانی را بدانید، رابطه‌ی خودتان را با خدا مستحکم کنید و در این راه پرافتخاری که ملت ایران آغاز کرده است و شما امروز در نقاط اوج این راه قرار دارید، ان‌شاءالله با همه‌ی وجود، با همه‌ی توان، ادامه بدهید و پیش بروید.[۱]

روز عرفه علاوه بر نکات فوق، ویژگی های دیگری نیز دارد که بازگشت و تویه در این روز یکی از ویژگی های منحصر به فرد آن می باشد. یعنی کسانی که در ماه رجب، شعبان و رمضان و شب های قدر نتوانسته اند از گناهان فردی و اجتماعی خویش توبه کنند، در این روز فرمان عفو عمومی برای توبه شان صادر شده است. پس عرفه روز بازگشت به خدا و ولی خداست.

در این بخش نیز توجه شما را به بخشی از فرمایشات حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای درباره این روز جلب می کنم:

امیدواریم که خداوند متعال، دهه اوّل ذی‌حجّه و این ایام با برکت را برای همه مسلمین، بخصوص برای مردم عزیز و ملت بزرگ و مؤمن و وفادار ما، مبارک فرماید. بنده امیدوارم که خداوند به شما مردم مؤمن این توفیق را بدهد که از روز عرفه برای نزدیک شدن دلهایتان به خدای متعال هر چه بیشتر استفاده کنید و این روز را قدر بدانید. عرفه روز بزرگی است. تطهیر روح و صفا دادن به نفس، برای یکایک ما در هر جا که هستیم مسأله اساسی و مهمّی است. این فرصتها را کوچک نشمارید و این مسائل را ناچیز ندانید. در راه حرکتِ بزرگ ملت ایران و سازندگی و پیروزی بر دشمنان و ایستادگی در مقابل زورگویان و رسیدن به اهداف عالیه نظام اسلامی، ارتباط با خدا و توجّه و توسّل و تضرّع به پروردگار نقش دارد. فرصت و وقت آن نیز همین اوقاتی است که معیّن شده است و مهمترین آنها، یا از جمله مهمترین آنها، روز عرفه است.[۲]

عرفه به ما می آموزد اگر قبل از رسیدن روز یاری امام زمان خویش، از گناهان خویش توبه نکرده باشیم، معلوم نیست که در صف یاران خدا خواهیم ایستاد یا مقابل آن. عرفه به ما می گوید که قبل از فرا رسیدن نوبت امتحان باید آماده بود، باید تکلیف خویش را با محبت به دنیا یکسره کنیم، باید آسمانی شد قبل از آن که زمینگیر شویم. باید کربلایی شد.

پی نوشت ها:

[۱]. بیانات مقام معظم رهبری در دیدار دانش آموزان و دانشجویان به مناسبت ۱۳ آبان سال ۱۳۹۰. http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=17819
[۲]. بیانات مقام معظم رهبری در مورخ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۷۳. 

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 1 مهر 1394 | توسط : احمد داعی | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic